Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

21

miercuri, 16. ianuarie 2013, 14:00

Eu asa vad ideea pescuitului cu feeder: un pescuit finut, cu momeala lasata cu precizie, toate lansarile la aceasi distanta, chiar si la distante mari, chiar si cu greutati care sa stea in curenti mai puternici si adancimi mai mari.
Si cum s-a spus, datorita faptului de recuperari si lansari numeroase, o mulineta mai robusta nu e rea deloc.
Eu pt Rin am avut 2x3,9 Sänger heavy + 2xBrowningForceMasterExtrem. Foarte bune si pt Dunare!
Pescuind insa exclusiv langa mal sau aproape de mal (max. 20 m), cu cosulete mici pt a nu speria pestii in apa de maxim 2 metri adancime, le-am vandut si mi-am luat una mai usoara, cu un Shimano Exage de 4000, si o linie de plutarit. Deocamdata mi-este suficient.
Si cand merg la Dunare, deoarece de mult ori este bancul de crapi sau caras la 70-80 metri de mal, imi imprumut si o linie heavy din Deta :)
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

22

miercuri, 16. ianuarie 2013, 17:34

Fratilor, multumesc de indrumari. Cred ca o sa pun o Exceler 3500 sau un Twin Power 4000 care zac pe undeva prin camara, amindoua au textil de 10-15 lb cu care dadeam la salau. O sa mai iau cosulete, antitangle-uri si restul maruntisurilor si cred ca voi face ceva teste pe vreo balta de pe aici ca sa-mi dau seama de stilu' asta. In toamna la Dunare era un tip cu feeder care prindea carasoci numa buni de cirlig undeva la 20m de mal. Eu cu match si ceva bat ordinar de fund n-am prins nimic desi am schimbat citeva locuri. Ceva ca atunci cind am fost cu Zoran si toata lumea prindea caras numai noi doi nu :nervos: Dar noah, fazele astea ar putea fi exceptii de genul: cind ii sa ai ghinion si in p.zda gasesti cuie :zambet:

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

23

miercuri, 16. ianuarie 2013, 19:55

Cauta in Net , dupa Lucian Fiat, iar ca aradean nu cred ca n-ai auzit de Adi Petrisor, cei doi sint practic tatii feederului in Romania.
Informatiile pe care le ai primit pina acum sint de prima mina, pentru a evita achizitionarea a mai multor bete de feeder, hotarestete unde vrei sa pescuiesti altfel patesti ca mine,
am mai multe feedere si asta toamna la Dunarea batul care mi-ar fi trebuit nu l-am avut la mine...pentru distante mari neaparat mulineta cu tambur conic si fir subtire textil cu fluocarbon in capat
cam de 2 ori lungimea batului.
Fir intins! :ciao:

diccosmin

Șalău

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

24

joi, 17. ianuarie 2013, 07:00

http://pescuitarad.ro/category/emisiuni - filme, pescuit la feeder si nu numai realizate de niste baieti din Arad.
http://www.pescuitlafeeder.ro/ - Aici il gasiti pe Lucian Fiat, articole, forum, magazin,
http://www.feederfishing.ro/forum/ - o multime de dezbateri pe acest subiect
http://www.pescuitstationar.ro/forum/ - despre plutareala, feeder, etc.

Aici gasiti tot ce va trebuie in materie de accesorii pentru pescuitul la feeder (exista distribuitori si in Romania).
http://www.korum.co.uk/
http://www.prestoninnovations.com/
http://www.drennantackle.com/
Incepator in pescuitul somnului

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

25

joi, 17. ianuarie 2013, 07:22

Am gasit site-ul, e exact ce trebuie :) Oricum Adi sa stii ca spre rusinea mea nu am auzit de Petrisor :(

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

26

joi, 17. ianuarie 2013, 19:08

Bruno, iti doresc sa ai timp si de pescuitul la somn si de pescuitul la feeder, in cazul ca odata nu ai timp sa mergi la Dunare, ia batul de feeder si mergi la pod la Lipova ,
cica sint locuri bune de mreana acolo, personal nu am fost , nu ma pricep la Mures.. :ciao:

C. B.

Șalău

Răspunsuri: 210

Membru din: 22. august 2012

Locație: Suceava

  • Scrie un mesaj privat

27

duminică, 20. ianuarie 2013, 10:33

Scuze de prima postare.Mi-am dat seama ca fotografiile nu incap ,asa ca vreau sa va intreb doar de fir si de carlige
1.fir:Fir monofilament Trabucco TF XPS Feeder Plus 0,25mm/150m
2.carlige trabucco akura nr 4,din carbon (nu am gasit linkul)

Sunt bune pentru montura de feeder?

