Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

duminică, 8. iulie 2012, 10:34

Penn SSV - seria ssm inbunatatita

:salut: baieti,
uite ce am gasit pe net, Penn scoate o serie noua atit la spinnfisher cit si la slammer: Spinfisher V - Coming October 2012 | pennreels.com

Ce gasesc cool este o mulineta in plus, cea de 10500! Imensa! Pina acuma 9500 este cea mai mare din seria Spinfisher.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

2

duminică, 8. iulie 2012, 10:53

Frumos......tot. :bravo:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

dinu55

Biban

Răspunsuri: 79

Membru din: 28. martie 2012

Locație: TG-JIU

Profesia: Pensionar

  • Scrie un mesaj privat

3

duminică, 8. iulie 2012, 11:29

Poate ne anunti tu cind apar in D. ca la noi mai trebuie apa pe Dunare. :bucuros2:

Răspunsuri: 75

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Bihor

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

4

duminică, 8. iulie 2012, 13:08

Super tare. Cand spuni PENN...

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

5

duminică, 8. iulie 2012, 15:55

Sper sa aiba un pret accesibil :zambet:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

duminică, 8. iulie 2012, 16:08

Cica astea ar fi preturile recomandate spre vanzare:

3500,4500 - $139.95

4500LL, 5500, 6500 ; $159.95

6500LL, 7500, 8500 - $179.95

8500LL, 9500, 10500 - $199.95

In magazine intotdeauna mai putin.
:gandesc: vedem noi, nu mai e mult pina atunci.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 7. noiembrie 2012, 18:09

Si aici sunt si preturile pentru Germania si EU:

Modell
3500 » 139,00 €
4500 » 149,00 €
5500 » 159,00 €
6500 » 174,00 €
7500 » 186,00 €
8500 » 197,00 €
9500 » 209,00 €
10500 » 219,00 €
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

8

miercuri, 7. noiembrie 2012, 18:20

Salut.Cine isi cumpara primul 8500, 9500 sau 10500 va rog scrieti aici parerile voastre despre mulinete.Prima mea impresie e ca sunt cam scumpe :zambet: , dar poate merita.

rooney

Biban

Răspunsuri: 139

Membru din: 22. aprilie 2012

Locație: satu mare

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 7. noiembrie 2012, 18:38

super tare.cred ca poti remorca si-un vapor cu ea :zambet:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

10

luni, 31. decembrie 2012, 19:15

Se pot oare folosi si la spinning la somn modelele SPINFISHER V SS5500 sau SPINFISHER V SS6500?Prima mulineta cantareste 576 grame si intra 330 metri de fir de 0,31, a doua cantareste 603 grame si intra 305 metri de 0,36.Am o oarecare "frica" sa nu faca peruci.
Le-am gasit cu 115 euro respectiv 118 euro si nu cred ca sunt exagerat de scumpe cum e Penn Atlantis ce sare peste 200 de euro spre exemplu.Astept parerile voastre :zambet:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

11

luni, 31. decembrie 2012, 19:17

Se pare ca la performanta acestor mulinete, chiar si un 4500 ar fi suf. :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Feri

Șalău

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

12

joi, 6. iunie 2013, 12:49

Salutare !
In ideea de a intra in randul oamenilor cum se spune pe la noi ma gandesc sa-mi iau prima mulineta Penn si m-am gandit la modelele 2013, din seria Spinfisher SSV. De ce ? Pentru ca in urma studierii review-urilor si feedback-urilor par niste tancuri bine inchegate, frana beton, si nu in ultimul rand ca si aspect arata traznet. Am studiat si schema tehnica a acestora si m-a impresionat un mic detaliu :Triple-supported and oversized stainless steel mainshaft on 9500 and 10500 models. Din cunostintele mele acest detaliu inseamna mult, in special la metodele de anduranta folosite la somn. Cred ca ar trebui gasit similarul lui nevercrack la acestea. Astea fiind spuse as dori sa aflu si de la voi, stimati colegi pareri despre aceste mulinete, daca ati folosit-o, cum sunt in drill, poate un scurt review. Am observat ca pe site-ul partener http://www.angel-domaene.de/ acestea sunt la promotie, si fata de ultimile preturi afisate in topic, acestea au scazut. :bucuros2:
Unde sunt produse ? In SUA sau China ?

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

13

joi, 6. iunie 2013, 13:42

Salut Feri, nu am decât modelul vechi de la Penn, despre modelul nou ssv 850, după ce m-am uitat pe schema tehnică, mi-am spus părerea aici Penn 8500 ssv - pareri, sigur, acuma sunt deja care au scos somni mari cu ele şi pot să spună cum se comportă, dacă au apărut jocuri la piesele mobile sau uzuri, etc.. În ce priveşte ssv850 LL sunt echilibrate bine, tija care susţine tamburul merge până în coada mulinetei cu sprijin acolo şi astfel protejează foarte mult sistemul de angrenare, cred că sunt mult mai bune decât Slammer 760. Mi-aş fi luat dacă erau la oferta, însă atunci când am cumpărat eu mulinetă erau undeva la 171 euro cred, ce să faci nu poţi să le ai pe toate.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

diccosmin

Șalău

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

14

joi, 6. iunie 2013, 13:47


Unde sunt produse ? In SUA sau China ?


