Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 3. iulie 2012, 13:41

un nou record personal - 178cm

E weekend, e sambata si asta e ziua in care de obicei am timp si de vreo iesire la pescuit. Dupa ce saptamana trecuta am facut o iesire usor pe fuga de abea asteptam sa revad malurile apei sperand la intalniri cat mai palpitante cu locuitorii lor. E trecut de ora 6 si sunt pe picior de plecare ... nelipsita sticluta de cafea e deja in buzunar si putinele bagaje in masina. Drumul trece rapid gandindu-ma la un anumit loc ce voiam sa il incerc doar pentru a doua oara, un loc cu potential dar pe care l-am evitat tot timpul datorita personajelor care il frecventeaza si datorita braconajului din zona. Pentru inceput voiam sa merg sa incerc in locul cel nou dupa care in functie de activitatea de care voi avea parte pe acolo sa ma orientez spre unul dintre locurile mele deja clasice de pescuit.

Si iata-ma ajuns si la pomul laudat. Si exact cum am ajuns asa am si plecat din locul ala, doar cu o tigara mai putin in pachet. Din pacate erau vreo 8 indivizi pe acolo din care majoritatea dadeau la japca si vreo 2 dintre ei aveau montat un BusterJerk de vreo 15-20 de cm cu care se chinuiau sa pescuiasca intr-un curent in care cam toate voblerele dau gres cand vine vorba de o evolutie cat mai OK. Resemnat termin tigara si ma tirez spre locul meu linistit unde speram sa nu am parte de companie.

Spre norocul meu ajuns acolo am vazut ca nu e nimeni iar nivelul apei arata foarte promitator ... foarte scazuta si cu curentii principali foarte aproape de maluri. Am inceput si am continuat sa pescuiesc vreo 2 ore la avat mai mult cu voblere facute de mine si am prins in total vreo 6-7 avatei dar nicicare nu depasea jumatate de kilogram. In timpul asta mi-am mancat nervii cu niste fraieri cu barca ce nu stiu exact ce faceau dar opreau barca si plecau turati la maxim vreo 10-15metri dupa care iarasi opreau barca si tot asa au continuat in zona aia mai bine de jumatate de ora. Dupa ce initial le-am facut semne sa se opreasca sau sa plece in alta parte (fara nici un rezultat) cand am vazut ca s-au apropiat si mai mult de mal m-am pus sa arunc cu un vobler dupa ei fara sa reusesc sa ajung la ei dar macar pe motivul asta s-au tirat ceva mai in amonte unde au mai continuat nebunia vreo 20 de minute dupa care au intins-o. Nici bine n-au disparut astia si deja a inceput sa se intunece, motiv pentru care am trecut sa pescuiesc la somn. Voiam neaparat sa pescuiesc cu un anumit vobler ce l-am facut si in care aveam mari sperante iar in graba de a il arunca in apa si in nebunia ce incepea la suprafata nu am observat o spira de pe mulineta din cauza careia am facut o peruca de toata frumusetea. Cu rabdare am incercat sa desfac in timp ce somnii rapeau pe acolo ca nebunii si cand era aproape gata (dar nu complet desfacut) am ajuns cu rabdarea la capat si am zis ca pescuiesc cu el asa. Solutia pacii pentru ca la primul lanseu facut, am vrut sa arunc cat mai departe si deci am lansat in forta, rahatul ala de peruca s-a prins de un inel si am pocnit voblerul de pietre de s-a spart aproape in 2. Bagami-as cracii, credeam ca o iau razna de nervi pe acolo mai ales ca aveam mare incredere in voblerul ala si nu am pescuit decat o singura data cu el. De nervi ulterior am taiat firul si am refacut pe semi-bezna nodurile - care s-au dovedit a nu fi prea bine facute dar pentru mine aprinsul frontalei de obicei coincide cu momentul incheierii partidei.

