Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1

sâmbătă, 25. februarie 2012, 02:16

In Ce Pastram Cloncurile?

Acum, ca am ajuns sa am cateva cloncuri, ma gandesc in ce le pot pastra in asa fel incat sa le am cat mai mult timp. Multe din lucrurile pe care le am le tin in huse speciale, unele hard-case, altele normale, iar ce-am vazut pentru cloncuri nu stiu daca mai foloseste cineva: Clonk Bags: BLACK CAT Clonk Bag - BLACK CAT Folding Clonk Bag, TACKLE
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 27. februarie 2012, 16:32

Salut,
eu le tin in buzunarul de sus din geanta de scule.
Sper sa nu uit vreodata de ele si sa ma așed pe ea :doarecapu:
»Zoran« a adaugat urmatoarele poze:
  • IMG_0001.JPG
  • IMG_0002.JPG
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 28. februarie 2012, 01:44

Totusi, parca ar fi bun un fel de tub, cu fermoar si cu buzunare, dar ceva gen hard case, care sa protejeze cloncurile!! :gandesc:
P.S. Este putin off topic, dar nu ma pot abtine. Observ si un clonc FOX in geanta. Il ai de mult timp? Cum l-ai procurat? Multumesc.
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

4

duminică, 4. martie 2012, 14:24

Am vazut la pescuitshop o husa pentru cloncuri, dar intra doar 2, unul peste altul, la 25 de lei, dar nu ma prea multumeste, pare mai incapator celalalt de la Black Cat, pentru 6 bucati, se poate si deschide sau strange ca un sul, fiecare clonc sta independent si ii pot adapta un tub( sa vad cu ce diametru) taiat in doua cu doua balamale, ca o bazooka de lansete.
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

5

miercuri, 7. martie 2012, 21:49

:ochi: Eu le pun in cutie de scule, din plastic, n-am avut probleme de transport niciodata, iar in trusa am cele necesare la pescuit!

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 8. martie 2012, 03:44

Chiar daca suna putin ciudat, fiecare cu nebunia lui; eu am o alta nebunie, pe langa celelalte: sa tin lucrurile in huse, sau cutii, sa le protejez de zgarieturi!!!! :ochi:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

7

luni, 12. martie 2012, 17:26

:saluti: Evergreen, n-o vad ca nebunie, esti pur si simplu ordonat! :ochi:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

8

sâmbătă, 10. noiembrie 2012, 21:06

Are cineva intre timp o solutie pentru transportatul cloncurilor in siguranta?
Am cautat prin super market-uri de 6 luni si n-am gasit vreo cutie rigida sa corespunda...
Incep sa cred ca tre` sa-mi fac una... ceea ce nu-i asa greu daca o fac din lemn da` preferam ceva plastic gata facut. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

9

sâmbătă, 10. noiembrie 2012, 22:02

La nevoie poti sa folosesti si tub PVC folosit la canalizare de fi 50 mm se gasesc si dopuri ptr el... o bucata de 1 m costa aprox. 4-5 ron si dopurile 1 ron bucata, poti sa calci pe ele ca nu se rup, sunt destul de rezistente...

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

10

duminică, 11. noiembrie 2012, 04:23

Eu la inceput foloseam un tub de plastic cu lungime variabila pentru waglere. Incapeau 4 bucati, arhisuficient. Acuma is mai neglijent si le car intr-o cutie de carton.

11

duminică, 11. noiembrie 2012, 18:17

La nevoie poti sa folosesti si tub PVC folosit la canalizare de fi 50 mm se gasesc si dopuri ptr el... o bucata de 1 m costa aprox. 4-5 ron si dopurile 1 ron bucata, poti sa calci pe ele ca nu se rup, sunt destul de rezistente...


exact asa mi-am facut si eu pt Ebro 2
singura problema este ca pe tubul de 50 nu intra si trebuie putin ovalizat asa ca am luat un feon industrial (deh, avantajele meseriei :zambet: ) si dupa ce i-am pus ambele capace (lucru extrem de esential) l-am incalzit usor si am ovalizat tubul
am mentionat ca trebuie puse ambele capace deoarece daca se lucreaza doar cu un singur capac pus si se ovalizeaza tubul, cel de'al doilea nu mai intra (am facut greseala asta la primul tub)
cu ambele capace puse, incalzit si ovalizat, apoi lasat sa se raceasca, capetele raman rotunde si doar tubul capata ovalizare
dupa parerea mea tubul de PVC este cel mai bun, practic si ieftin

