Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 27. iunie 2012, 10:31

Cum cautam somnul? 2012 ...

50%

Stationar (30)

27%

Spinning (16)

23%

Clonc (14)

Salutari …

Ma gandeam ca ar fi util sa vedem care dintre noi ce stil de pescuit prefera atunci cand vine vorba de somn si ce practica cel mai mult pentru a ne face o oarecare idee.

Propun ca fiecare (cine vrea evident) sa scrie pe topicul asta in ce mod cauta somnul in cea mai mare parte a timpului si inclusiv sa bifeze casuta corespunzatoare pentru a avea si rezultatele sondajului. M-am gandit ca sunt 3 metode mari si late: stationar, clonc si spinning sub care evident exista moduri peste moduri ... daca am uitat ceva sa ziceti ca adaug.

Consider ca ar fi un sondaj misto in care putem vedea fiecare user in ce mod cauta somnul.

Datorita faptului ca sunt initiatorul topicul ma vad nevoit sa fiu primul care raspunde ... asa ca ... eu caut somnul doar la spinning si pana acum nu am incercat vreo alta metoda.

Ps : nu stiam in ce sectiune sa il bag, asa ca l-am pus aici si l-am facut Important ... :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 27. iunie 2012, 10:48

Din pacate nu pot sa aleg intre stationar si spinning. :nunteleg:
Per total dau mai mult la artificiale dar nu neaparat la somn.
Ce pot spune sigur e ca la clonc pana acum n-am pescuit dar intentionez s-o fac in rarele ocazii cand ajung la Dunare.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 71

Membru din: 23. mai 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: economist

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 27. iunie 2012, 10:48

Pana acum l-am cautat la stationar , pentru ca nu aveam cele necesare , dar de cand mi-am luat barca , sunt setat pe clonc...
Always Catch & Release

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 27. iunie 2012, 10:55

Am votat clonc pentru ca pescuiesc numai din barca. Insa lucrurile nu-s atat de simple. Daca gasesc somnii concentrati intr-un loc atunci atac la spinning si numai daca nu merge ma duc cu momeala pe ei. Cum insa rar ii gasesc concentrati parca tot la clonc dau mai mult.

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 27. iunie 2012, 11:04

stionar, in lipsa dotarilor evidente, pentru clonc, spinning, poate doar daca as prinde unul la 10 minute, mas declara pasionat, Science Fiction,
Get Rich or Die Tryin'

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 27. iunie 2012, 11:13

La staționar 60%, spining 39%, 1% la clonc, dar procentele în acest an se vor schimba .
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 27. iunie 2012, 11:46

La clonc face enorm de multa placere, insa la stationar ar fi mai mari sansele decit la clonc sau spinning (cel putin asa spun toti pescarii de somn care practica toate aceste stiluri de ceva ani buni...).
Parerea mea insa, este ca cel mai eficace (lasind deoparte stilul cel mai adorat de fiecare) e folosirea tuturor stilurilor la momentul potrivit. Problematica este doar: si cum stiu care e momentul potrivit unui stil aparte?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

8

miercuri, 27. iunie 2012, 11:48

Eu am votat cu spinning si asta pentru ca alt stil de pescuit nu prea practic decat ocazional. Insa, daca nu mi se strica sonarul, probabil acum as fi avut o parere impartita intre spinning si clonc :). Asa ca pana la achizitionarea unui nou sonar, spinningul ramane baza.
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

9

miercuri, 27. iunie 2012, 12:26

Spinning, mai demult numai la stationar si cateodata, foarte rar si la clonc... deci am ales spinningul :bucuros2:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

10

miercuri, 27. iunie 2012, 14:43

Salut.Am ales stationar pentru ca numai asa am pescuit pana acum, dar lucrurile se pot schimba pe viitor, pentru ca intentionez sa il caut si la spinning si la clonc.

