Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 24. februarie 2012, 21:24

Poluare și branconaj: adevăratul motiv pt puține capturi într-un râu?

O alta scuza tare de tot pentru pentru puținele capturi record din Romania: poluare si branconaj!?!?

Si râuri ca Po sau Ebro sunt poluate și branconate, de aceea tot se prind somni mari si multi. In afara de asta, de poluare sau branconaj ar trebui sa fie atinși toți peștii.

Până nu de mult crapi de 20 de kg erau doar visuri în apele din Romania. Insa de cind se pescuieste crapul "ca la carte", tot mai multe capturi mari se înregistrează, chiar si pe ape salbatice. Mai sunt si foarte multi pescari care stau cite 3 luni in același loc la pescuit și se mira: "…inca nu mâncă crapu', dar acușa tra' sa-și dea drumu'…". Eu ma intreb de multe ori, oare fac pestii greva foamei? …timp de luni de zile?

Majoritatea pescarilor se minunează la capturarea a 5 șalăi intr-un an. Alții, care se pricep la pescuitul șalăului, se enervează cind prind doar 5 bucăți pe zi!

Ce concluzii trageți voi de aici? :pescuit:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

2

vineri, 24. februarie 2012, 23:40

ca nu pescuiesti in Romania. :drac2:
zoran,
sincer, sunt rauri in tara asta in care braconajul si pescuitul comercial (in fapt acelasi braconaj, dar cu acte in regula de data asta, insa practicat de vechii braconieri) au starpit tot ceea ce insemna peste cat de cat mai marisor.
nu spun ca nu mai exista pesti mari in apele noastre, dar astia sunt exceptile care confirma regula.
tu spui ca si pe Ebro, Po sau Rin exista braconaj si poluare, eu spun ca in comparatie cu Romania nu exista.

da,
eu consider ca la ora actuala cel mai mare flagel si cauza principala pentru care apele noastre nu au densitatea si marimea de peste normala pt astfel de ape, este braconajul si pescuitul comercial.
si asta nu este o scuza, este realitatea - din nefericire :necajit:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

sâmbătă, 25. februarie 2012, 06:33

M-as bucura mult dacă într-un an-doi, cu rezultatele obținute cu sprijinul acestui forum, voi putea sa-ți schimb părerea.
Încearcă sa faci o proporție, de cit peste exista, fata de citi pescari sunt, fata de citi branconieri sunt, fata de citi locuitori sunt. Pe Dunăre, de când ma știu eu ca umblu pe acolo la pescuit, pescarii cu plasele prind infim de putin peste.
Po si Ebro sunt atit de poluate, ca lumea de acolo nici nu mănâncă pești din aceste râuri. S-a dovedit științific ca sunt plini de mercur, ce dăunează enorm omului. Peștii se adaptează.
In Germania, sunt pescari care pling dupa apele de acum 30 de ani si mai bine, ape "murdare", ceva mai tulburi, ape unde se mai agata cite o hirtie igienica de nailon.
Dar, sunt si pescari care sau adaptat situatiei actuale din Germania (ape prea curate si pure, ce iar nu-i bine la dezvoltarea pestilor), si prind sute de pesti cu lanseta pe an.

De ex, eu merg la avat doar in oct-noiebrie. Prind vreo 200 de bucati, imi fac damblaua, si gata. Altii dau dupa avat tot anul!!! si nu prind mai mult de 10 bucati.
Erwin, prietenul meu, prinde cite 200 - 300 de crapi pe an, altii, cind zic altii ma refer la 80% din ceilalti pescari, nu prind tot anul mai mult de 20 de crapi.
Sa-ti mai dau un exemplu: pe o balta mica la Deta (locul meu natal), FOARTE poluata (daca as fi baut apa de acolo, muream), nu prindea nimeni crap de ani de zile, ci doar accidental cite unul la kila. Am reusit cu metoda si tehnica invatata in Germania sa prin amuri de pina in 13 kg, crapi cu zecile, iar alti pescari au continuat experienta si mai prind si azi peste acolo.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

4

sâmbătă, 25. februarie 2012, 19:07

zoran,
cu tot respectul, ma vad nevoit sa nu iti dau dreptate.
sunt de acord cu faptul ca daca iti perfectonezi metoda si tactica de a prinde peste, rezultatele se vor imbunatatii, dar
se pot imbunatatii in momentul in care ai peste in apa
am nororcul dar si nefericirea de a pescui pe raul Olt, un rau cu debit mare pt Romania, un rau superb, care ar putea sa tina peste foarte mult si care in unele locuri ar putea sa bata la fund Delta Dunarii, insa crede-ma, la ce se intampla la ora asta pe acest rau, nu cred ca ai imaginatie
tehnica nu este totul in pescuit, este un factor important la fel ca si dotarea sau nivelul de cunostinte totusi cel mai important ramane pestele si daca el lipseste sau este extrem de rar, poti sa fi tu cel mai bun pescar cu cea mai buna dotare ca totul este degeaba.

ai deschis discutia despre avat, hai sa iti dau un exemplu elocvent zic eu:
- in urma cu 4 ani, pe un baraj in apropiere de orasul meu (Rm.Valcea), se prindea aproape zilnic avat, bucati intre 1.2 si 2.5kg, dar cateodata mai intra si mai mare si in mod surprinzator, primavara se prindea si pastrav,
da, pastrav, dar ce pastrav, 2-3kg, exemplare destul de rare, dar adevarate trofeee si toate astea fiindca in locatia respectiva, sub baraj, colcaia de oblete.
la momentul actual, locatia respectiva este complet moarta, nu mai exista nici macar un oblete in apa si implicit nici un rapitor, pentru ca se pescuieste legal cu plasele, dar asta nu este de ajuns, se mai baga si curent, deoarece la plase se prinde din ce in ce mai putin si a devenit nerentabil asa ca generatorul este unealta suprema la pescuit in zona asta (si nu numai)
deci.....

5

sâmbătă, 25. februarie 2012, 19:14

Unde sunt avatii aia Zoran, de care zici?Acolo poate lumea le da drumul inapoi dupa ce-si face damblaua.Aici daca prind 40 buc.la kila ii tin pe toti.De ce?D-zeu stie.In orice caz raspunsul lor a fost unul de toata jena:
"Cine stie cand mai prind asa o zi"
:doarecapu: Bine mai tampitule,dar nu-ti dai seama ca acum chiar ca nu vei mai avea asa o zi?
Ma intreaba cineva de ce el nu prinde avat de 5kg,doar de aia mici.Ce raspuns sa-i mai dau cand el era unul dintre aia care o facut lucrul povestit mai sus.Mentalitatea e una de toata jena,.Nu sunt eu inventatorul C&R.Am retinut si eu pesti la viata mea,dar imi place sa cred ac eu unul am evoluat de atunci.Din pacate unii aleg sa ramana la stadiul de "homo idiotus"

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »SVF« (25. februarie 2012, 20:27)


zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

6

sâmbătă, 25. februarie 2012, 19:56

Zoran ...hai sa-ti spun si eu :gandesc: Eu in fiecare an merg in Italia ,cel putin o data , la pesti.De obicei de doua ori pe an.De fiecare data prind peste ! Destul de mare si destul de mult.In Romania merg mult mai des ,insa rezultatele ...Acum 10-12 ani ,pe Mures umbla somul noapte de noapte de nu puteai dormi pe malul apei ,in locurile bune normal! Toata noaptea "bateau" de te lua uratul ! Nu-ti spun ce se prindea...Acum e o liniste de mormant si daca ai noroc ,pe apa mare, mai auzi bataile de alta data . Avatii sunt suficienti de discreti la Aiud incat pot sa bag mana in foc ca populatia este cel mult la o treime fata de acum 10-15 ani .Si cred ca as putea continua. Atentie ca nu am dat vina pe nimeni si nimic .Era pur si simplu o constatare...

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

duminică, 26. februarie 2012, 07:30

Unde sunt avatii aia Zoran, de care zici?Acolo poate lumea le da drumul inapoi dupa ce-si face damblaua.Aici daca prind 40 buc.la kila ii tin pe toti.De ce?D-zeu stie.In orice caz raspunsul lor a fost unul de toata jena:
"Cine stie cand mai prind asa o zi"
:doarecapu: Bine mai tampitule,dar nu-ti dai seama ca acum chiar ca nu vei mai avea asa o zi?
Ma intreaba cineva de ce el nu prinde avat de 5kg,doar de aia mici.Ce raspuns sa-i mai dau cand el era unul dintre aia care o facut lucrul povestit mai sus.Mentalitatea e una de toata jena,.Nu sunt eu inventatorul C&R.Am retinut si eu pesti la viata mea,dar imi place sa cred ac eu unul am evoluat de atunci.Din pacate unii aleg sa ramana la stadiul de "homo idiotus"

:rizi: :rizi: :rizi:

Da, in mare avem cu totii dreptate, intr-un fel sau altul. Dar nu trebuie sa dam vina doar pe ... o patura a societatii, care nu stiu cit distrug cu curentul, plasele si luarea acasa a tuturor pestilor prinsi.
:gandesc: m-am intrebat mult de tot de ce atit de putine informatii despre pescuitul la somn, in romaneste? Si cind mi-am raspuns ca "Poate de aia se prinde in Romania asa de putin somn...", mi-am zis pur si si simplu, hai sa descriu eu cit de detailiat pot acest pescuit fascinant, pescuit pe care nemtii il practica cu succes inca din 1995, si chiar mai devreme. Foarte curios ca nu au ajuns informatiile pina acum la pescarii din Romania...