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

12

duminică, 11. noiembrie 2012, 18:44

Am sa incerc si io varianta cu tubul de PVC... partea mai nasoala-i ca am si un Voodoo care-i mult mai curbat decat Ebro si nu cred c-am sa pot deforma tubul suficient de mult... vedem.
Tub cu diametru mai mare n-o fi?
Multzam pt. raspunsuri.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

13

duminică, 11. noiembrie 2012, 18:49

wodoo nu o sa il poti baga in tub, decat in unul cu diametrul foarte mare si in acest caz nu se mai merita pt ca devine extrem de voluminos
sigur ca sunt tuburi cu diverse diametre dar de la 110mm in sus nu se mai merita fiind voluminoase

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

14

duminică, 11. noiembrie 2012, 19:57

Eu m-am gandit sa-mi fac - dar inca n-am apucat sa incep - dintr-o bucata de teava de PVC de 110 mm sau mai mare, daca gasesc, un tub de protectie, sectionand longitudinal pe diametru o bucata de 550 mm de tub, la care sa-i atasez doua balamale si un blocaj pe partea opusa, pe care sper sa o adaptez unei huse pentru cloncuri de la pescuitshop!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

15

duminică, 11. noiembrie 2012, 21:05

Se gasesc in supermarketuri cutie de scule din plastic, la preturi destul de mici , ar fi o solutie si aceasta ... am vazut la cineva confectionat din placajsi captusit cu ceva burete era un rastel ptr mai multe exemplare ( 5-7 parca)... un fel de penar multifunctional ...

Răspunsuri: 170

Membru din: 12. iulie 2012

Locație: Clisura Dunarii

Profesia: Pescar

  • Scrie un mesaj privat

16

luni, 12. noiembrie 2012, 20:23

cloncul meu (si acu il vad cand scriu), sta intr-o cutioaie cu acareturi infipt printre ele cu pastila deasupra :))
cand mergeam cu el la pescuit l-am invelit intr-un prosop/paturica si l-am bagat in rucsac :)
intentionez sa imi iau si un vudu si cred ca tot in rucsac o sa il iau iar rucsacul frumos pe bancheta in masina...nu vad probleme:)
si varianta lui zoran mi se pare ok, fiind un lucru fragil si nu chiar ieftin nu cred ca e cineva care sa nu fie atent cu el...la fel sunt si cu betele, pt unele am si tub dar nu le prea mai vad rostul in deplasarile cu masina...
http://www.smartfishing.info

"It's nice to be important, but it's more important to be nice"

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

17

luni, 12. noiembrie 2012, 21:07

Cloncurile le iau in lada in care sunt bateriile pentru sonar. Dar tot ajung sa mai rup din ele lovind barca cand cloncanesc. Anul asta am rupt trei printre care un woodoo. :rizi: Si 5 lansete rupte cu toate ca anul nu e inca terminat. Asta e. Asa mai innoiesc materialul. :pauza:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

18

luni, 12. noiembrie 2012, 21:13

Si 5 lansete rupte cu toate ca anul nu e inca terminat.


cum ai reusit? ... cinci? :soc:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

19

luni, 12. noiembrie 2012, 21:25

Una rupta cu un somn. O lanseta fina de baitcasting care nu e deloc facuta pentru somn. Doua rupte in masina, probabil ca am pus lazile pe ele (specialitatea mea), una rupta de un pasager al barcii caruia i-o imprumutasem si alta cand m-am dus la Zoran. Nici macar nu am pescuit cu ea. Am dus-o sus in apartamentul pe care-l inchiriasem si am proptit-o in perete pe intuneric. Fiecare an are pagubele aferente. :ciao:

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

20

miercuri, 14. noiembrie 2012, 18:56

Tub de plastic cu curea pentru plansele de desen, unele sunt si reglabile in lungime.
Vezi papetarii mai pricopsite.(de filmat studentii de la arhitectura sau arte plastice)