Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 12. iulie 2012, 09:35

... a venit ... un 252 ...

O zi de tot rahatul la lucru … proaspat revenit dupa un mini-concediu de vis direct am fost luat pe sus cu o gramada de porcarii ce trebuiau terminate. Greu si cu o gramada de nervi trec orele si in jur de 7 reusesc sa ma tirez. De vreo saptamana avem niste musafiri la noi si amicul venit in vizita isi dorea neaparat sa prinda un peste, lucru in care a esuat in prima lui incercare facuta sambata seara. Asa ca aseara in ciuda faptului ca eram frant de oboseala decidem sa incercam sa bagam o iesire cu speranta ca prinde si el un avatel.

Era aproape ora 8 cand plecam de acasa si din cauza traficului ingrozitor ajungem acolo doar cat sa prindem ultima geana de lumina. Conditii nasoale, vant foarte puternic si valuri imense dar care spre norocul nostru nu au durat prea mult. Rapid desfac fara prea multa speranta lansetele de avat, montez nelipsitul thrill cu care incepe orice partida si incepem sa cautam avatii.

Toti par a fi disparuti. Lansam in toate partile timp de vreo 20 de minute fara a simti nici un atac, fara a vedea nici o urmarire. Am observat ca datorita unei usoare cresteri a raului anumiti curenti erau putin diferiti si lucrurile pareau a fi de partea noastra. Exact la baza curentilor alora ne-am pus sa cautam vreun avatel, un loc cu niste vartejuri misto si in care se vedea ceva activitate la suprafata. Dupa ceva mai bine de 20 de minute la un moment dat il aud pe amicul meu strigand ca a luat ceva. Eram aproape convins ca iarasi s-a agatat de ceva mizerii pe care nu stie sa le deosebeasca de un peste ... nu ar fi fost prima data. Dupa vreo 2 minute il vad ca in continuare se agita la nici 20 de metri de mine zicand ca de data asta sigur e un peste si sa vin sa il ajut ca nu stie ce sa faca. Pescuia cu un Daiwa Aqualite ce arunca pana in 21 de grame, un exceller de 3000 cu un fir de 15lb si in capat evident thrill-ul. Ii iau lanseta in mana si intr-adevar simt ca de data asta nu e vorba de ierburi sau ceva crengi si cand incep sa scot pestele imi dau seama ca nu e de glumit. Am avut mare noroc ca pestele respectiv s-a plimbat pe marginea curentului pana a obosit pentru ca dupa vreo 15-20 de minute sa iasa la mal un frumos somn de 155 de cm.

Amicul cu somnul de 155:



Intre timp s-a inoptat de-a binelea deja. Pana sa dam drumul pestelui si sa savurez o tigara deja o gramada de somni atacau la suprafata in toate partile, de data asta nefiind nimeni la pescuit in afara de noi ca sa ii deranjeze. Am continuat sa insistam in aceeasi zona dar de data asta cu echipament adecvat. Mai bine de o ora de insistente nu au fost deloc productive ... am avut vreo 3 sau 4 atacuri destul de anemice si eram convins ca va fi o alta seara nasoala. Vazand ca nu vor in locul ala am incercat sa ii caut prin alte parti pe unde ii vedeam rapind. Am schimbat voblere peste voblere si rezultatele se lasau asteptate. Dupa mai bine de o ora jumate deja eram frustrat, somnii atacau peste tot in jurul nostru si nu reuseam sub nici o forma sa prindem nicicare nimic.

