Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

21

sâmbătă, 23. februarie 2013, 16:49

Salut Ggix,
daca se merita sau nu, tra sa stie fiecare pt el. Chiar saptamana asta am avut o discutie cu un membru de pe acest forum, care mi-a spus ca a gasit anul trecut pe Lacul izvorului un loc unde mancau salaii de nebuni (probabil o groapa). A doua zi, nu a mai gasit locul, deoarece lacul e imens.

Cit despre Elite 7, este bestial ca ecran/display, imagine,... Fata de HDS, are in meniu citeva lipsuri, dar care nu deranjeaza la pescuit! Daca nu vrei sa te extenzi la Structure Scan (care la ecran de 5" e prea mic), atunci Elite 7 este ideal.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

22

marți, 26. februarie 2013, 19:51

Salut :salut:
Puteti sa-mi explicati ce inseamna A-scope??
Apare in dreapta imaginii pe sonar, si la ce foloseste daca este setata ? :gandesc:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

23

marți, 26. februarie 2013, 20:08

Cred ca "A-scope" vine de la "amplitude scope" ceea ce este echivalentul de la Lowrance al ferestre "real time sonar" (RTS) de la Humminbird.
Daca am dreptate atunci in fereastra respectiva poti sa vezi intensitatea momentana a ecourilor receptionate de sonar.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

24

marți, 26. februarie 2013, 20:54

Deci practic cand ai aceasta obtiune setata poti sa vezi intensitatea semnalului intre sonda si sonar!!Daca bine am inteles :gandesc:
Sau??? :doaaamne:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

25

marți, 26. februarie 2013, 21:10

In fereastra "amplitude scope" vezi ce receptioneaza sonarul in momentul respectiv, ce-i chiar atunci "sub sonda" sonarului.
Imaginea mare ce-o vezi in stanga acestei ferestre, "istoricul", este de fapt alcatuit din aceste citiri momentane puse una langa alta astfel incat sa alcatuiasca imaginea locurilor peste care ai trecut.
Nu stiu cum sa explic sa fie mai clar, nu prea am talent didactic: e ca imaginea pe un televizor vechi alb-negru, formata dintr-un singur punct care se misca rapid de la stanga la dreapta si de sus in jos, linie cu linie, modificandu-si intensitatea. Ochiul vede o imagine intreaga din cauza ca punctul se misca foarte rapid dar de fapt un singur punct al ecranului este "luminat" in orice moment.
Acu` inchipuie-ti ca imaginea de pe fereastra mare a sonarului ii alcatuita din multe linii verticale, fiecare avand diverse culori de-a lungul ei si puse una langa alta. O asemenea linie, aia "curenta" vezi in fereastra A-scope.
Daca ai tesut un covor pe gherghef cand ai fost mic la scoala...cum se formeaza imaginile pe covor asa se formeaza si pe sonar... linie cu linie.
Regret daca tot n-am explicat suficient de clar... :nunteleg: .
(am simplificat ce face procesorul ala de semnal din sonar da` cu "bune intentii" :) )
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

26

miercuri, 27. februarie 2013, 19:57

Buna
Informer,
Am inteles, practic folosirea acestei setari te face sa verifici daca primesti informatia in timp de la sonda!
Adica mai bine spus daca este facuta conectia intre sonda si sonar!Da?