Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

61

marți, 9. iulie 2013, 12:31

eu folosesc okuma longbow 60 pentru feeder pe Dunare
am avut si doua okume de 30, dar sunt prea mici, nu se pupa cu feederele de forta

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

62

marți, 9. iulie 2013, 12:32

De ce nu? Poate sunt mai multi nedumeriti si vor intelege pe urma intrebarilor si al raspunsurilor.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Adrian S

Șalău

Răspunsuri: 220

Membru din: 25. iulie 2012

Locație: SEBES-ALBA

  • Scrie un mesaj privat

63

marți, 9. iulie 2013, 12:33

Costi, Zoran aveti dreptate ! pentru a umple tamburul se poate pune un buraj(fir de acelas diametru sau apropiat de cel principal dar cel mai ieftin) dupa care se pune firul principal de 0,18mm/150m(asa folosesc eu) :ciao:

64

joi, 8. august 2013, 15:05

Salutare. M-am apucat sa citesc cu interes sfaturile din acest topic, deoarece sunt pe cale sa-mi achizitionez o lanseta de feeder. As vrea s-o folosesc atat pe balta, dar si pe Dunare (mai rar ce-i drept) la peste nu mai mare de 3-4 kg. As vrea sa fie destul de usoara si nu prea lunga.

M-am oprit la doua lansete care cred ca mi s-ar potrivi:
Spro Dome Gabor Special Pellet Feeder 3,30m - putere aruncare 30-80g - greutate 300g ?? (aici nu sunt prea sigur) - pret 275 lei si
Trabucco Syntium Pro Quiver Feeder 3,30m - putere aruncare 20-80g - greutate 207g - pret 235 lei

Insa nu sunt chiar sigur ca reprezinta o alegere corecta si nu ma pot decide (inca) asupra uneia dintre ele. De aceea as vrea sa va cer un sfat.

Fire-ntinse!

65

vineri, 9. august 2013, 07:14

spro special pellet feeder il am eu, dar modelul de 3,60, 50-140 de grame
doar ca pe doua asemenea bete, eu am dat 550 de lei acum vreo 3 luni. ce-i drept, am negociat destul cu vanzatorul
am avut inainte doua energo power feeder, tot de 3,60, putere 150 de grame. energo erau mai usoare si mai rigide. spro, desi erau putin mai grele, mi s-au parut mai seisibile la trasatura si mai inchegate. eu le-am luat special pentru Dunare, unde se pare ca dl. crap e tot mai greu de convins sa ia momeala pe fire de 0,45, plumbi de 150 de grame si carlige de 2

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

66

marți, 21. octombrie 2014, 22:50

Am ales, intr-un final, "dupa lupte seculare", o lanseta, de 3,90 m, Heavy, la pret extraordinar de bun, pacat ca n-am prins-o si pe a doua la fel, dar urmaresc cand apare alta, abia apoi dau mai multe detalii! Despre mulinete, spun abia cand le am! :ochi:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Subiecte asemănătoare