Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

41

sâmbătă, 8. iunie 2013, 20:32

Dacă vrei ceva bun poţi să te gândeşti şi la Fin Nor.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Răspunsuri: 106

Membru din: 14. octombrie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

42

sâmbătă, 8. iunie 2013, 20:39

Tavi, LARRY, sunt OK pozele, decorul chiar nu mai conteaza. Poate postati si voi review dupa cateva partide si drilluri (sa speram cu finalizare) despre modelul SSV, despre SSM stim prea multe, au dovedit in timp rezistenta, fiabilitate, frana, etc....
Pe mine m-ar interesa SSV 9500, poate ma ajuta cineva in privinta asta cu:
-s-a rezolvat problema indoirii manierelor in anumite drill-uri si la recuperari in gol ?
-este mult mai mare comparativ cu modelul SSV 8500-aici ma intereseaza efectiv diferenta de marime, restul datelor fiindu-mi cunoscute,
-oare se preteaza SSV 9500 pentru pescuitul pe apele noastre, majoritatea partidelor de pana acuma le-am avut pe Mures ?
:noroc:




Ar fi misto sa saiba cineva 8500 si 9500 SSV si sa vedem poze, dar ma indoiesc...

Oricum 9500 SSV are 250gr in plus fata de 8500, deci e sensibil mai mare.

Daca tot te duci spre marimile XXL de ce nu te uiti la un FIN NOR OFS95, costa cu vreo 25 E mai mult.

Feri

Șalău

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

43

marți, 11. iunie 2013, 21:02

Tavi, LARRY, sunt OK pozele, decorul chiar nu mai conteaza. Poate postati si voi review dupa cateva partide si drilluri (sa speram cu finalizare) despre modelul SSV, despre SSM stim prea multe, au dovedit in timp rezistenta, fiabilitate, frana, etc....
Pe mine m-ar interesa SSV 9500, poate ma ajuta cineva in privinta asta cu:
-s-a rezolvat problema indoirii manierelor in anumite drill-uri si la recuperari in gol ?
-este mult mai mare comparativ cu modelul SSV 8500-aici ma intereseaza efectiv diferenta de marime, restul datelor fiindu-mi cunoscute,
-oare se preteaza SSV 9500 pentru pescuitul pe apele noastre, majoritatea partidelor de pana acuma le-am avut pe Mures ?
:noroc:




Ar fi misto sa saiba cineva 8500 si 9500 SSV si sa vedem poze, dar ma indoiesc...

Oricum 9500 SSV are 250gr in plus fata de 8500, deci e sensibil mai mare.

Daca tot te duci spre marimile XXL de ce nu te uiti la un FIN NOR OFS95, costa cu vreo 25 E mai mult.

Tavi, eu de regula prefer mulinetele mai tapene, metalice, am mai multa incredere in ele. Am studiat schema technica la Fin Nor OFS95, pare OK, dar nu cred ca m-as putea obisnui cu o mulineta fara antirevers infinit, OFS95 nu are.
:noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

44

sâmbătă, 15. iunie 2013, 17:17

:salut: ,
tin sa va anunt ca astazi am tras fir pt cineva pe 3 mulinete 8500 SSV :buaaaah:
Capacitate fir Gigafish 0,65 mm verde = 220 ~ 230 metri (deci la fel de mare ca si vechiul 950 ssm).
Am invartit putin de manivela si va pot spune ca mi-a placut nespus de mult, e o mulineta f reusita optic, si sper ca si practic nu vor aparea slabiciuni :bravo:

PS: frana lucreaza la "rece" perfect, in drill nu stiu.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Feri

Șalău

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

45

duminică, 16. iunie 2013, 06:38

Zoran, e nevoie să treacă ceva timp ca să iasă la iveală unele neajunsuri pe partea technica, dar eu sper să nu fie aşa. Din câte am citit în diferite review-uri, frâna lucrează bestial (de bine ). Sunt f. curios în privinţa apariţiei jocurilor la angrenaj. Deasemenea voi urmări cu deosebită atenţie feedback-uri în legătura cu câteva aspecte importante : galet- 1rulment, ax susţinere tambur, etanşeitate la apă.
Salut, şi Fire întinse !
:ciao:

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

46

duminică, 16. iunie 2013, 17:32

Feri, la Penn ssv cele cu baitrunner sunt mult mai bine echilibrate decât cele fără, sunt aproximativ ca Slammer 760 însă cu îmbunătăţiri. Aspus Zoran că nu au apărut probleme la cele de 850, părerea mea este că poţi să-ţi cumperi fără probleme cu baitrunner.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

47

marți, 10. septembrie 2013, 17:11


Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

48

duminică, 15. septembrie 2013, 17:00

foarte bun articolul , Mane ! Multumim!
Si eu planuiesc la anul 2 Penn-uri pentru stationar, dar o sa mai caut dupa SSM -uri
Stima!

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

49

duminică, 15. septembrie 2013, 17:26

foarte bun articolul , Mane ! Multumim!
Si eu planuiesc la anul 2 Penn-uri pentru stationar, dar o sa mai caut dupa SSM -uri
Stima!


Am si eu un SSM 9500 de care sunt multumit, acum cateva luni am intalnit la pescuit un pescar care mi-a zis ca el a vandut SSM-urile lui pentru ca dupa cativa somni de peste 70, 80 de kg nu mai tinea frana :gandesc: .Mi-a zis ca i s-a intamplat chestia asta la doua mulinete, dar chestia e ca asta prinde foarte des pesti ce sar de 2 metri, ma gandesc ca din cauza folosirii excesive.Imi pare rau ca nu l-am intrebat mai multe :doarecapu:
Ma intereseaza mult SSV, o sa mai astept sa mai vad cum se comporta peste alte cateva luni, ce ne mai povestesc pescarii ce o au in dotare.

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

50

duminică, 15. septembrie 2013, 18:14

si aici in Germania, exista o opinie nefavorabila despre SSV, de aiceia si alegerea, daca trebuie sa ma iau dupa nr. de somn de 2+ m,
o sa le las si mostenire.. :zambet:

Stima!