Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 17. iulie 2012, 10:18

De ce nu prindem somni?

Salut tuturora,
dupa ce discutam deja de ceva timp despre monturi, momeli, scule, tactici..., dupa ce o multime de utilizatori au reusit sa ajunga in posesia unor cloncuri excelente, capturile se lasa totusi asteptate!
Nu doar la voi, ci si la mine. Fiecare avem motivele sau scuzele noastre, de ce nu reusim sa prindem ceva somni, asa ca m-am gandit sa va intreb si pe voi, ce se intampla?

Eu cel putin am un ghinion fantastic cu vremea. De 2 saptamani ploua si bate vintul intr-una, s-a racit chiar pina in 11° C. Imi fac planul sa ies la pescuit, dar o schimbare brusca de vreme ma obliga ori sa stau acasa ori sa plec acasa (daca am ajuns deja pe apa).
Cu toate astea, Rico, tipul care construieste si vinde avertizoarele pe baza de vibratzii, si-a petrecut ultimele saptamani aaproape non-stop pe apa (locuieste la 400 km de mine si pescuieste tot pe Rin). Ultimul weekend insa a fost rasplatit, cu toate ca a ploat necontenit si au fost uzi leoarca mai tot timpul: 9 trasaturi din care au reusit (impreuna cu 2 colegi de ai lui) sa prinda 6 somni, intre 1,75 si 2,27 m. Printre ei mai era unul de 2,06 m. Acuma insa sta in pat gripat-racit-bolnav, ia medicamente si nu poate nici sa vorbeasca :doarecapu:
Merita? Cum vedeti voi treburile, avand in vedere ca in Romania este exact viceversa, calduri insuportabile ce pot duce la alte tipuri de inbolnaviri?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 17. iulie 2012, 10:55

“nu stiu altii cum sunt” dar eu cand prind ceva timp liber de obicei sunt pe apa indiferent de conditiile meteo. o ploaie, furtuna sau mai stiu eu ce conditii meteorologice vitrege de regula nu ma opresc in a mege la pescuit. miercurea trecuta, ziua recordului personal, cand am ajuns pe apa nu puteai lansa decat in directia vantului de cat de tare batea, si asta o stiam inca de cand am plecat de acasa pentru ca si acolo situatia era la fel iar pe drum vedeam copacii cum faceau si asta nu a facut sa nu prindem totusi 2 somni. deci vremea nefasta nu ar trebui sa fie o piedica in a merge la pescuit chiar daca ulterior te mai alegi cu vreo raceala sau alte chestii … da, merita sa racesti pentru o iesire la pescuit :rizi:

initial ma gandeam ca pe vremea asta voi avea mai multi somni prinsi si asta datorita anului trecut cand in aceeasi perioada aveam mai multe voblere furate de somni decat somni prinsi anul asta pana in momentul de fata. cred ca stiu care ar putea fi unul dintre motive, faptul ca anul asta sunt mult mai multi pesti prada decat in anul precedent de exemplu (a fost o primavara cu multa apa si pestii au depus bine) si somnii cred ca isi gasesc mai usor hrana decat inainte, deci nu sunt la fel de dispusi sa sara pe artificialele pe care le arunc in apa. O fi si alte motive cu siguranta dar momentan nu imi trec prin minte.

Ps : un alt motiv ar putea fi si ca anul trecut pe vremea asta nivelul apei era mai ridicat, deci pestii aveau mai mult spatiu in care sa se ascunda fiind mai imprastiati, deci mai greu somnilor sa ii prinda.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 17. iulie 2012, 15:10

Salutari la toata lumea.Nu stiu raspunsul de ce sunt zile sau perioade in care nu prindem somn.In ceea ce priveste faptul daca merita sa racim pentru ca mergem la pescuit in conditii nefavorabile pentru mine merita, cu toate ca fac tot posibilul sa nu ma ud cand ploua.Eu de primavara pana prin noiembrie merg la pescuit aproape in fiecare weekend, iar in decembrie si ianuarie merg o data la doua saptamani.Pana anul acesta faceam carpfishing, si am avut capturi si iarna nu stiu cum se comporta somnul iarna dar o sa il caut si o sa va spun :) .De foarte multe ori am racit si eu din cauza frigului de pe balta, dar e mai mare placerea de a pescui decat frica de o raceala. :zambet:

Răspunsuri: 44

Membru din: 22. mai 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 17. iulie 2012, 18:44

Salut, ma gandesc ca daca apa are 29 de grade Celsius, cum e acuma Dunarea, ar fi un motiv destul de plauzibil pentru esecuri, nu? ...
ssssssst! ca-mi sperii pestii!

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 18. iulie 2012, 14:06

Salut, ma gandesc ca daca apa are 29 de grade Celsius, cum e acuma Dunarea, ar fi un motiv destul de plauzibil pentru esecuri, nu? ...


