Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

greere

Biban

  • Autorul acestui subiect este »greere«

Răspunsuri: 65

Membru din: 5. iulie 2012

Locație: rm valcea

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 12. iulie 2012, 11:00

cu peste mort

a incercat cineva sa dea la clonc cu pestele momeala mort ( caras babusca biban etc... ) si daca da ceva rezultate?

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 12. iulie 2012, 11:14

Raspunsul e DA la amandoua intrebarile. Se intampla sa-mi moara pestii momeala dar asta nu ma impiedica sa continui sa-i utilizez cu succes.

greere

Biban

  • Autorul acestui subiect este »greere«

Răspunsuri: 65

Membru din: 5. iulie 2012

Locație: rm valcea

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 12. iulie 2012, 11:23

cu peste marin ati incercat? macrou sau fileu de macrou ? sau alta specie :idee:

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 12. iulie 2012, 11:43

Macroul nu tine bine pe carlige decat daca este foarte proaspat. Insa tine bine calamarul. De aceea nu am incercat cu pesti marini. Pescuitul la clonc, asa cum il practic eu, este deosebit de activ. Schimb adancimea in permanenta. de aceea imi trebuie o momeala care tine bine pe carlig.
Cand plec la pescuit iau cu mine o cutie cu rondele de calamar congelat, o cutie cu Gulp alive "Night crawler" 15cm care inlocuiesc ramele. Le combin pe carlig si gata. In ultima vreme nu iau nimic, doar o galeata goala. Prima ora prind bibani. Cand am 3-4 incep sa dau la somn. Colegul de pescuit imi prinde cate un biban pe masura ce-mi sunt furati de somni.
Pe vremuri aveam un coleg care se ducea cu noaptea in cap pe malul Senei cu o varga, viermusi si o punga de nada. Pana veneam eu sa-l iau cu barca pe la 9 dimineata prindea o gramada de babusti, obleti, platici. Aveam momeala toata ziua. Acuma colegul respectiv are un bassboat cu 250 de cai in spate, nu se mai scoala cu noaptea-n cap, si nu mai pescuieste cu varga. :)

Răspunsuri: 41

Membru din: 9. noiembrie 2015

Locație: Drobeta Turnu Severin

Profesia: Profesor Pian

  • Scrie un mesaj privat

5

joi, 9. iunie 2016, 14:43

Cand plec la pescuit iau cu mine o cutie cu rondele de calamar congelat, o cutie cu Gulp alive "Night crawler" 15cm


Salut Tudor ,,, sunt mai nou in ale cloncului ,,, te-as ruga daca poti sa detaliezi putin cele de sus ,,, calamarul congelat este simplu calamar sau amestecat cu alte fructe de mare sau eventual am vazut ca este tinut in ulei sau otet la market ,,, cum trebuie sa fie deci ? iar Gulp alive "Night crawler " sunt cu totul in ceata :necajit: :nu: :doarecapu: ce este acela,,, in drobeta turnu severin avem carrefour cora kaufland ,,, ,,
GANDESTE CA UN PESTE

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 9. iunie 2016, 16:44

Calamarul congelat e cel simplu, nu marinat sau semipreparat:




E in punga si congelat.


Asta e minunea de la Berkley:




O rama artificiala colorata si aromatizata din material biodegradabil.

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

7

joi, 9. iunie 2016, 23:05

Adevarat graieste Nemo. Numai Gulpurile sunt diferite. Varianta din 2012 a evoluat. Calamarii sunt neschimbati. :ciao:

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

8

vineri, 10. iunie 2016, 12:55

Odata am ajuns la magazinul de unde imi luam carasi vii pentru clonc si s-a intamplat sa aiba caasi f mici appx 7cm.. am vrut s plec sa aut in alta parte..cand a zis doamna: mai am niste carasi mai mari, dar morti... Si ce sa vezi? niste frumuseti , la vreo 12-15cm cam putrezi, se rupea carnea pe ei... Am luat tot ce avea (vreo 10buc) ii puneam in ancora iar ca stopper sa nu sara din ancora, puneam o rama neagra, modelul Tulcea. Primele 2 trasaturi, adevarate bubuituri, sa sara lanseta din barca, cu somni de 1.3-1.5m

Deci buni si morti :)
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...