Am fost ieri la o expozitie de pescuit la somn, unde a tinut Olivier Portrat ( :inchinare: "initiatorul" german al pescuitului la somn, care deja in 1998 a editat o carte despre pescuitul la somn, ce a indrumat miiiiii de pescari din Germania spre reusita) un discurs despre pescuitul la somn in west (Spania, Italia, Franta) si in est (Ro si Rusia). A fost de 28 de ori in Delta Dunarii, si aspus ca, rezultate de 100 - 200 de somni pe saptamina sunt pt el normale. Fiind si prieten cu Raduta, acesta il anunta regulat capturarea de exemplare de 130 - 140 de kg, ceea ce in Spania sau Italia sunt inca ... vise. Noi de ce nu-i prindem?
A mai spus ca Delta Dunarii este cel bun biotop din Europa, unde, cu toate ca se pescuieste cu plase si curent, somnul se regenereaza si se inmulteste extraordinar de bine si repede! :nunteleg:

Citeva imagini din cartea scrisa de el in 1998:
1. Olivier Portrat cu Kevin Maddocks
4. Mi-a semnat ieri cartea :bucuros2:
»Zoran« a adaugat urmatoarele poze:
  • IMG_0001.JPG
  • IMG_0002.JPG
  • IMG_0004.JPG
  • IMG_0003.JPG
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

8

luni, 27. februarie 2012, 18:19

Sunt multe de spus aici.
Zoran, spui ca Ebro si Po sunt poluate cu metale grele. E adevarat. Toate apele curgatoare duin Europa sunt in acest caz. Daca in Spania, Italia si Franta pestii acestor rauri sunt interzisi consumului, nu este cazul si in Romania. In sectorul Delta Ebro, unde ai fost, este un roman care este autorizat sa bage plasele dupa somni doar ca sa-i exporte spre Romania. Stiind faptul ca aceeasi pesti sunt interzisi consumului in Spania trag concluzia ca transportul face ca metalele grele din tesuturile pestilor sa nu mai aibe proprietati cancerigene, sau poate aceste metale se pierd pe drum. :ochi:
In Romania sunt infinit mai multi pescari pe malul apei decat oriunde in vest, pestii sunt omorati in mod sistematic prin toate mijloacele, e clar ca densitatea e mai redusa. Daca nu era cazul devenea si Romania o destinatie pentru pescuitul sportiv.
Nu uita ca Olivier Portrat e francez si traia aici inainte sa traiasca in Germania. L-am cunoscut in 1996, a fost si la mine la serviciu. Il poti intreba daca vrei.
Am vorbit cu el despre delte in general. Mi-a spus ca prefera delta Volgai pentru ca e mai mult peste, dat fiind faptul ca delta Dunarii e masacrata.
Pe unde are Raduta concesiune, sau pe unde e Remetter, au mai inceput sa se refaca populatiile.
Nu uita ca si traditiile alimentare pe aici sunt diferite de cele din Romania. Pe unde stau eu nu se uita nimeni la pestele de apa dulce. de fapt nici nu este asa ceva pe piata. In Spania, Italia la fel. E de ajuns sa te uite cati kilometri de coasta au aceste tari. Nu exista deci o cerere pe piata aspra pestilor de apa dulce, deci nici braconaj legal sau nu ca in Ro.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

9

luni, 27. februarie 2012, 20:51

Tudor,
te cred si iti si sustin parerile. Dar, somni sunt in Ro fara sfirsit!!!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

10

duminică, 18. martie 2012, 07:29

Se regenereaza daca se intrerupe braconarea lor, momentan sunt dar foarte rari, din ce in ce mai rari! :gandesc: :pescuit:

JON

Oblete

Răspunsuri: 12

Membru din: 19. mai 2012

Locație: BAIA MARE

Profesia: JUNIOR MANAGER

  • Scrie un mesaj privat

11

duminică, 20. mai 2012, 11:13

Realitatea este cruda ,in ro multi pescari sint cu mentalitatea de traista din pacate.Nu se va schimba acest lucru usor pt ca cu vorba buna unii nu vor si nu exista in vocabularul lor amenzi mari nu prea sint si mai rau nu se aplica

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

12

miercuri, 23. mai 2012, 12:41

eu din cate stiu, somnii mari nu sunt buni de mancat, cineva mi-a zis ca a vazut in ceva documentar, ca in timpul drilului, normal si evident sunt foarte stresati, din aceasta cauza elimina mult acid lactic care e otravitor. Si de-i alba si de-i neagra spuneti toti ca asa e :) ajutam la C&R .
Get Rich or Die Tryin'

rooney

Biban

Răspunsuri: 139

Membru din: 22. aprilie 2012

Locație: satu mare

  • Scrie un mesaj privat

13

miercuri, 23. mai 2012, 16:44

eu sant din satu mare si sant si aici probleme cu braconajul.am avut parte si de cateva meciuri de box cu ei,bine ca nu eram singur dar nu au mai pus piciorul pe acolo,dar atentie am vazut si doi oameni ai legii care incarcau plasele intr-o dubita iar cand i-am intrebat de sanatate ne-au amenintat ca ne impusca,iar de prins somni se prind doar de catre cunoscatori.stiu cine a intepat o balena dar nu la scos din cauza echipamentului si ca el mai sant multi si asta ma bucura ca altfel nu ajung cine stie la ce restaurante.

Subiecte asemănătoare