Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »landshut«

Răspunsuri: 129

Membru din: 19. iunie 2012

Locație: Landshut-Germania Filiasi-Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 6. iulie 2012, 13:43

humminbird 718...pareri, impresii, specificatii, probleme........

am deschis acest topic deoarece am observat ca sunt cativa posesori de humminbird 718 sau 728, care in mare parte sunt la fel si as dori sa ne consultam intre noi referitor la setari probleme ....etc...

o sa atasez acest manual in limba romana pentru cei care poate nu il au deja ...... :bucuros2:
»landshut« a atasat urmatoarele fisiere :

  • Autorul acestui subiect este »landshut«

Răspunsuri: 129

Membru din: 19. iunie 2012

Locație: Landshut-Germania Filiasi-Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 6. iulie 2012, 14:29

recunosc eu sincer deabea l-am luat si inca mare lucru nu stiu despre el dar impreuna ne putem ajuta si invata ..... :prieteni:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 6. iulie 2012, 17:52

Salut landshut,
incearca sa urci manualele in format PDF, pt a se vedea si pozele. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

liviu

Oblete

Răspunsuri: 8

Membru din: 6. iunie 2012

Locație: Brasov

  • Scrie un mesaj privat

4

sâmbătă, 7. iulie 2012, 09:12

M-ar interesa daca are cineva un 718 cu antena gps, daca l-a folosit in Delta si cum s-a comportat, de asemenea daca are cineva un astfel de model adus din state si daca a avut probleme din cauza ca a fost achizitionat de peste ocean ( am citit pareri despre faptul ca ar fi posibil sa nu lucreze gps-ul in Europa)...Fire intinse!

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

sâmbătă, 7. iulie 2012, 09:24

( am citit pareri despre faptul ca ar fi posibil sa nu lucreze gps-ul in Europa).

...sa nu lucreze corect! De lucrat lucreaza, dar nu 100% corect, pt ca americanii au alt sistem de gps.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

sâmbătă, 7. iulie 2012, 09:43

Aici explica Lowrance pe scurt: Ce inseamna Geo-Fencing

----------------------------------------------------------------------
LOWRANCE produce dispozitive sonare-GPS si aparate GPS, in asa fel sa corespunda cerinţelr anumitor tari sau regiuni, în toate părţile lumii.

De ex seria LOWRANCE HDS pentru piaţa nord-americană sunt diferite în baza lor de cartografiere, software şi o lipsă de certificare CE fata de versiunea europeană.
Importul şi utilizarea acestor dispozitive în Uniunea Europeană constituie un act de o infracţiune care poate fi urmărită penal în consecinţă (lipsa de certificat CE).
Functionalitatea aparatelor GPS in zona europeana sau alta zona decit cea destinata utilizarii, necertificate CE este limitată.
----------------------------------------------------------------------
certificat CE = este obligatoriu la vanzarile in europa pt a prezenta siguranta ca aparatul se poate folosi fara pericol de accidente pt utilizatori
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 51

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

7

duminică, 8. iulie 2012, 10:45

eu am 718 si sunt extrem de incantat de el. totul este sa sti sa il interpretezi. meniul usor, dimensiune ecran multumitoare. dupa mine este exact ce trebuie pentru cloncanit. mai mult de atat sunt mofturi.
ieri am venit de la o partida pe clonc. 12 bucati intre 2-4 kg. altii nu au luat nimic. pot spune ca peste jumatate din capturi i-am luat datorita sonarului. vedeam ca s-au ridicat si atunci insistam sau eram foarte atent. am avut momente in care am vazut somnul ca coboara am cloncait iar si am avut atac. deci fara sonar astea nu s-ar fi putut intampla. gps pe sonar......?????????? pentru ce ? la clonc????? pe Dunare? nu ii vad sensul. poate gresesc eu, luminati-ma si pe mine.
Dintr-un om sanatos mai faci un pescar, dar dintr-un pescar nu mai faci om sanatos!

