Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

1

marți, 3. iulie 2012, 12:16

Balta Dumbrava

Am fost acum doua saptamani pe o balta langa localitatea Dumbrava, in judetul Mehedinti. Peisajul este superb, iar balta este bine populata cu somn, salau, crap si caras. Balta este administrata de primarie, taxa este de 5RON/zi. Este interzis pescuitul noaptea si pescuitul din barca. Acum cateva saptamni s-a prins un crap de 30KG, care a fost eliberat. Eu am prins 15 somotei si 2 salai la 1 kg intr-o zi de pescuit, somoteii la buchet de rame si salaii la rotativa. Daca ajungeti pe acolo, va rog eliberati exemplarele mici, sa nu distrugem si balta asta. Fir intins

Răspunsuri: 129

Membru din: 19. iunie 2012

Locație: Landshut-Germania Filiasi-Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 3. iulie 2012, 12:24

se prind pe balta doar atunci cand nu le da mancare.....si se prinde foarte bine datorita faptului ca a scazut foarte mult apa .....barajul este fisurat....problema e ca au bagat plasele si cam tot ce era mic a disparut....eu am fost 3 zile la rand si in 3 zile s-a prins 10 carasei la palma pe toata balta (eram peste 50 pescari)pe care iti era frica sa pui mana pe ei ca te puteai taia in ei la cat de slabi......cunosc balta de 4 ani si iti zic ca ai cateva zile bune in care ai sa prinzi si apoi poate o luna nu o sa mai iei nimic ........ :nervos:

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 3. iulie 2012, 12:26

Am fost acum doua saptamani pe o balta langa localitatea Dumbrava, in judetul Mehedinti. Peisajul este superb, iar balta este bine populata cu somn, salau, crap si caras. Balta este administrata de primarie, taxa este de 5RON/zi. Este interzis pescuitul noaptea si pescuitul din barca. Acum cateva saptamni s-a prins un crap de 30KG, care a fost eliberat. Eu am prins 15 somotei si 2 salai la 1 kg intr-o zi de pescuit, somoteii la buchet de rame si salaii la rotativa. Daca ajungeti pe acolo, va rog eliberati exemplarele mici, sa nu distrugem si balta asta. Fir intins
Parca era mai bine daca nu aminteai de locatia asta daca tii atat de mult la puiet. Sunt destui care doar citesc, culeg informatii si apoi aplica. :ochi: :noroc:

4

marți, 3. iulie 2012, 12:27

teoretic balta e pazita si nu se braconeaza...

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 3. iulie 2012, 12:29

Parca era mai bine daca nu aminteai de locatia asta daca tii atat de mult la puiet. Sunt destui care doar citesc, culeg informatii si apoi aplica. :ochi: :noroc:


mare dreptate ai Eugene ... dezvaluitul unui loc pe internet este echivalentul distrugerii lui ... eu unul nu voi scrie in veci un loc de pescuit intr-un loc public si le recomand tuturor sa nu o faca ... :necajit:

daca vreti sa schimbati locuri de pescuit va sfatuiesc sa folositi mesageria privata :ochi:

ps : locurile mele de pescuit sunt "sfante" si nu sunt multi cei care au ocazia de a ajunge la ele :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 129

Membru din: 19. iunie 2012

Locație: Landshut-Germania Filiasi-Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

marți, 3. iulie 2012, 12:32

teoretic...dar practic nu....inainte mergea sa pescuiesti cu o jumatate de litru de tuica...acum merge la intelegere cu paznicul.....taxa normala pe balta e de 15 ron .....dar fara chitanta e mai mica......oricum nu este o balta ingrijita......nu este o balta pe care un adevarat pescar isi poate exersa indemanarea si pe care merita sa pescuiesti......macar la banii care se incaseaza deca ar fi ingrijita.....acum doi ani in locul unde aruncam anul acesta stateam cu masina...va dati seama cat de ingrijita este....

7

marți, 3. iulie 2012, 12:33

apropo de locuri de pescuit, a fost cineva la mamura de curand?

Răspunsuri: 129

Membru din: 19. iunie 2012

Locație: Landshut-Germania Filiasi-Romania

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 3. iulie 2012, 12:45

locuri frumoase sunt sau cel putin ar fi daca nu ar fi atatia care folosesc curentul sau plasele.....anul trecut eram pe balta si au venit niste tipi din craiova cu un sonar foarte profesional au intrat pe balta s-au uitat apoi au plecat....un prieten i0a intrebat daca e ceva peste mare pe acolo si ei au zis ca nu e nimic....pana in ziua aceea am prin peste acolo ....nu peste mare dar cet de cat sa ai ceva activitate......la doua zile cand am fost iar in locul acela parca dameam cu undita in fantana.....si asa a fost cam toata vara ...nu a mai tras nici un peste....noi toti cei care stiam locul acela credem ca au bagat curentul......si uite asa s-a mai distrus inca un loc bun de pescuit.... :nervos: