Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

1

joi, 5. iulie 2012, 13:38

Nada rapitor

A incercat cineva nada asta: Nada rapitor | Blogul Pescarului Amator ? Vreau sa stiu daca funtioneaza

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 5. iulie 2012, 13:58

chestia aia descrisa pe acolo nu as zice ca "suna" tocmai bine (pentru pescar) si adaugatul usturoiului ceva ma face sa cred ca va avea efecte contrare ...

mult mai important decat nadirea locului sunt de parere ca e gasitul unui loc care sa tina peste ... asta daca vorbim de rau evident, pe balti nu prea imi face mare palcere sa pescuiesc asa ca nu imi dau cu parerea ...

ps : din cate am vazut cam toate animalele fug de usturoi nesuportand prea bine mirosul (ca si cel de ceapa de altfel) fapt pentru care ceva ma face sa cred ca si pestii au cam aceleasi reactii ... nu?
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

3

joi, 5. iulie 2012, 14:01

am vazut multe momeli si nade in comert cu aroma de usturoi.. e drept majoritatea pentru crap.. ma gandesc ca e posibil sa functioneze si pt somn

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 5. iulie 2012, 14:27

ps : din cate am vazut cam toate animalele fug de usturoi nesuportand prea bine mirosul
Cred ca aia erau vampiri... :).
Majoritatea pestilor pasnici prefera, la un moment sau altu`, nadele cu aroma de usturoi... de ex. la amur chiar se da cu usturoi ca momeala (pe carlig/fir de par).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

5

joi, 5. iulie 2012, 14:46

La crap confirm ca se foloseste cu succes usturoiul, dar la somn....ma gandesc ca un miros de peste stricat, sau branza stricata, sau mortaciune, oricand bate mirosul de usturoi :).
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 5. iulie 2012, 14:46

Cat traieste omul invata … eu eram convins ca usturoiul sub nici o forma nu ar putea sa atraga pestii.

Incearca sa ii dai pe la nas unui caine, pisici etc cu o bucata de usturoi si ai sa ii vezi reactia. Alaturi de mine si prietena mea, in casa salasuieste si un pisoi ce l-am salvat din apele Po-ului (si care poarta numele raului din care a fost scos :rizi: ) in urma cu aproape 2 ani de zile si iti spun sincer ca in momentul in care ii trec cu o bucata de usturoi pe la nas nu stie cum sa faca sa fuga mai repede din zona aia ... :rizi: (e chiar o metoda buna atunci cand nu vrei sa iti stea lipit de picioare cand pregatesti ceva de mancare)
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

7

joi, 5. iulie 2012, 14:51

Cat traieste omul invata … eu eram convins ca usturoiul sub nici o forma nu ar putea sa atraga pestii.

Incearca sa ii dai pe la nas unui caine, pisici etc cu o bucata de usturoi si ai sa ii vezi reactia. Alaturi de mine si prietena mea, in casa salasuieste si un pisoi ce l-am salvat din apele Po-ului (si care poarta numele raului din care a fost scos :rizi: ) in urma cu aproape 2 ani de zile si iti spun sincer ca in momentul in care ii trec cu o bucata de usturoi pe la nas nu stie cum sa faca sa fuga mai repede din zona aia ... :rizi: (e chiar o metoda buna atunci cand nu vrei sa iti stea lipit de picioare cand pregatesti ceva de mancare)
pisica mea "topeste" usturoiul verde. placerea ei cea mai mare e sa toace la cozile alea verzi. nu pot sa va explic cum miroase in momentul in care "il da afara" :))

Răspunsuri: 129

Membru din: 19. iunie 2012

Locație: Landshut-Germania Filiasi-Romania

  • Scrie un mesaj privat

8

joi, 5. iulie 2012, 19:22

Eu merg aici in Germania la pescuit la un lac privat....am incercat toate metodele sa prin crap dar nici o sansa...desi innebunesti cand ii vezi cum trec sau sar in sus.....(pestii nu trag pentru ca ii momeste cel care are lacul in zona unde nu ai voie sa dai la peste)...si am facut o mamaliga cu usturoi si pot sa zic ca am avut in 3 ore patru rupturi la fir de 0,40 mono......deci eu cred ca pentru crap e o momeala buna..(binenteles ca e buna cat e intr-o cantitate mica...).....si animale pot sa zic ca mananca usturoi...bunicu are 2 caini care mananca usutoi si ceapa de iti lasa gura apa la ei..... :buaaaah:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

9

joi, 5. iulie 2012, 19:53

Salut.Eu am gasit pe un forum in Italia acum doi, trei ani cred un subiect despre nada la rapitor si imi amintesc ca un tip spunea ca foloseste bucati de peste si ficat taiate marunt, pe care le baga in niste saculeti, sau ciorapi.Inchide saculetii, leaga cate o piatra de ei in caz ca e curent in locul respectiv si ii arunca in locul unde pescuieste.Se lauda ca are rezultate la salau si somn.Recunosc ca am incercat si eu o data anul trecut, cand cautam salaul cu pestisor viu, dar nu am avut rezultate.

10

vineri, 6. iulie 2012, 08:01

Eu merg aici in Germania la pescuit la un lac privat....am incercat toate metodele sa prin crap dar nici o sansa...desi innebunesti cand ii vezi cum trec sau sar in sus.... :buaaaah:


La crap in asemenea locuri incerca la suprafata cu miez de paine sau la fly :bucuros2: sunt aproape sigur ca o sa ai partide de neuitat ... eu nu sunt crapar nici mare pescar insa am auzit de la cineva si am avut ocazia sa incerc in lacul lui si chiar sa prind exemplare destul de frumoase atat la fly( cu fir de cat. 5 :buaaaah: ) cat si la miez de paine... simplu si eficient

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

11

vineri, 6. iulie 2012, 11:34

Cand ma duc la rapitor de pe mal, ceea ce se intampla cam de 4 ori pe an, nadesc cu nada normala pentru pasnici. Chiar daca nu pescuiesc albitura. Pun insa un peste viu in apropierea locului unde nadesc. Si, MIRACOLO, prind rapitor.
Fara nada care pute, fara mari eforturi. E de ajuns sa tii pe locul ala un banc de albitura si apar rapid si rapitorii in zona. :)

12

miercuri, 1. august 2012, 07:19

Salut.Eu am gasit pe un forum in Italia acum doi, trei ani cred un subiect despre nada la rapitor si imi amintesc ca un tip spunea ca foloseste bucati de peste si ficat taiate marunt, pe care le baga in niste saculeti, sau ciorapi.Inchide saculetii, leaga

am incercat si eu cu saculeti minune acum 3 zile si nimic :nervos:

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

13

miercuri, 1. august 2012, 10:03

Mai exista niste flacoane cu diverse arome pentru rapitor, diferentiate pe specii, in care scufunzi naluca, sau, probabil ca poti lega de plumb un flacon mai mic cu acel atractant, mai ales pentru somn. Eu am incercat prima data anul trecut, dar se pare ca venise un somn marisor la colegul meu, la mica distanta in stanga, pana la urma i-a rupt firul! Sunt sanse sa fi venit la acea aroma de la mine, dar nu pot spune asta cu certitudine! :gandesc:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Subiecte asemănătoare