Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

1

marți, 10. iulie 2012, 18:36

pescuit la somn noaptea

vreau sa incerc noaptea la vobler pentru pescuitul somnului , si poate imi recomandati vrun vobler eficace incercat de dumneavoastra. Apa adancime 3-6 m, lac , mai mult moace 1-2 kg ,astept sugestii marci,greutati,la suprafata sau pe fund.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 11. iulie 2012, 05:17

... incercat de dumneavoastra.


Salut Turboslider!
In primul rand, REGULAMENTUL ar trebui citit! Acolo sunt citeva chestii bune de stiut, printre altele ca aici ne adresam unul altuia cu respect, dar prieteneste la per-tu.

Cit despre wobblerul potrivit, hm... nu am idee cum reactioneaza moacele la asa ceva. Cel mai bine ar fi sa incerci la rame, dar daca vrei neaparat la wobbler, atunci avem aici meseriasi adevarati: anem, Kzoli, Larry,...
Sunt si eu curios de recomandarea lor. :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

3

miercuri, 11. iulie 2012, 07:22

Salut,
... in primul rand ar trebui sa descrii mai amanuntit locul respectiv, adica nu localizarea lui ( denumirea sau coordonate GPS) ci caracteristicile sale, in primul rand daca e statatoare sau curgatoare, apoi cum e configuratia malului ,a structurilor subacvatice, ce albituri sunt in apa respectiva cu care se hranesc rapitorii etc, etc...
In functie de toate aceste informatii, as putea sa recomand cateva modele in cazul in care am pescuit pe ape asemanatoare( cu caracteristici asemanatoare) dar aceasta inca NU inseamna ca o sa prinzi una dupa alta ... mai ales ca pestii sunt direct influentati si de conditiile atmosferice.
Daca nu ai pescuit inca la somn cu naluci, recomand sa incerci prima data "ziua " dimineata devreme si seara inainte de apus si cateva ore dupa pana vezi si iti intra in "sange" miscare lansatul si recuperarea.
Daca zici ca sunt "doar moace" o lanseta de stiuca asa la 30-60 sau 40-80 gr. e suficient, insa daca intra unul mai instarit ...cam atat a fost...
... un sfat, adica un mic truc, daca te duci la spinning noaptea si e intuneric bezna ( dar si altfel e foarte util) pe fir inaintea nalucii cu vre-o 50-60 cm leaga niste stoppere 2 sau 3 din fir textil mai subtire si cand recuperezi si simti ca opritoarele trec de inel, te opresti, astfel nu tragi naluca in inelul de varf ... si eviti neplacerile cauzate de aceasta...

4

vineri, 13. iulie 2012, 10:55

se numeste snagov si este un lac de dimensiuni mari , eu pana acum am prins doar moace maxim 2 kg jumate, dar in lac sunt exemplare foarte mari au scos cativa localnici cu plasa unul de 60 kg ,si foarte des de 10-15 , pescuiesc la buchet rame negre rosii,pestiosor , noaptea plesnesc apa foarte des si vreau sa imi iau un vobler sa incerc dar nush din ce categorie-sinking sau topwater, mare mic,ce culori , se hranesc cu albituri ,raci,rosioare

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

5

vineri, 13. iulie 2012, 12:05

nu am pescuit pe lacuri la somn deci imi dau doar cu parerea, nu vorbesc din experienta (la asta mai am de lucrat :rizi: )

in primul rand intereseaza-te aproximativ cu ce pesti se hranesc somnii pe acolo. daca zici ca ii auzi floscaind la suprafata apei ti-as zice sa incerci ceva voblere care sa mearga pe luciul apei. ceva ma face sa cred ca esti incepator asa ca as evita WtD sau alte voblere care nu au o miscare proprie pentru ca pe timp de noapte, fiind incepator nu vei reusi sa joci voblerul ala prea bine. deci cauta ceva voblere care sa inceapa sa se miste la cea mai mica viteza de recuperare intre 7-15cm, care sa se apropie de forma pestisorilor din lac si care sa evolueze ori la suprafata apei ori la maxim 2-3 palme de suprafata. nu iti pot zice nume pentru ca nu stiu daca vor functiona sau nu ...

sa incerci noaptea locurile linistite, fara lumina si cat mai departe de oameni. locuri cu apa mica unde se pot refugia pestii mici ... in locurile alea arunca voblerul incercnd sa ploscai cat mai "frumos" apa ... sunteul ala ii va atrage si nu de putine ori iti vor lua voblerul exact in momentul in care pica in apa ...
______________________________________________________________________________

Citat

daca vrei neaparat la wobbler, atunci avem aici meseriasi adevarati: anem, Kzoli, Larry ...


pe mine ai putea sa ma scoti din lista asta Zoran ... mai am multe de invatat ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

vineri, 13. iulie 2012, 12:25

Stiu, si mai stiu ca si Kzoli si Larry si Tudor si eu... si toti mai avem de invatat, si asta nu putin.