Nu conteaza unde sunt produse, important e sub numele cui sunt produse.
Marile companii si nu numai produc in China respectand normele de calitate, standarde etc...
Incepator in pescuitul somnului

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

15

joi, 6. iunie 2013, 13:54

Cred că unele sunt doar asamblate în China piesel, veni din altă parte. Am văzut că şi Fin Nor sunt tot made în China şi în majoritatea filmuleţelor la care m-am uitat se pescuia cu ele. Împortant este ce spun despre ele majoritatea celor care le folosesc.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

16

joi, 6. iunie 2013, 14:05

Spinfisher-ul 950 ssm si Slammer 760 sunt mulinete super solide pt somn, , iar noul 8500 le intrece pe ambele in calitate, atata la angrenaje, cit si la frana.
9500 si 10500-le mai au ceva probleme… Initial, li se blocau franele in drill, asa ca abia de curand au iesit pe piata. Acuma insa apare alta problema: li se indoaie manierele dupa anumite drilluri sau recuperari in gol…

Cei ce folosesc insa 8500, sunt super multumiti din toate punctele de vedere.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

dorint

Biban

Răspunsuri: 61

Membru din: 27. octombrie 2012

Locație: Suceava

Profesia: jurist, actualmente vanzator de utilaje pentru constructii

  • Scrie un mesaj privat

17

joi, 6. iunie 2013, 14:20

Penn

Eu am Slamer 760 si sunt foarte multumit , recomand. :ochi:

mark

Biban

Răspunsuri: 140

Membru din: 13. mai 2012

Locație: Lugoj

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

18

joi, 6. iunie 2013, 15:09

Eu am Slamer 760 si sunt foarte multumit , recomand. :ochi:[/quo

De acord cu parerea lui dorint,am si eu doua Slammer 760 de care sunt foarte multumit. :zambet: :ochi: :zambet:

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

19

joi, 6. iunie 2013, 16:26


Unde sunt produse ? In SUA sau China ?


Nu conteaza unde sunt produse, important e sub numele cui sunt produse.
Marile companii si nu numai produc in China respectand normele de calitate, standarde etc...


Da-mi voie sa te contrazic. Te-ai jucat vreodata cu un Penn facut in SUA si cu unul comercializat in Europa (facut in China)? Uita-te si la preturile de vanzare (TVA in SUA este muult mai mic decat in Germania). Vei vedea ca cele din America sunt mai scumpe decat "europenele".
Eu am cumparat penn 310 de la site-ul partener si le-am vandut imediat. Nu era nicio diferenta intr un multiplicator d'ala si o rasnita de cafea manuala. De invartit se invatreau dar... mestecand.
Am cumparat din SUA alte 2 bucati si nici nu seamana la functionare cu toate ca aspectul este acelasi. De atunci am cumparat numai din SUA cu toate ca transportul este mai scump. Poate Penn-urile astea cu care va mandriti voi sa fie mai bine lucrate. Oare cum or functiona cele facute in SUA? Poate astea cumparate de voi (ma refer la modele) sa fie OK. Asa o fi. Nu stiu, dar ce am cumparat eu erau niste pocnitori de duzina.

diccosmin

Șalău

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

20

joi, 6. iunie 2013, 17:39

Poate ar trebui sa deschidem un toic nou pe tema asta ca sa nu fim prea mult off topic aici.
Nu consider ca tot ce e facut in America este o referita a calitatii. Dar este doar parerea mea.
Sunt multe lucruri semnate de firme mari, care sunt facute in China, Romania, Turcia, etc etc, (componente de masini, aparatura electronica... etc) si nu doar asamblate ci chiar proiectate/dezvoltate de locuitorii acestor tari; nu au nicio problema atata timp cat s-au realizat dupa anumite standarde. Sa zicem ca iti iei un Mercedes bengos, de 50mii euro, 100mii sau de cat vrei tu, poate il cumperi direct din Germania... crezi ca e 100% realizare germana? Realizare NU dar calitate DA.

Sunt de acord cu faptul ca pe la noi s-ar putea sa ajunga si produse care nu respecta intocmai calitatea dorita, dar asta e alta poveste.
Englezii produc scule de pescuit exclusiv pentru Marea Britanie, pe care le gasesti doar la ei.. nu stiu daca are legatura cu calitatea sau doar cu mofturile lor.
In Germania si poate nu numai aici se produc produse alimentare exlusiv pentru export, la ei fiind interzise (datorita normelor, Euri, Kkturi)
Referitor la mulinete putem sa ne gandim la un exemplu: frima X scoate pe piata un model nou, produce un lot de 1000 de bucati, dintr-o eroare in productie acestea ies cu o mica problema, legata de fiabilitate, etc..., ce sa faca X cu ele? sa le topeasca, sau sa le vanda celor "mai distrusi de soarta"? O firma care tine la numele ei le scoate de pe piata, o alta firma poate nu.
O haina din dulapul tau/al meu care s-a-nvechit in opinia noastra poate fi numai buna de mers la o nunta pentru altcineva.

:noroc:
Incepator in pescuitul somnului