Ma decid sa merg sa incerc in curentul cel mai puternic ... montez voblerul clasic de somn si o iau la pas catre locul respectiv. Ajuns acolo reusesc sa fac doar o singura lansare ca la a doua, la nici 2 metri dupa ce voblerul a picat in apa simt un atac sanatos si intep. In celalalt capat al lansetei am un adeversar frumos si in primele 5 minute simtind cum trage ceva imi spunea ca va fi probabil cel mai frumos prins pana acum. Daca in primele 5 minute totul a decurs OK de atunci incolo lucrurile s-au schimbat radical. Apropind pestele de mal i-am simtit adevarata forta si cand mai erau mai putin de 5 metri pana la mine se decide sa intre in curentul cel mai mare. Si de aici povestea e complet diferita ... un dril de vis, cu plecari in josul curentului mai bine de 30-40 de metri si cu adusul sau la mal de nu mai putin de 4 ori fara sa reusesc sa il vad. Cu lovituri de coada in fir, frana caraind in toate partile, lanseta indoita pana la limita si amorteli de brate si picioare deoarece la un moment dat m-am asezat in fund intre niste bolovani si incercam sa il fortez folosindu-mi inclusiv picioarele. Lanseta ce arunca pana in 70 de grame e pusa la grea incercare si o simt aproape de limita, mulineta de la Ryobi isi arata punctele slabe si incepe sa scoata sunete ciudate si firul fluiera datorita vantului destul de lin. Dupa 4 incercari de a il aduce la mal in sfarsit a 5-a oara il vad:



Nu imi vine sa cred ochiilor, vad un ditamai cap si o gura imensa in care stiam ca trebuie sa imi bag mana. Dupa mici ezitari ii bag mana in gura si incerc sa il ridic catre mine ... mare greseala pentru ca nu am reusit nici macar sa il urnesc asa ca ma vad nevoit sa intru in apa si sa incerc de acolo sa il scot cumva pe mal. Dupa cateva incercari chinuitoare reusesc sa ii scot capul si o parte din corp intr-o zona cu pietris exact la baza unor bolovani imensi. Amicul imi da ruleta si ma ajuta sa fac masuratoarea ... 252cm. Un peste de vis si pentru mine momentan cel mai mare peste. Aici cateva poze:







si evident intoarcerea in elementul sau:






Ca si concluzie .... un drill de vis, dupa 5 minute calme "bestia" a intrat in curent si de acolo a inceput adevarata lupta. E prins exact in acelasi loc unde in urma cu vreo 11 zile am prins somnul de 178, deci acelasi curent, poate chiar putin mai puternic avand in vedere ca nivelul apei era creascut cu vreo 20 de cm fata de data trecuta.

Ps : la urmatorul peste de genul asta cred ca ryobi-ul ala va fi bucati ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 12. iulie 2012, 09:56

Felicitari pentru captura, asta da peste!
(tu esti in spatele bulinei, nu?) :ochi:
Poti sa ne spui, daca nu-i secret, cu ce fir si cu ce vobler/ancore ai reusit sa-l scoti?
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 12. iulie 2012, 09:58

Pfoai...asa DA.
Doar ca acum ai dat de dracu'. Sa te vad cum mai reusesti sa iti bati recordul :).

PS. Eu acum am ajuns de la Dunare, dupa o nopate de dat la somn...si am venit la fel cum am plecat....:)
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 12. iulie 2012, 10:13

2m52 va fi greu de batut. Bravo pentru record. :apl:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

joi, 12. iulie 2012, 10:36

:inchinare:
Bravo Bravo Bravo!!!

Asta e Po-ul si surprizele ce le poate aduce oricind!!! :bucuros2: Un adevarat record :buaaaah:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

andrei

Biban

Răspunsuri: 133

Membru din: 29. martie 2012

Locație: BELGIA

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 12. iulie 2012, 11:09

Supeerrr!!! :apl: :apl: :apl:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

7

joi, 12. iulie 2012, 11:41

Bravo Anem.Frumos, frumos, frumos. :bravo:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

8

joi, 12. iulie 2012, 12:39

Multam tuturor, intr-adevar va fi greu sa mai dobor lungimea asta si sunt convins de chestia asta dar ma multumesc si cu dintr-aia de peste 2 metri :rizi: . E bine ca nu am l-am vazut inainte de a fi suficient de obosit ca cine stie ce reactii aveam si reuseam sa il pierd.

Felicitari pentru captura, asta da peste!
(tu esti in spatele bulinei, nu?) :ochi:
Poti sa ne spui, daca nu-i secret, cu ce fir si cu ce vobler/ancore ai reusit sa-l scoti?


Firul folosit a fost un PowerPro de 80lb, un inaintas FC de 1mm care rezista la 105lb si voblerul era un Rapala Jointed de 13cm cu triplele originale. A fost agatat foarte bine cu 4 brate din cele 6 disponibile si triplele nu au avut de suferit, voblerul din pacate da si nu sunt convins ca il voi mai putea folosi. Lanseta e una ce arunca pana in 70 de grame si mulienta de 6000.

Pfoai...asa DA.
Doar ca acum ai dat de dracu'. Sa te vad cum mai reusesti sa iti bati recordul :).

PS. Eu acum am ajuns de la Dunare, dupa o nopate de dat la somn...si am venit la fel cum am plecat....:)


Pai momentan gata, asta a depasit orice asteptari le aveam plus ca in momentul de fata nu sunt pregatit fizic pentru inca un dril de genul celui de ieri. Imi este greu sa misc si mouse-ul la lucru :rizi:

____________________________________________________________________

Vad ca nimeni nu pomeneste de celalat somn, a avut totusi 155 de cm si a fost scos cu echipamentul de avat ... o lanseta ce arunca pana in 21 de grame cu fir de 15lb, inaintas de 0,28 si mulineta de 3000 :rizi: ... si prins cu Salmo Thrill de 7cm pe cadere, vobler care a fost aproape complet distrus si cate un brat de pe fiecare tripla rupt ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 129

Membru din: 19. iunie 2012

Locație: Landshut-Germania Filiasi-Romania

  • Scrie un mesaj privat

9

joi, 12. iulie 2012, 12:51

felicitari ......si urmatorul macar de 2,53 sa fie....... :bucuros2:

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

10

joi, 12. iulie 2012, 12:58

Nimeni nu pomeneste de "ala micu'" pentru ca acolo e caz clasic de "noroc chior".

1. A dat pe thrill, care numai vobler de somn nu e...
2. Cu lanseta aia, a avut mare noroc ca a reusit sa intepe ancora in gura somnului
3. Daca somnul avea "sprinturi" ca la "252"...sigur nu il puteai opri, echipamentul nu avea cum sa faca fata la abuzurile la care trebuia sa il supuna "155"
4.5.6.7 Alte si alte cauzae care puteau face ca somnul sa nu iese la poza ::D

"252" insa.....merita inca cateva pagini de discutii :D
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

11

joi, 12. iulie 2012, 13:19

Nimeni nu pomeneste de "ala micu'" pentru ca acolo e caz clasic de "noroc chior".

1. A dat pe thrill, care numai vobler de somn nu e...
2. Cu lanseta aia, a avut mare noroc ca a reusit sa intepe ancora in gura somnului
3. Daca somnul avea "sprinturi" ca la "252"...sigur nu il puteai opri, echipamentul nu avea cum sa faca fata la abuzurile la care trebuia sa il supuna "155"
4.5.6.7 Alte si alte cauzae care puteau face ca somnul sa nu iese la poza ::D

"252" insa.....merita inca cateva pagini de discutii :D


hehehehe ... da, scoaterea lui a fost cu adevarat noroc chior, voblerul a fost luat pana in gat (i l-am scos prin branhii) si de aia a ramas intepat si in momentul in care era la vreun metru de mal vazand ca e plaja am intrat dupa el in apa atata ca tinand firul in mana in momentul in care m-am apropiat de el a tresarit si a rupt firul :rizi: ... vazand asta, apa fiind de vreo 2 palme si asta fiind cu capul inspre mal efectiv l-am scos afara cu mainile pe sub aripioare punandu-ma in spatele lui :rizi: ... deci da NOROC CHIOR ...

somnul asta "mic" nu a bagat nici un sprint si initial nici nu mi-am inchipuit ca e atat de mare, parea ca unul de vreo 5-6 kg si cand l-am vazut la mal direct m-am panicat gandindu-ma ca nu exista nici cea mai mica sansa de a il scoate pentru o poza ...

cu celalalt insa povestea e altfel ... nu imi inchipuiam ca pot opune atata rezistenta si nici lanseta nu imi inchipuiam ca poate duce chiar atat :soc: ... adica la unul de 2 metri hai un 220 ma gandeam ca face fata dar un 252 parca e cu totul alta chestie ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

12

joi, 12. iulie 2012, 13:26

Felicitari pentru captura ! 252 la spin va fi greu de depasit chiar si pe Po ...