Nivelul apei era foarte jos asa ca m-am pus sa pescuiesc intr-un anumit loc care imi permitea accesul la curentul principal si la marginea lui intr-un loc se formau niste vartejuri tare misto cu ceva mizerie adusa de apa. Timp de vreo 2 ore am fost martorul unor chestii care nu credeam sa le vad. Atacau somnii in grup si reuseau intr-un fel sau altul sa stranga un banc mic de pestisori pe care ii impingeau intr-o anumita zona si acolo se dezlantuia macelul, rapeau cate 4-5 somni deodata si erau niste valuri in apa de parca ar fi facut un grup de oameni baie ... si chestia asta se intampla odata la nici 5 minute. Pe langa tactica asta de atac mai erau si atacuri independente pe acolo si in mod special pe o plaja sau la marginea curentului principal. Am incercat sa pescuiesc unde vedeam atacuri, am incercat sa arunc voblerul exact in mijlocul pestisorilor adunati de catre somni (simteam cum imi loveau pestisorii voblerul) si nu au vrut sub nici o forma indiferent de cate voblere am incercat. Dupa ce am incercat in felul asta m-am pus sa pescuiesc si in curentul principal, incercand sa duc voblerul oarecum pe marginea lui dar sa ramana totusi in curent pentru a se misca fara sa fiu nevoit sa recuperez cu cine stie ce viteza.

Pana atunci am incercat cu o gramada de voblere si am avut vreo 2 lovituri in niste voblere ce le-am facut eu asa ca am insistat tot cu alea cu toate ca, unul dintre voblerele de incredere cand vine vorba de somn era montat direct pe lanseta de rezerva pentru a il putea arunca in orice moment. Si cum pescuiam cu unul dintre voblerele alea arunc destul de departe in aval, paralel cu malul si vreo 2 metri in curentul principal ... cand voiam sa ghidez voblerul sa iasa exact in marginea curentului simt o lovitura de toata frumusetea in lanseta si aud o ditamai flascaiala de coada in locul in care banuiam ca imi este voblerul. In momentul ala direct m-am trezit cu varful de la lanseta in apa si frana caraind iar toata faza a continuat pana am ramas cu mai putin de jumatate de fir pe tambur si somnul era plecat la naiba in curentul cel mai mare. De aici a inceput munca pentru ca mi-am dat seama ca e cel mai mare pe care l-am prins pana acum si partea nasoala e ca era in curent dar cel mai critic era faptul ca aveam niste triple in care nu prea aveam incredere pe voblerul ala (ceva VMC-uri Carnasier). Stiind adancimea apei la nici jumate de metru de mal si stiind ce-i in zona aia pe sub apa trebuia sa il obosesc pe asta neaparat departe de mal, chiar foarte departe pentru ca la alti 20 de metri, exact unde se forma un prag mare de tot si in marginea curentilor, sub apa erau ceva crengi foarte mari in care daca ar fi intrat cu siguranta nu as fi reusit sa il scot. Asa ca am inceput sa ma “lupt” cu el in larg si in cateva cazuri cred ca mai aveam vreo maxim 20-30 de metri de fir pe tambur. Se ajuta asta de curent si punea o presiune de am fost convins de cateva ori ca se vor indrepta triplele. De fir, mulineta sau lanseta nu imi faceam griji dar triplele alea mi-au chinuit gandurile pe toata durata drilului. Dupa vreo 10-15 minute in larg am hotarat ca ar fi cazul sa incerc sa il mai apropi de mal. De vreo 3 ori l-am adus la mal, exact in locul in care se unea curentul principal cu un alt curent ce venea din vartej si de toate cele 3 ori se baga in curentul cel mai mare punandu-se de-a latul si imi pleca direct cu o treime de fir de pe tambur (si chiar ca nu exagerez). Dupa vreo 25 de minute in sfarsit l-am vazut ... era la nici 3 metri de mal si reusisem sa ii dau aer. Initial nu mi s-a parut chiar atat de mare si cand in sfarsit am reusit sa il aduc cu capul la mal mi-am pus doar o manusa pe mana cu gandul de a il trage afara dar surpriza a fost imensa cand mi-am dat seama ca efectiv nu putem sa il ridic mai mult de 30-40 de cm in sus din apa atat datorita greutatii cat si a efortului depus la cele 30 de grade ce erau afara, asa ca in timp ce il tineam acolo am dat drumul la lanseta si mi-am pus si cealalata manusa pe mana si cu ambele maini am reusit sa il scot. Am ramas fara cuvinte cand am vazut cat de imens era ... era mai gros decat mine si greu ca naiba. Datorita greutatii nu am putut sa ies cu el din locul ala asa ca m-am chinuit sa ii fac poze pe acolo ... tocmai pe motivul asta pozele nu au iesit tocmai OK dar nici nu voiam sa il tarasc pe pietre ca isi facea rani si sa il car pe sus nu mai eram in stare. Nu aveam nici ruleta cu mine asa ca m-am chinuit sa ridic somnul in sus si am vazut ca tinandu-l ridicat cat de mult puteam coada inca ii mai era pe jos iar botul lui era deasupra nivelului ochilor mei. Deci avea minim inaltimea mea plus inca ceva pe langa. Dupa o chinuitoare serie de poze i-am dat drumul si s-a tirat destul de rapid.

Deci drilul a fost ceva fantastic. A tras asta de mine de m-a rupt ... efectiv jumatate de ora de vis care de abea astept sa se repete. Dupa cum se vede si in poza eram ud de parca as fi facut baie si inclusiv hainele de pe mine erau toate fleasca. Afara erau totusi cred ca spre 30 de grade si jumatate de ora am depus un efort de au fost momente in care efectiv nu imi mai simteam mainile.

In final tot ce pot spune este ca somnul asta e un nou record personal avand o lungime de 178 de cm ... spre deosebire de alti utilizatori eu m-am apucat de somn de mai putin de un an si nu stau tocmai bine cu trofeele. Sper ca va urma si cel de peste 2 metri cat mai in curand ... stiu ca e acolo si ma asteapta.



ps : am mai bagat poza pe site, dar entuziasmul inca nu mi-a trecut :rizi: :rizi: :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 3. iulie 2012, 13:52

Frumoasa povestea si bravo pentru noul record. :apl:

Răspunsuri: 129

Membru din: 19. iunie 2012

Locație: Landshut-Germania Filiasi-Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 3. iulie 2012, 14:02

frumos exemplar.....la cati mai multi si cat mai mari.... :bucuros2:

4

marți, 3. iulie 2012, 14:03

te-am felicitat si pe alt forum, dar captura merita felicitata peste tot:) bravo

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 3. iulie 2012, 14:33

Salut.Bravo Anem pentru noul tau record.Sunt convins ca s-a simtit super drilul in lanseta cu acesta de 1,78.Mai incearca si o sa vezi ca vine si acela de 2 metri, sunt convins. :bravo: :bravo: :bravo:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

marți, 3. iulie 2012, 15:33

ps : am mai bagat poza pe site, dar entuziasmul inca nu mi-a trecut


:rizi: :rizi:

Felicitari Anem :apl:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 3. iulie 2012, 16:20

multam tuturor ...

mane81 ... sunt convins ca va veni, e doar o chestiune de timp ... la ce animale am vazut data trecuta atacand la suprafata apei sunt mai sigur ca niciodata ca va veni si unul de peste 2m ..

ps : am mai bagat poza pe site, dar entuziasmul inca nu mi-a trecut

:rizi: :rizi:
Felicitari Anem :apl:


ce sa-i faci ... entuziasmul inca mai e, de multe ori stau la lucru si inca mai visez la drilul ala ... ale carui consecinte inca le mai suport avand si astazi putina febra musculara :rizi: :rizi: :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Ionut

Oblete

Răspunsuri: 22

Membru din: 27. mai 2012

Locație: Galati/Romania

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 3. iulie 2012, 16:24

Frumos.Felicitari.LA MAI MARE. :prieteni:

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

9

marți, 3. iulie 2012, 18:01

Bravo, Bravo :bravo:
Get Rich or Die Tryin'

Subiecte asemănătoare