Dar fata de altii, voi aveti experienta la spinning, deci fata de cei ce nu au experienta, pt mine sunteti meseriasi! :ochi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

7

vineri, 13. iulie 2012, 12:54

Pai tocmai experienta m-a invatat sa nu-mi pun atatea intrebari. Pescuiesc cu nalucile pe care le am in cutie cu conditia sa fie adaptate adancimii si curentului. Pe lac nu se pune problema curentului, fireste. Am prins si la silicoane de toate formele, si voblere mari si mici, care coboara la adancime sau abea sub suprafata, si cu linguri, rotative sau oscilante. Personal nu am prins cu naluci strict de suprafata, dar au prins colegi care erau cu mine in barca. Ba mint, dadeam odata in Delta Ebro cu un silicon ne-lestat dupa bass, il aruncasem pe mal si l-am adus usurel prin ierburi, a trecut de ierburi fara atac, dar ajuns pe apa adanca apare un somn din strafunduri si pleaca cu el. Pe lanseta light, asa ca a pastrat siliconul.
E un peste care poate fi activ pe toate adancimile si poate ataca orice. Cel mai practic si eficient e sa pescuiesti cu nalucile in care ai incredere.

8

vineri, 13. iulie 2012, 14:29

Cel mai practic si eficient e sa pescuiesti cu nalucile in care ai incredere.


Corect, scurt si la obiect !

BruMareL

Oblete

Răspunsuri: 25

Membru din: 2. iunie 2013

Locație: loc. Onesti jud. Bacau

  • Scrie un mesaj privat

9

marți, 9. iulie 2013, 10:25

In pescuitul pe rau la somn noaptea , conteaza mult gasire si plantarea in gropane , sau merge si pe zone mai putin adanci ? Am primit informatii cum ca somnul noaptea merge la vanatoare si nu mai este necesara gasirea gropanelor. Am ceva dubii in privinta asta, eu parca tot mai inclinat sunt spre gasirea si plantarea monturii in gropan. Nu stiu cum ar trebui procedat. Specifica ca pecuiesc cu montura de fund, si in principal din barca.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

10

marți, 9. iulie 2013, 10:48

Montura de fund nu obliga folosirea acesteia doar in ape adanci. De ex intr-un rau ca Muresul sau Oltul, intr-o apa de 1,5 ~ 2 metri adancime, sau la 4 ~ 5 m, la margine de cant, este ideal de plantat o astfel de montura. Cu un bolovan corespunzator ramane exact acolo unde o plantezi. Somni de obicei circula pe acolo in cautare de mancare.
Si folosirea monturii in gropane da roade daca se afla somnii acolo!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

11

marți, 9. iulie 2013, 11:14

Noaptea somnii trebuie cautati mai ales pe timp de vara in zone cu apa mica, nu neaparat langa maluri ... si in general cat mai aproape de suprafata, de luciul apei ... cel putin aici in zona noastra dau rezultate monturile de suprafata cu peste viu (platica, morunas, scobar de minim o palma) ... daca vrei sa dai cu artificiale noaptea este foarte indicat sa vizitezi locul de 1-2 ori inainte ziua sa vezi ce si cum altfel poate deveni pescuitul nocturn un calvar...

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

12

marți, 9. iulie 2013, 16:06

Pe Mures somnul face deplasari destul de consistente ,cand are el chef, pentru gasirea hranei ...Exemplu: cand inca era mult somn pe Mures , era un loc cu apa mica ,repezis unde obletele intra la bataie. In acest loc vanau somni mari care veneau de la cel putin 1 km aval ! Acolo era apa adanca si cofte in mal .Mai sus de pragul cu apa mica, era apa tot mica pe cel putin 500 m.Deci urcau din apa adanca.De altfel isi tradau prezenta in timp ce urcau...Incepeam pescuitul ,pe zi ,in apa adanca si apoi urcam odata cu ei pana in repezis unde era festivalul! Deci somnul vaneaza ,de foarte multe ori ,in apa mica!Mai ales in anumite perioade ale anului.

BruMareL

Oblete

Răspunsuri: 25

Membru din: 2. iunie 2013

Locație: loc. Onesti jud. Bacau

  • Scrie un mesaj privat

13

miercuri, 10. iulie 2013, 07:35

Multumesc de raspuns, am fost azi noapte la o partida de pescuit la somn din barca, nu prea a mers, doar 1 bucatica de 1.8 kg, prinsa la montura cu pluat de grund cu coropisnita pe carlig si buchet de rame pe ancora. A fost prima lanseta aruncata si in mai putin de 10 minute am avut prezentarea. Prima si ultima, in schimb am observat ca somnii mancau la suprafata. Unul dintre ei a sarit la 1 metru de barca mea. Din nefericire nu am avut pestisor sa pot incerca o montura la pluta. Posibil sa fi avut mai multe prezentari asa. Am pescuit in canalul de sub baraj si erau deschise turbinele la hidrocentrala , se crease un curent foarte rapid si apa era marita, posibil de asta sa nu fi intrat sa manance la fund , inspre dimineata la ora 4 sau linistit apele, si erau mai scazute cam cu 1 metru, dar nu am mai putut sta mai tarziu de oara 5 dimineata si nu amamai putut testa si periada de rasarit.

Subiecte asemănătoare