Stiu ca scrie pe cutie ca-s bune de feeder dar adevaratul test il da pe balta

Acest răspuns a fost de 2 ori editat, ultima oară de »C. B.« (20. ianuarie 2013, 10:41)


Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

28

duminică, 20. ianuarie 2013, 10:35

:gandesc: ...unde-s fotografiile?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

C. B.

Șalău

Răspunsuri: 210

Membru din: 22. august 2012

Locație: Suceava

  • Scrie un mesaj privat

29

duminică, 20. ianuarie 2013, 10:41

scuze Zoran ,dar fotografiile erau prea mari.Macar firul la-m gasit.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

30

duminică, 20. ianuarie 2013, 10:46

Firul e bun, carligele nu le cunosc! :bravo:

Eu folosesc Gamakatsu - 1810-B.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

31

duminică, 20. ianuarie 2013, 10:55

Mie firul de 0,25 mi se pare prea gros pt. un pescuit de finete, cum se presupune a fi pescuitul la feeder.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

C. B.

Șalău

Răspunsuri: 210

Membru din: 22. august 2012

Locație: Suceava

  • Scrie un mesaj privat

32

duminică, 20. ianuarie 2013, 11:10

Si ce grosime a firului propui?

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

33

duminică, 20. ianuarie 2013, 11:12

Informer, e vorba de mono.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

34

duminică, 20. ianuarie 2013, 11:35

Firul mono sa fie undeva intre 0,18-0,22. (0,22 ajunge si pentru mreana)
Cirligul Nr.4 mi se pare cam mare, dar tipul respectiv nu-l cunosc ..asa ca nu pot da cu presupusul
La Dunare se foloseste chiar 0,28 dar distantele de lansare au de suferit si finetea dispare..depinde de pestele vizat.
Fir intins!
:ciao:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

35

duminică, 20. ianuarie 2013, 11:58

Si ce grosime a firului propui?
Cum am scris mai devreme, eu as folosi un tambur cu fir de 0,16 si unul de 0,20... daca n-ai decat unul, pune de 0,18... :).
Cu 0,25 eu dau la crap, cu lansete de 3lb si am scos crapi de 10 - 15Kg... ma gandesc ca nu dai dupa asa ceva cu feeder-u`... :zambet: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

36

duminică, 20. ianuarie 2013, 12:02

Informer, e vorba de mono.
Sunt constient de asta, Zorane. :)
Da` ce folos ca ai un varf foarte sensibil care poate sa-ti semnalizeze trasatura unui oblete cat degetu` daca "strici tot" cu un fir prea gros?!? :ochi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

C. B.

Șalău

Răspunsuri: 210

Membru din: 22. august 2012

Locație: Suceava

  • Scrie un mesaj privat

37

duminică, 20. ianuarie 2013, 12:14

Aha.O sa-l folosesc la crap.Pt.feeder o sa-mi iau tot acelasi fir numai ca la grosimea de 0,20.
Dar la mreana nu-ti trebuie struna sau ceva de genul asta?

38

duminică, 20. ianuarie 2013, 12:28

si eu folosesc la feeder acelasi fir, dar de 0.18mm, dupa ce am incercat destul de multe (vorbesc de firele ce se gasesc in mod frecvent in mazinele noastre)
cat priveste grosimea lui, depinde foarte mult de apa pe care pescuiesti, respectiv rau sau lac/balta si de caracteristicile ei
pescuind exclusiv pe Olt dupa scobar, mreana si caras, folosesc 0.18-0.22mm

C. B.

Șalău

Răspunsuri: 210

Membru din: 22. august 2012

Locație: Suceava

  • Scrie un mesaj privat

39

duminică, 20. ianuarie 2013, 12:38

Deci daca eu vreau sa pescuiesc pe Siret sau pe Raul Suceava la scobar,mreana si caras ar fi indicat sa flosesc de 0,20?
Curentul e cam mare

40

duminică, 20. ianuarie 2013, 12:47

eu asa as pescui

Subiecte asemănătoare