PRO PESCUIT

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

8

duminică, 8. iulie 2012, 11:30

Salut Georgian,
bravo pt capturi. N-ar fi rau citeodata si niste poze faine. :apl:
Hummi tau e cu SwitchFire sau nu?

Cit despre GPS, e mortal! Poti marca un punct unde s-a urcat un somn mare si a muscat (sau n-a muscat), sunt locuri unde intotdeauna vei gasi din nou somnul. Sau daca nu vor sa muste, atunci te poti pozitiona in apropierea locului marcat (in amonte) si pescui stationar din barca. Spre seara pleaca la vanat si da de momeala prezentata de tine.
Pe Dunare sau Rin, ape late, 20 de metri mai in stinga sau 50 de metri mai in dreapta, nu-ti dai seama unde esti, nu prea gasesti a doua oara locul, linia unde ai incercat prima data.

Sau in delta, ca sa nu te pierzi, memorezi citeva puncte si cind te intorci, te intorci pe ele. Asa nu te ratacesti.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 51

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

9

duminică, 8. iulie 2012, 12:49

Salut,

sa o iau pe rand:
718 are SwitchFire, fara nu cred ca vezi nimic cum trebuie. are si RTW...REALTIME .
neavand GPS si nefolosind poate nu ii vad utilitatile obiectiv. se poate sa ai drepteate.
pentru delta da, aici iti dau dreptate, este foarte bun un gps.

despre humminbird 718 :

are strictul necesar sa poti sa vezi somnii in activitate la clonc. cu ajutorul lui poti face tot ce trebuie sa ai capturi. nu zic ca altele sunt proaste dar 718 este un sonar "corect" pentru clonc, plus ca merge si gps pe el.
Dintr-un om sanatos mai faci un pescar, dar dintr-un pescar nu mai faci om sanatos!

PRO PESCUIT

  • Autorul acestui subiect este »landshut«

Răspunsuri: 129

Membru din: 19. iunie 2012

Locație: Landshut-Germania Filiasi-Romania

  • Scrie un mesaj privat

10

duminică, 8. iulie 2012, 18:54

eu prea multe nu pot sa zic despre el pentru ca nu l-am testat inca ...in august merg in tara si atunci vreau sa il testez....din cate am citit pe net am inteles ca este un sonar bun care iti gaseste foarte bine gropile si vezi foarte bine si pestii care urca la momeala atunci cand dai la clonc....eu l-am achizitionat direct cu sonda quadra beem.....am inteles ca ar arata putin mai detaliat si mai clar pe ecran....sper sa nu ma dezamageasca.....deabea astept sa il pun la incercare.. :bucuros2:

Bachmotzschreck

Sunt nou și mă prezint!

Răspunsuri: 2

Membru din: 7. iulie 2012

Profesia: Artist

  • Scrie un mesaj privat

11

joi, 12. iulie 2012, 06:45

Ich hatte ein 778 c2 das war auch nicht richtig einzustellen
es liegt warscheinlich am Switch Fire :doaaamne: :doaaamne:
bin auf Lowrance gekauft bin gespannt ob es besser funktioniert :gandesc: :gandesc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

12

joi, 12. iulie 2012, 14:42

Ich hatte ein 778 c2 das war auch nicht richtig einzustellen
es liegt warscheinlich am Switch Fire
bin auf Lowrance gekauft bin gespannt ob es besser funktioniert


Traducere:

Eu am avut un 778 c2 pe care nu puteam sa-l reglez ca lumea. probabil a fost de vina switch fiere-ul
am comandat un lowrance, sunt curios daca functioneaza mai bine.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 51

