Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 20. iulie 2012, 12:19

Alegere lanseta&mulineta feeder

Incep un nou topic cu aceeasi intrebare: pentru feeder as dori sa gasesc 3 bete si 3 mulinete, cum ar fi cele mai potrivite, lungime, actiune, greutate, producatori lansete si marime,greutate, frana fata-spate si producatori. Astept cu interes raspunsurile voastre! :gandesc:
Oare un set de 3 se poate folosi si la sheffield? Fara a avea niciun inconvenient!? :gandesc:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »evergreen« (20. iulie 2012, 12:46)


informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 20. iulie 2012, 12:46

Incep un nou topic cu aceeasi intrebare: pentru feeder as dori sa gasesc 3 bete si 3 mulinete, cum ar fi cele mai potrivite, lungime, actiune, producatori, sau marime, frana fata-spate si producatori. Astept cu interes raspunsurile voastre! :gandesc:
Unde ai vrea sa pescuiesti la feeder: pe ape statatoare sau curgatoare, cu curent mare sau mic?
La ce pesti, de ce talie ai vrea sa pescuiesti: la "genul" babusca sau la "genul" mreana/crap?
Vrei sa faci aruncari la distanta cu greutati relativ mari (80 - 200g) sau la distante mici/medii cu greutati mai mici (sa zicem 30 - 80g)?
NU cred ca exista lanseta de feeder universala cum nu exista lanseta universala nici in alte stiluri de pescuit.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 20. iulie 2012, 13:09

Din ce am retinut, fiind novice, se pot schimba spic-urile, pentru mai multe greutati sau distante, m-ar interesa ceva cat se poate de versatil, mai ales, ca baza, pentru curent puternic, dar daca se poate, prin schimbarea varfului, sa se descurce cat de cat si la curent slab, repet, nu stiu daca se poate si din acest motiv intreb! Iar ca pesti tinta, talie medie, in jur de 4 kg, dar sa nu trozneasca ca un vreasc daca se intampla sa fie mai mare...oops, aici mai este si mana pescarului :zambet: !!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

4

vineri, 20. iulie 2012, 13:13

pt lanseta feeder-match vezi ca este una rubin parca se numeste e facuta de energo daca nu ma insel

la fel cum a spus informer unde , ce , si cat ? :))

dupa cate vad ai pus la crap, deci pescuiesti la crap cu ea sau ceava de talie mica-mijlocie ?
daca dai pe talie mijlocie pana in 5 k pe rau , ia-ti un signum de la trabuco mrx-v 70gr , cu varful cel mai sensibil de 3/4
cu varful mediu pescuiesc eu pe dunare de 1 cand e pestele f*t*t si poti trage linistit de ea ..
asa mai cat de cat e maver genesis sau black ice

mulinete ....aici o intreaga nebunie , dar ca idee frana frontala cat mai mare si daca are si baitrunner (cred ca am scris bine)
e bun venit .. si acum dimensiune in functie de fir ... dar daca ai o mulineta de spin folosita si scoasa din uz e perfecta pt inceput

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

5

vineri, 20. iulie 2012, 13:18

Iti recomand sa cumperi un singur feeder pentru inceput, sa pescuiesti cu el in cateva iesiri si sa discutam dupa aceea despre "ce si cum".
Oricum de regula se pescuieste cu o singura lanseta, doua mai rar iar cu trei feedere simultan n-am vazut inca pe nimeni. :)
Cred ca un ET Power Feeder de 3,90 ar fi o alegere buna la un pret decent.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

6

vineri, 20. iulie 2012, 13:23

et power e prea rigida , chiar si pt dunare scoti peste de kil ca si cand ai da la undita dupa oblete + ca e foarte grea ..
am dat cu ea si te chinui ,
cu 3 bete poti da pe lac, dar pe rau numai 1 e recomandat , incepi cu 2 pt tatonare dupa care
ramai la un singur bat
acum nma depinde de fiecare

7

vineri, 20. iulie 2012, 13:26

daca esti din buc poate merji cu noi la o feedereala

dar ai mnare grija ca se ia (e contagioasa si nu scapi asa usor)

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

8

vineri, 20. iulie 2012, 13:27

Ii mai grea intr-adevar dar nici pestii de 4Kg nu-s chiar tinta ideala pentru lansetele de feeder light... :ochi: .
Iar ca pesti tinta, talie medie, in jur de 4 kg
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

9

vineri, 20. iulie 2012, 13:39

da ai dreptate aici ... depinde foarte mult de stil uite de ex eu dau cu principal de 0,18 maver river sau trabuco t force special feeder + lanseta trabuco sygnum cu varf de 1 0z , si am scos destul de usor 2-3 k , dar na eu dau mai ligh..
cand zic 2-3 k ma refer la mreana :D

acum trebuie sa incerce si sa vada care i se potriveste ..

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

10

vineri, 20. iulie 2012, 15:10

et power e prea rigida , chiar si pt dunare scoti peste de kil ca si cand ai da la undita dupa oblete + ca e foarte grea ..
am dat cu ea si te chinui ,
cu 3 bete poti da pe lac, dar pe rau numai 1 e recomandat , incepi cu 2 pt tatonare dupa care
ramai la un singur bat
acum nma depinde de fiecare


Dupa cum am spus si in topic-ul pentru sheffield, doua pentru mine, si una de rezerva&insotitor&cel-mic-viitor-pescar!!! :pescuit:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

11

vineri, 20. iulie 2012, 15:18

Iti recomand sa cumperi un singur feeder pentru inceput, sa pescuiesti cu el in cateva iesiri si sa discutam dupa aceea despre "ce si cum".
Oricum de regula se pescuieste cu o singura lanseta, doua mai rar iar cu trei feedere simultan n-am vazut inca pe nimeni. :)
Cred ca un ET Power Feeder de 3,90 ar fi o alegere buna la un pret decent.


Ideea era urmatoarea: sa pot ajunge de cateva ori cu amicul sa dau putin cu combo-ul lui, dupa care vad in ce masura imi dau seama de ce-as avea nevoie!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

12

vineri, 20. iulie 2012, 15:37

de unde esti ?

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

13

vineri, 20. iulie 2012, 15:58

Din Bucuresti!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

14

marți, 15. ianuarie 2013, 18:24

Mi-am luat un Spro Precision Hot Feeder 3.9m cu aruncare pina in 120gr. Is un afon la feedere, n-am pescuit never cu ele. Ma ajuta careva cu informatii: marime mulineta, grosime/tip fire, greutati pe cele 3 virfuri, cirlige,.... etc. Pestele tinta este momeala la somn, adica de la o palma la o kila+ :)

15

marți, 15. ianuarie 2013, 21:54

Bruno,
vad ca esti din Arad,
pai tocmai la tine acolo e "mama" pescuitului la feeder, aveti cateva magazine superspecializate pe feeder, site si forum specializat pe asa ceva si emisuni tv dedicate.
cauta cu googu si imposibil sa nu gasesti ce te doare, daca nu te descurci dai un semn si incerc sa iti trimit pe privat siteurile respective

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

16

miercuri, 16. ianuarie 2013, 07:04

He-he, cred ca chiar asta vrea Bruno sa evite, sa o ia de la inceput ...
Am postat si eu pe un forum o intrebare referitor la cum sa prind scobarul, si am primit niste raspunsuri de te doare bila! Nici un raspuns concret, nimica ce se poate invata, si de aceea cred ca Bruno are incredere in baietii de aici de pe forum.

Ma intereseaza si pe mine f mult acest stil de pescuit: feeder la caras si platica pe Dunare! :gandesc:

Fir, cosulete (marime si forma), momeala, nada, distanta de mal, locuri...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