Răspunsuri: 129

Membru din: 19. iunie 2012

Locație: Landshut-Germania Filiasi-Romania

  • Scrie un mesaj privat

11

miercuri, 27. iunie 2012, 14:53

pana acum numai la stationar .....dar de anul acesta o sa incerc si la clonc... :bucuros2:

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

12

miercuri, 27. iunie 2012, 15:23

La mine ordinea este:
1. stationar (pescuiesc cea mai mare parte a timpului)
2. clonc (circa o ora dimineata si o alta dupamiaza)
3. nu am prins somn cu artificiale, poate si deoarece am investit extrem de putin timp pentru el. Imi place la salau, avat si stiuca (am avut si rezultate)

P.S. Am votat "stationar"

andrei

Biban

Răspunsuri: 133

Membru din: 29. martie 2012

Locație: BELGIA

  • Scrie un mesaj privat

13

miercuri, 27. iunie 2012, 17:21

Stationar,asa cum a zis Kzoli oricine oricand poate schimba stilul...deci clasamentul ar trebui facut odata la x timp

cosmmaa

Biban

Răspunsuri: 77

Membru din: 7. martie 2012

Locație: Lugoj

Profesia: Gura casca into firma de pantofi nemteasca

  • Scrie un mesaj privat

14

miercuri, 27. iunie 2012, 17:28

In general poscuiesc la stationar ,cel mai frumos pescuit dar sunt interesat si de clonc.
Taina existenţei umane nu constă în a trăi, ci în a şti pentru ce trăieşti.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

15

miercuri, 27. iunie 2012, 20:23

pana acum numai la stationar .....dar de anul acesta o sa incerc si la clonc... :bucuros2:


o idee buna as zice ... modific acum titlul topicului si sondajul il fac activ pana la sfarsitul anului. dupa aia va urma 2013 ... :bravo:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

fitter

Biban

Răspunsuri: 90

Membru din: 29. februarie 2012

Locație: Mangalia

Profesia: functionar public

  • Scrie un mesaj privat

16

miercuri, 27. iunie 2012, 20:30

Am bifat stationar ca aici am avut cele mai multe rezultate, trebuie sa recunosc ca imi place sa lenevesc, la o bere, si sa vina el la mine.
daca-l vad ca e mofturos atunci il trezesc cu cloncul.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

17

marți, 3. iulie 2012, 12:58

din pacate destul de putine raspunsuri ... eu speram ca fiecare utilizator sa voteze pentru ca pe viitor sa stim fiecare cu ce stil se impaca cel mai bne ...

ps : slabut pe partea de spinning :poza:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 129

Membru din: 19. iunie 2012

Locație: Landshut-Germania Filiasi-Romania

  • Scrie un mesaj privat

18

marți, 3. iulie 2012, 13:17

slabut datorita faptului ca spinningul necesita scule mai bune care si costa .....acest pescuit necesita o investitie mai maricica ......deasta sunt foarte multi care nu incearca acest tip de pescuit....stiti si voi ca in ziua de azi ne uitam cam la fiecare banut pe care il cheltuim sa il cheltuim cu folos....

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

19

marți, 3. iulie 2012, 16:25

slabut datorita faptului ca spinningul necesita scule mai bune care si costa .....acest pescuit necesita o investitie mai maricica ......deasta sunt foarte multi care nu incearca acest tip de pescuit....stiti si voi ca in ziua de azi ne uitam cam la fiecare banut pe care il cheltuim sa il cheltuim cu folos....


intr-adevar landshut ... pe de-o-parte ai dreptate dar daca te gandesti ca la spinning e suficienta o singura lanseta cu o singura mulineta (strict vorbind de somn) atunci in locul celor 3-4 lansete si mulinete de stationar se poate cumpara un singur combo pentru spinning si gata ...

intr-adevar, nalucile nu sunt tocmai ieftine dar sunt convins ca nici momeala ce se foloseste la somn nu e tot timpul pe gratis si in timp ce momelile "vii" le poti folosi la o singura partida artificialele le folosesti pana se duc naibii dintr-un motiv sau altul ... :bravo:

ps : si aici nu am mai pomenit de alte chestii folosite la stationar, nu stiu ce senzori, rod-pod-uri, suporti, star-light-uri si nu stiu ce alte minuni ... :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 129

Membru din: 19. iunie 2012

Locație: Landshut-Germania Filiasi-Romania

  • Scrie un mesaj privat

20

marți, 3. iulie 2012, 22:15

si tu ai perfecta dreptate....dar uite eu acum ceva ani am incercat aceasta metoda...spinning.....si dupa ceva timp am renuntat deoarece locurile unde se putea da la spinning dupa mal erau foarte putine sau mai deloc in zona unde pescuiam eu frecvent......tot fundul apei era plin de lemne si radacini de papura....si sa sti ca in romania acest stil de pescuit se practica de ceva timp incoace......pe cand la stationar de cand lumea si pamantul......e mai frumos drilul la spinning ......dar cum am mai zis trebuie sa ai si conditii pentru el...... :noroc:

Subiecte asemănătoare