Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit
  • Autorul acestui subiect este »catfish_master«

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 28. iunie 2012, 17:23

primul vobler, spininng la somn

sa infaptuit minunea, azi defapt de 15 min, mi-am luat primul vobler pentru spinning la somn, la-m luat dupa cum m-a tunat capul. In seara asta o sa insist pana ma lasa puterile, niste sfaturi ar fi binevenite. astept pareri despre el, si pro si contra. Voblerul este un Salmo Poland Floating 14 cm 62 g( defapt este un clean cu burta rosie)[URL=http://imageshack.us/photo/my-images/41/salmoperchph14sdrgshay4.jpg/] Uploaded with ImageShack.us[/url]
Get Rich or Die Tryin'

2

joi, 28. iunie 2012, 18:24

Voblerul e una buna, insa depinde si de zona in care folosesti si de conditiile meteo .... in zona Borgoforte- Cesole si la confluenta, seara-noaptea prindeam cu modele de suprafata si chiar si cu perch de care ai, dar cu barbeta mai scurta, sand viperul si skinnerul erau printre favoriti, urmate de boxer si whitefish astea toate recuperate lent la suprafata din barca lansand spre mal ( sau uneori chiar pe mal :doarecapu: )... erau cateva momente in care puteai sa lansezi orice si tot prindeai, era ceva fenomenal....3 insi in barca cu 3 somni in lansete drilluri paralele, era ceva de vis) chiar daca nu erau exemplare foarte mari)... sincer va invidiez sa sunteti VOI asa de aproape de acele ape....

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 28. iunie 2012, 18:31

Daca-i ca majoritatea voblerelor Salmo pe care le stiu io (si nu vad de ce ar fi altfel) si vrei sa dai la somn mare cu el, schimba-i neaparat ancorele cu ceva de incredere!
Cu inelele n-am avut personal probleme da` ca sa fii sigur... :).
Parerea mea, evident. ;)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

4

joi, 28. iunie 2012, 20:20

Daca-i ca majoritatea voblerelor Salmo pe care le stiu io (si nu vad de ce ar fi altfel) si vrei sa dai la somn mare cu el, schimba-i neaparat ancorele cu ceva de incredere!
Cu inelele n-am avut personal probleme da` ca sa fii sigur... :).
Parerea mea, evident. ;)


Evident asta am omis, dar credeam ca se subintelege... inele predatek si ancore owner, bineinteles e parerea mea...

  • Autorul acestui subiect este »catfish_master«

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

5

joi, 28. iunie 2012, 21:08

am schimbat ancorele la el. Este de prisos sa va povestesc, ca partida a durat 2 minute, adica 3 lansari, la-m agatat la fund si acolo a ramas. Maine merg sa imi iau altul. Ce imi recomandati, unul asa pentru incepatori.
Get Rich or Die Tryin'

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 28. iunie 2012, 21:59

Salut.Haideti baieti recomandati ceva, ma intereseaza si pe mine.Eu mi-am luat doua Rapala Jointed de 13 cm(culoarea sfc pentru noapte si silver pentru a pescui ziua) asa m-a sfatuit Anem.Deocamdata incerc cu astea dar vreau sa mai cumpar altele.Am si doua oscilante de 60 gr si 70 gr cu care mai incerc.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

7

joi, 28. iunie 2012, 23:21

am schimbat ancorele la el. Este de prisos sa va povestesc, ca partida a durat 2 minute, adica 3 lansari, la-m agatat la fund si acolo a ramas. Maine merg sa imi iau altul. Ce imi recomandati, unul asa pentru incepatori.


daca ai pescuit cu el pe mincio era de asteptat ca dupa mai putin de 5 lansari sa se agate ... e totusi un vobler care se scufunda mult de tot. eu am un model la fel ca si cel de sus dar in varianta SR (shallow runner) care oricum se duce vreun metru jumate in jos, banuiesc ca asta coboara spre 4-5 m ca nimic ...

incearca voblerele de care pomenea si mane81 la fel cum poti incerca whitefish-ul de 13 pomenit de kzoli (care place mult si stiucii si pe mincio mai sunt) la fel cum poti incerca si predatek-ul sandviper de care pomenea tot kzoli. preferabil ar fi sa le schimbi ancorele, in mod special celor de la Salmo ca nu vor face fata unui somn mai rasarit ...

incearca sa vezi ce pesti sunt im mincio ca sa vezi cu ce se hranesc somnii de acolo dupa care cauta voblere care sa semene cat mai bine si sa nu se scufunde exagerat de mult, iar daca vrei sa pescuiesti noapte cauta voblere care nu se scufunda mai mult de o palma ...

ps: mane, pentru locul ala unde ne-am oprit prima data cand am fost la pescuit incearca un countdown jointed de la rapala (le au la pianeta pesca) dar sa le schimbi triplele si inelele. sunt voblere care se misca bine doar in curent din ce am observat, deci destul de limitate ca utilizare ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

8

vineri, 29. iunie 2012, 07:15

Eu am pescuit si pescuiesc foarte mult cu Rapala RNR, de la 04 la clean la 08 la stiuca/somn.
Cred ca RNR08 ar fi o varianta de luat in considerare la somn, facand si zgomot la recuperare.
Ancorele au rezistat f. bine la ce pesti am prins io da` poate la balauri tre` sa le schimbi.
RNR-urile sunt destul de grele si se scufunda asa ca nu merg pe ape cu adancime mica.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

9

vineri, 29. iunie 2012, 07:24

Daca nu cunosti configuratia locului atunci recomand doar voblere de suprafata sau care se scufunda la maxim 1 m in rest incerca sa "tatonezi" locul cu plastice(ca sa ai o "harta imaginara" cam ce si unde e sub apa) dupa asta poti sa dai si cu voblere... plasticele sunt mult mai ieftine si pentru tatonare recomand un jig cu "carligul taiat" astfel sigur nu se agata...
Daca te tine buzunarul poti sa dai si cu voblere pe locuri necunoscute, dar de pe mal uneori poti sa "pierzi" si 7-9 voblere intr-o partida care la preturile de azi nu sunt deloc de neglijat mai ales daca te duci zilnic la pescuit...
Deci ca recomandare mai ales seara incearca voblere de suprafata si incerca sa cauti locuri -zone unde se hraneste somnul chiar sub luciu. Cat despre voblere incerca sa cauti modele care seamana cu albiturile/pestii prada din zona respectiva si sa aiba "sarma trasa" din cap pana in coada si cositorit( astfel chiar daca se distruge corpul nalucii fiind presat se somn sarma tot va tine pestele)...
Tipuri si modele de voblere sunt destule, fiecare pescar are cate una sau mai multe favoriti, insa un vobler care pe o anumita apa face ravagii pe cealalta poate fi doar o bucata de lemn sau plastic "neproductiv"...

  • Autorul acestui subiect este »catfish_master«

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

10

vineri, 29. iunie 2012, 07:26

am vazut niste cauciucuri, anghile, ar merge oare?
Get Rich or Die Tryin'

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

11

vineri, 29. iunie 2012, 09:11

am vazut niste cauciucuri, anghile, ar merge oare?


am luat si eu niste porcarii dintr-alea de pe la Berkley daca tin bine mine si cateva partide am insistat cu ele dar fara nici un rezultat. eu am unele de vreo 18cm lungime ... sau 20 (nu mai tin minte).

vezi aici un topic in care s-a mai discutat ceva despre anghile ... ANGHILE SOFT
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Subiecte asemănătoare