17

miercuri, 16. ianuarie 2013, 09:01

Parerea mea legata de subiect:
- mulineta marime 3000 - 4000
- fir principal 0,16 si 0,20 mono (2 tamburi)
- cosulete cu fund plat, greutate 20 - 80g, alegere functie de curent.
- anti-tangle din tub plastic rigid, indoit la aprox. 120 grade, asimetric - exista in majoritatea magazinelor.
- vartej + biluta protectie nod.
- carlige - aici ii greu de spus pentru ca marimile difera functie de firma da` de la alea pe care incap 2 viermi pana la alea pe care incap 2 boabe de porumb.
- forfac 0,12 si 0,14, lungime de la 15cm la 40cm.
- nu cred ca ai nevoie decat de varful mai rigid pt caras, crap. Daca vrei albitura si nu-i curent, pune-l cel mai sensibil cu cele mai "light" componente de mai sus.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

diccosmin

Șalău

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

18

miercuri, 16. ianuarie 2013, 10:58

Mi-am luat un Spro Precision Hot Feeder 3.9m cu aruncare pina in 120gr. Is un afon la feedere, n-am pescuit never cu ele. Ma ajuta careva cu informatii: marime mulineta, grosime/tip fire, greutati pe cele 3 virfuri, cirlige,.... etc. Pestele tinta este momeala la somn, adica de la o palma la o kila+ :)


Sper ca nu e interzisa postarea unui alt forum, incearca pe forumul www.feerderfishing.ro O sa gasesti o gramada de informatii utile.
Dupa diverse incercari am ramas cu o Cormoran Speciland Black Feeder 3 60m/50-150gr, merge foarte bine pe rau dar si pe balta. Mulineta de 4000 cu baitrunner.
Accesoriile le-a prezentat deja Informer.

In functie de preferintele fiecaruia se poate merge pe echipamente de finete sau inspre clasa heavy. Personal agreez mai mult echipamentul medium/heavy.
:pauza:
Incepator in pescuitul somnului

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

19

miercuri, 16. ianuarie 2013, 11:03

Da, feederu' asta… Si aici o teorie de scris o carte!
Cred ca e f important de stiut ce vrei sa faci cu feederu'. Pt asa, uneori la caraseala mai aproape de mal, e ok o mulineta de 2500-4000. Aceeasi categorizare si pt balti, Timis, Mures sau Dunare-mal.
Pt lanseuri la distanta (+40 metri) si cu greutati de 150 grame + momeala, acolo se preteaza deja mulinete special concepute pt feeder, de marimea celor de crap: 4500 - 6000. (Bruno, daca mai tzi minte in vara locul unde cumnatul meu, Adi, a prins crapsanii si carasii mai mari, era cam la 40 - 50 metri de mal si o adancime de 8-9 metri). Tamburii nu sunt adanci, atat cit sa intre destul fir de max. 0,25 mm si au o forma conica. Aceste mulinete special pt feeder au si un al doilea clip de agatat firul de tambur, unul rotund de metal. Un clip de plastic pt agatzat mono si unul pt agatzat textilul. La un pescuit la distante mari e nevoie deja de textil, pt lanseuri de putere si pt inteparea mai buna la distantza mare (mono e deja prea elastic).
Clipul de agatat firul: pt a pescui intotdeauna la aceasi distanta, se agata firul de clipul tamburului dupa primul lanseu. Toate lanseurile urmatoare vor fi exact la aceeasi distanta, momeala din cosulet pica astfel tot pe aceeasi linie de nadire. Pt a nu se rupe montura la aruncare, imediat dupa lansare se tine lanseta vertical si cat mai sus. Cand montura ajunge la locul nadit, dupa ce s-a desfasurat tot firul pina la clip, lanseta tinuta vertical flexseaza si previne o ruptura a firului brusc blocat.

Carlige pt feeder: cele mai bune ce le-am folosit pina acuma la babusca si platica, atat la feeder cat si la plutarit sunt Gamakatsu - mi se pare ca modelul 1810-B (LIPESSSC!).
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

diccosmin

Șalău

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

20

miercuri, 16. ianuarie 2013, 11:27

Parerea mea e ca daca vrem sa pescuim la o distanta foarte mare ar trebui sa schimbam stilul,
Recuperarile/lansarile in pescuitul la feeder sunt foarte dese, si cu cat lansam mai departe cu atat scade precizia de a pune cosuletul in zona dorita.

Daca ajungem la mulinete mari, fire textile, plumbi de sute de grame, putem considera ca pescuitul la somn e tot un pescuit la feeder,
:noroc:
Incepator in pescuitul somnului

Subiecte asemănătoare