Nimeni nu pomeneste de "ala micu'" pentru ca acolo e caz clasic de "noroc chior".

1. A dat pe thrill, care numai vobler de somn nu e...


@ Attila, Nu stiu daca thrillul e pentru somn sau nu, insa eu personal am prins destui cu el, ca sa fiu convins de faptul, ca aceea naluca "merge foarte bine si la somn"

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

13

joi, 12. iulie 2012, 14:36

Anem, wobblerul in vitrina cu el, cumperi altul, asta si-a facut treaba :)
Cit despre drill-ul celui mare, eu zic ca si aici ai avut parte de ceva noroc, pe care trebuie cu totii sa ne bazam de cele mai multe ori.

PS: eu nu cunosc 4 - 5 plecari si readuceri la mal, mai ales pe timp de noapte. Trebuie sa fie grozav de adrelinos! :pauza:

Poze fara buline nu ai? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

14

joi, 12. iulie 2012, 14:45



Poze fara buline nu ai? :gandesc:


Asa face noul aparat de fotografiat. Nu poate altfel. :rizi:

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

15

joi, 12. iulie 2012, 14:48

Corect ceea ce spune Tudor.
Aparatul nou are o setare: "remove ugly face when detected"...bine totusi ca pestii ies OK :))
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

16

joi, 12. iulie 2012, 14:56

Corect ceea ce spune Tudor.
Aparatul nou are o setare: "remove ugly face when detected"...bine totusi ca pestii ies OK :))


:rizi: :rizi: :rizi: ... cine ma cunoaste stie ...

prefer Zoran sa nu imi pun poze in locuri publice din cauza gramezii de dubiosi ce frecventeaza netul :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

17

joi, 12. iulie 2012, 15:02

prefer Zoran sa nu imi pun poze in locuri publice din cauza gramezii de dubiosi ce frecventeaza netul


De ce? Pune linistit, si asa ne-ai luat "fata" la toti cu frumusetea aia de somn, si acuma ... chiar daca esti mai chipes ca noi, nu mai conteaza, tot te invidiem! Eu cel putin, da, si asta imi da elan sa prind unul mai mare decit tine! :noroc: :prieteni:

Inca odata, Bravo si Respect!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

18

joi, 12. iulie 2012, 15:59

[.....] asta imi da elan sa prind unul mai mare decit tine! :noroc: :prieteni:


ceea ce e foarte bine :rizi: ... asteptam poze cu ceva mai mare de atat si sunt convins ca vor veni ...

si in privinta plecarilor … pescuind mai mult din barca sunt convins ca nu le simti la fel de OK si daca pescuiesti de pe mal la stationar atunci cel putin teoretic ai o lanseta mai puternica decat cea pe care o foloseam eu. ideea e ca de cate ori se baga de-a latul in curent si dadea de doua ori din coada pur si simplu nu mai aveam ce sa ii fac fiind nevoit sa il las sa plece dupa care incepeam sa franez incet incet tamburul cu mana ... totusi avea 252 si nu stiu kg. curentul in locul ala e chiar puternic (mane81 si attila au pescuit acolo) si nu ai prea multe optiuni si ceva ma face sa cred ca inclusiv cu lansete pana in 500 de grame nu ai reusi sa il opresti. pe langa asta trebuie pomenit si faptul ca era noapte deci vizibilitate redusa plus ca lanseta totusi e una destul de “light” as zice eu pentru somnul din discutie ... dar cu rabdare si noroc am reusit sa il aduc pentru o poza :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

19

joi, 12. iulie 2012, 19:33

Felicitari pentru capturi si nu in cele din urma pentru trofeu :buaaaah: (pentru mine chiar este). Nu ai habar cat te invidiez pentru felia asta, dar si pentru faptul ca ai la indemna un rau in care traiesc asemenea monstri.
Inca o data FELICITARI! :noroc:

20

joi, 12. iulie 2012, 21:17

superba captura!!!!

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »mcorvin« (13. iulie 2012, 13:04)


Subiecte asemănătoare