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

13

vineri, 20. iulie 2012, 11:43

e clar ca omul a avut ceva probleme de natura personala in a intelege un sonar. 778 este un sonar de top de la humminbird. parerea despre un aparat poate fi pur si simplu subiectiva daca nu ai avut pe mana mai multe modele si sa sti efectiv sa lucrezi cu ele.
si eu pentru inceput am avut mari probleme in a reusi sa setez sonarul sa vad corect ceace trebuie atunci cand trebuie. acum stiu sa vad ce imi arata ecranul sonarului.
ce n-as da sa am si eu un 778 hd ....mhhhhh. o bijuterie. pana acum m-am jucat cu 4 sonare de la humminbird, toate mi-a aratat mai detaliat sau mai brut in functie de model ceace trebuia sa vad. totul este din setari si din interpretare. in rest.....cat mai multi somni ridicati si vazuti pe ecranul sonarului va doresc.
Ich hatte ein 778 c2 das war auch nicht richtig einzustellen
es liegt warscheinlich am Switch Fire
bin auf Lowrance gekauft bin gespannt ob es besser funktioniert


Traducere:

Eu am avut un 778 c2 pe care nu puteam sa-l reglez ca lumea. probabil a fost de vina switch fiere-ul
am comandat un lowrance, sunt curios daca functioneaza mai bine.
Dintr-un om sanatos mai faci un pescar, dar dintr-un pescar nu mai faci om sanatos!

PRO PESCUIT

  • Autorul acestui subiect este »landshut«

Răspunsuri: 129

Membru din: 19. iunie 2012

Locație: Landshut-Germania Filiasi-Romania

  • Scrie un mesaj privat

14

sâmbătă, 21. iulie 2012, 20:40

Imi cer scuze ca nu am mai urcat manualul de la Humminbird 718-728 in limba romana in format PDF , dar am probleme cu internetul......mai nou in Germania se plateste de 2 ori aceeasi luna din fabruarie ma cert cu ei ca pe fiecare luna imi trimit cate 2 facturi cu aceeasi luna plus penalizari......si cica e normal asa imi zic......sper sa rozolv cat mai repede si sa pot intra si eu de acasa pe net ca deja nu l-am mai platit si mi l-au taiat..... :furtuna: :nervos:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

15

sâmbătă, 21. iulie 2012, 20:47

Am io manualu` in limba engleza pt. 718 - 728 daca-l vrea cineva.
Personal n-am reusit niciodata sa citesc o carte tehnica tradusa in romana fara sa ma apuce rasu`... :).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

16

sâmbătă, 21. iulie 2012, 20:50

Sau plansul?
Ti-l trimit de Lowrance sa te dai cu parerea :rizi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »landshut«

Răspunsuri: 129

Membru din: 19. iunie 2012

Locație: Landshut-Germania Filiasi-Romania

  • Scrie un mesaj privat

17

sâmbătă, 21. iulie 2012, 20:51

sincer nu e tradusa in badjocura....e chiar bine tradusa...sper ca va fi cuiva de ajutor....mai ales ca nu toata lumea stie engleza asa bine...... :prieteni:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

18

sâmbătă, 21. iulie 2012, 21:02

sincer nu e tradusa in badjocura....e chiar bine tradusa...sper ca va fi cuiva de ajutor....mai ales ca nu toata lumea stie engleza asa bine...... :prieteni:
landshut, crede-ma ca n-am vrut sa jignesc da` am citit multe traduceri amuzante in domeniu in care lucrez... genu` ca mouse-u` de PC era tradus "shoricel" iar "copy/paste" era "memorare/restaurare"... ceea ce nu-i chiar gresit dar... cred ca pur si simplu ne tre` niste neologisme pe care inca nu le avem. :ochi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • Autorul acestui subiect este »landshut«

Răspunsuri: 129

Membru din: 19. iunie 2012

Locație: Landshut-Germania Filiasi-Romania

  • Scrie un mesaj privat

19

sâmbătă, 21. iulie 2012, 21:05

nu m-am suparat doar ca acele traduceri sunt cam in totalitate traduse fara acele programe gen google translate.....sau io mai stiu ce babauri de programe.....oricum eu am vrut sa dau doar un ajutor celor incepatori.. :prieteni:

nelutu25

Șalău

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

20

marți, 21. august 2012, 20:47

daca de exemplu un peste este lipit de substrat, se poate vedea pe sonar?