Mdaaa, acuma are atata si asta este precis o cauza...
Dar ce-i cu raurile ca Timisul, Muresul..astea-s mai umbrite de pomi, sunt mai scurte (adica mai aproape de munti) deci si temperatura lor e mult mai scazuta. Sunt convins ca Muresul n-are mai mult de 23 - 24°, sau?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 18. iulie 2012, 14:08

...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 18. iulie 2012, 14:28

Mdaaa, acuma are atata si asta este precis o cauza...
Dar ce-i cu raurile ca Timisul, Muresul..astea-s mai umbrite de pomi, sunt mai scurte (adica mai aproape de munti) deci si temperatura lor e mult mai scazuta. Sunt convins ca Muresul n-are mai mult de 23 - 24°, sau?
Pe raurile interioare din RO se prinde cantitatea corecta de peste raportata la cantitatea totala existenta... adica mica sau foarte mica.
Motivele pentru care pestele este putin la noi in rauri, DUPA PAREREA MEA, sunt urmatoarele (in ordinea descrescatoare a importantei):
1. Poluarea industriala.
2. Lucrarile in albia raurilor.
3. Braconajul salbatic.
4. Lipsa aproape toatala a popularilor.
...
101. C&R al pescarului sportiv (Atentie!!! pescarul care nu respecta legislatia privitoare la cantitate/marime/etc. NU este pescar sportiv si se incadreaza la pct. 3!).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

8

miercuri, 18. iulie 2012, 23:15


1. Poluarea industriala.
2. Lucrarile in albia raurilor.
3. Braconajul salbatic.
4. Lipsa aproape toatala a popularilor.
...
101. C&R al pescarului sportiv (Atentie!!! pescarul care nu respecta legislatia privitoare la cantitate/marime/etc. NU este pescar sportiv si se incadreaza la pct. 3!).


Aahh, nu eu nu vorbeam de general... ci acuma, in perioada asta. Chiar m-am intors de pe Rin... am fost cam nervos si "bosumflat" astazi, asa ca am fost sa ma delectez cu o partida de clonc. De la ora 18:00 pina la ora 21:00 nimica. Dupa aceea vreo 10 somni care au urcat, au muscat si la rame si la peste, au urmarit bine momeala, 5 au si tras, 2 mari, unul f mare, si la contra ... nimica. Si stiu de ce, e in totalitate vina mea.
Oricum, nimica nu-i ca anul trecut... :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

9

joi, 19. iulie 2012, 10:47

Eu am iesit in fiecare week-end inafara de cel trecut. A fost prea mult vant.
Abia in ultimele doua iesiri au inceput somnii sa miste si am si prins. Vremea e forte ploioasa si rece fata de alti ani. Dar se amelioreaza incet incet. Deci luni veti vedea niste poze cu mustaciosii prinsi duminica. Sper sa fie mai mari decat ultimii.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

10

joi, 19. iulie 2012, 11:27

...asteptam pina luni!
Poate vin ceva anunturi si poze cu capturi si din Romania. :)
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

11

joi, 19. iulie 2012, 12:05

pai sa va spun eu dc nu prind ...
pt ca sant la munca si nu am cum sa plec la peste :((

Răspunsuri: 47

Membru din: 5. aprilie 2012

Locație: Iasi

Profesia: student

  • Scrie un mesaj privat

12

joi, 19. iulie 2012, 14:00

Aseara am fost la pescuit pe Siret si am observat foarte mult puiet abia iesit. eu cred ca somnu a stat si a pazit icrele si de aceea nu prea s-a hranit ca in anul trecut pe timpul asta. :ochi:

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

13

joi, 19. iulie 2012, 17:52

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 15:23)


14

joi, 19. iulie 2012, 18:08

am inceput pescuitul la clonc la somn abia acuma 3 saptamani, defap 2 ca in prima nu am pescuit doar m-am uitat pe sonar si am exersat cu cloncul
in urmatoarele doua wekenduri am iesit si sambata si duminica pe defileul Oltului, dar rezultatele desi au fost multumitoare pentru mine ca incepator sunt dezamagitoare ca marime.
pur si simplu numai moace, o caruta de moace si doar 2 somotei cam la 2kg - de ce? habar nu am
apa este calda, somnii se ridica, vin pana la smocul de rame, plutesc cu el, il studiaza si pleaca, doar amaratele astea de moace vin si trag de rame de zici ca pescuiesti la caras
ce gresesc? habar nu am :zid:

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

15

joi, 19. iulie 2012, 18:16

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 15:23)


Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

16

joi, 19. iulie 2012, 18:26

am inceput pescuitul la clonc la somn abia acuma 3 saptamani, defap 2 ca in prima nu am pescuit doar m-am uitat pe sonar si am exersat cu cloncul
in urmatoarele doua wekenduri am iesit si sambata si duminica pe defileul Oltului, dar rezultatele desi au fost multumitoare pentru mine ca incepator sunt dezamagitoare ca marime.
pur si simplu numai moace, o caruta de moace si doar 2 somotei cam la 2kg - de ce? habar nu am
apa este calda, somnii se ridica, vin pana la smocul de rame, plutesc cu el, il studiaza si pleaca, doar amaratele astea de moace vin si trag de rame de zici ca pescuiesti la caras
ce gresesc? habar nu am :zid:


Pai, sunt mai mult decit o multime de somni, si in aceeasi proportie si puiet de somn. Acestia insa sunt foarte halosi, si au nevoie de multe inghitituri micute.
Cei mari vor un hap, si cu aia, gata, sa se sature.
Incearca la peste viu de 25 - 30 de cm. Cauta locuri adinci cu curent, acolo stau aia mari acuma.
Daca ii prinzi si in pofte de mancare, atunci iei si din aia mari la rame.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com