Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 20. iulie 2012, 12:15

Alegere lanseta&mulineta pentru sheffield

Salutare, vreau sa-mi maresc arsenalul pentru pescuit prin achizitionarea a 3 bete de sheffield(prefer sa nu spun match), impreuna cu 3 mulinete corespunzatoare. Care sunt caracteristicile optime si uzuale pentru acest tip de echipament? Lungime, actiune, producatori lansete si marime, frana fata-spate, producator mulinete, ce folositi, cei care practica si acets stil de pescuit? :gandesc:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

greere

Biban

Răspunsuri: 65

Membru din: 5. iulie 2012

Locație: rm valcea

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 20. iulie 2012, 12:44

la ce peste vrei sa le folosesti ?

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 20. iulie 2012, 13:03

In principiu, la crap, dar cu ce se mai impaca echipamentul potrivit pentru asta, adica cu ce alte specii? Poate caras, novac, etc.?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

4

vineri, 20. iulie 2012, 13:18

am o lanseta + mulineta de match cormoran match master maxim + mulineta de match aproape noi , si daca ami faci o oferta sant ale tale , eu nu le mai fol ca nu ma pasionat match-ul , a fost o incercare nereusita :))

eventual schimburi cu altceva .. :P

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

5

vineri, 20. iulie 2012, 14:41

am o lanseta + mulineta de match cormoran match master maxim + mulineta de match aproape noi , si daca ami faci o oferta sant ale tale , eu nu le mai fol ca nu ma pasionat match-ul , a fost o incercare nereusita :))

eventual schimburi cu altceva .. :P


Nu stiu despre ce mulineta este vorba, lanseta poate ca o pot vedea pe undeva, sa-mi fac o idee, dar eu am nevoie de trei, plus ca atunci cand le voi lua, ma va sfatui un prieten care stie mai multe decat mine despre asta. Daca poti sa-mi spui si cum se numeste modelul de mulineta!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

6

vineri, 20. iulie 2012, 14:42

tot cormoran coracast match 8pi parca
luni a-ti zic exact
nu stiu cum o sa reusesti sa dai cu 3 lansete de match ,.. :gandesc:

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »mayer_maryus« (20. iulie 2012, 14:49)


  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

7

vineri, 20. iulie 2012, 15:06

Din trei, cu doua dau sigur, iar cealalta sa fie rezerva, pentru mine sau insotitor!!!
P.S. Peste ceva timp, sigur pe una va pune mana prichindelul meu!! :zambet:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

8

vineri, 20. iulie 2012, 15:36

AHA .. acum am inteles :P sa-ti traiasca

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

9

vineri, 20. iulie 2012, 15:59

Multumesc!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

10

vineri, 5. aprilie 2013, 22:37

Tot de la Greys Prodigy am vazut modelul 13'-15' float rod pentru sheffield, tot in jur de 50 de lire cu tot cu transport, putin folosita, pe ebay.uk!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

rudy

Oblete

Răspunsuri: 14

Membru din: 12. iunie 2013

Locație: cluj napoaca

  • Scrie un mesaj privat

11

luni, 20. octombrie 2014, 18:05

evergreen

Sunt curios daca ai cumparat ceva lanseta pentru match,nu am vrut sa deschid un alt subiect,acesta nefiind de actualitate.
Acest stil de-a pescui la pestii pasnici pe mine m-a fermecat de cel putin 4 ani,avand si capturi impresionante daca pot spune
ca am prins crapi si de 8 kg, 9 kg cu putina atentie.Eu folosesc o lanseta match cu o actiune de pana la 25gr ,de la lineaefe cu
o mulineta tica de 3000,si o lanseta bologneza trabucco cu o mulineta shimano 1000 dar la care nu pun pluta mai mare
de 12gr.Firul este de la trabucco de 18 iar pentru forfac folosesc de 16 si 14 cu carlige de 14 indiferent ce nume poarta.
Plutele sunt de la maros si chiar sunt multumit de ele pretul nefiind chiar mic.

Fir intins ! :pescuit: :bravo:

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

12

marți, 21. octombrie 2014, 22:41

In maxim 3 saptamani sper sa pun mana pe o lanseta destul de buna de match, nu spun ce decat dupa ce o vad ajunsa acasa, pentrubca am pierdut de vreo doua ori produse pe care le doream pentru ca am dat prea multe detalii :zambet: :ochi: ! Asemenea si pentru mulineta!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

13

vineri, 21. noiembrie 2014, 11:19

Am reusit sa-mi "adjudec" o lanseta Team Daiwa Advantage Match de 4,20 m si 5-25 g, care, noua, costa spre 800 lei, iar eu am luat-o, impecabila, cu un tub BFF de 1,65 m(cu invelis textil impermeabil, maner si bareta de pus pe umar) cu 400 lei(cu tot cu transport)! Abia astept sa o incerc, desi, la cat de fragila pare, sa vedem in cat timp ma pot obisnui si cu acest stil de finete! Acum, caut si o mulineta, de preferat, cum mi s-a pus pata, integral din metal, in cel mai rau caz, doar cu rotorul din alt material! Primul gand mi se indreapta spre Tica Taurus 3000TP si Ryobi Zauber 3000, integral din metal, sa vedem ce si cand gasesc!:)
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

14

vineri, 21. noiembrie 2014, 15:49

Batul ala merita ceva mai de soi, eu zic un un Shimano Stradic GTM 3000 RC, sau , daca vezi ca nu se impaca japonezii intre ei, un Team Daiwa 3012 Match. :ochi:

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

15

vineri, 21. noiembrie 2014, 17:39

Batul ala merita ceva mai de soi, eu zic un un Shimano Stradic GTM 3000 RC, sau , daca vezi ca nu se impaca japonezii intre ei, un Team Daiwa 3012 Match. :ochi:

Multumesc pentru idee, ma uitasem de ceva timp si la ultima, dar nu mai retin daca are si rotorul tot metalic!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!