Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

1

duminică, 24. iunie 2012, 20:19

Un sfat va rog pentru LOWRANCE HDS-5X GEN2 cu GPS

Buna ziua!
As dori sa-mi fac un update la echipamentul de pescuit si navigatie ,deci am un sonar mai modest dar as vrea sa-l inlocuiesc cu un altul avand in dotare si GPS.
De aceea as avea nevoie de sugestiile dvs sau sa-mi raspundeti daca binevoiti la urmatoarele intrebari;
1- Se poate folosi amandoua functiile separat una cate una ?
2- E destul de eficient pentru pescuitul la clonc?
3-Detecteaza pesti cand barca se afla in mers?
4- Credeti ca-si merita valoare de 3200 de Ron sau as putea gasi ceva mai bun la aceeasi valoare(combi)?
PS. Sonarul ce i-l am actualmente pe barca i-mi indica pesti la ultima partida de pescuit pe mare dar eu ma aflam intr-o zona cu multe meduze. :doarecapu: si asteptam sa traga chefalul. :pescuit: :nervos:
va multumesc si astept sugestiile dvs. :ciao:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

duminică, 24. iunie 2012, 20:34

Salut Redfish,
un HDS5 este cel mai bun ce iti poti cumpara pt pescuitul somnului! mai ales la clonc.
Detin si eu unul, si sunt mai mult decit multumit de el.

HDS5x = fara GPS
HDS5 cu GPS

1. si impreuna si separat, iti poti si memora punctele unde ai gasit pestii, si a doua zi sa regasesti exact acelasi loc
2. cel mai eficient, emite cu enorm de putini Watzi (digital), si are o rezolutie mai buna ca orice alt sonarndenla Lowrance
3. da
4. Un HDS5 (adica cu GPS) cam greu gasesti sub 750 de euro, un HDS5x gasesti in jur de 690,- euro, si nu, nu gasesti ceva mai bun la acest pret.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

3

duminică, 24. iunie 2012, 20:57

Va multumesc dle Zoran pentru raspunsurile promte si la obiect.
:apl: :noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

duminică, 24. iunie 2012, 21:21

:nervos: Regulamentul asta...

:zambet: Te rog sa-l citesti, macar el-fugitivo...

Printre altele, si asta, la punctul 2:
Fiind un forum unde se respectă egalitatea între oameni, toţi utilizatorii sunt rugaţi să se adreseze între ei la “per-tu” şi să se comporte între ei ca între prieteni.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

5

duminică, 24. iunie 2012, 22:16

Ok ,am inteles Zoran. :prieteni:

6

joi, 19. iulie 2012, 23:58


1. si impreuna si separat, iti poti si memora punctele unde ai gasit pestii, si a doua zi sa regasesti exact acelasi loc
2. cel mai eficient, emite cu enorm de putini Watzi (digital), si are o rezolutie mai buna ca orice alt sonarndenla Lowrance
3. da
4. Un HDS5 (adica cu GPS) cam greu gasesti sub 750 de euro, un HDS5x gasesti in jur de 690,- euro, si nu, nu gasesti ceva mai bun la acest pret.


Salutare Zoran ma bag si eu in seama cu o intrebare ,pretul de 750 euro e cu tot cu modulul "structure scan" sau fara..si daca e fara cu ce e mai bun sonarul asta fata de un alt sonar clasic....eu cred ca diferenta o face numai acel modul daca e atasat.....greetings!

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

vineri, 20. iulie 2012, 07:22

Salutare Zoran ma bag si eu in seama cu o intrebare ,pretul de 750 euro e cu tot cu modulul "structure scan" sau fara..si daca e fara cu ce e mai bun sonarul asta fata de un alt sonar clasic....eu cred ca diferenta o face numai acel modul daca e atasat.....greetings!


Salut ggixx,
nu, e fara. Sonarul e pe drept asa de scump. Are o claritate deosebita fata de alte sonare, foloseste full digital si il poti adapta cu Structure scan.
Voi incerca in concediu sa fac poze cum se vede la unul alb-negru analog si cum se vede la acesta, trecind peste acelasi copac sau vas scufundat.
In plus, la acele sonare analog, daca pui mana sub transducer, simti impulsurile in degete. La unul cu 4000 de Wati mai tare decit la 2000 de wati, dar cele de 4000 de wati au o imagine mai clara.
HDS are:
Sonar Output Power Max 250W Broadband, analog equivalent 30,000W

La fel ca noi simt si pestii aceste impulsuri, iar la pescuitul la clonc, aceasta chestie este f importanta. De ex, inainte daca treceam a doua oara peste acelasi loc, nu mai vedeam un peste. Acuma, pot trece si de 2-3 ori peste acelasi loc si pestii tot acolo sunt. Asa am observat, si asta nu numai eu, ca pescuitul la clonc este cu mult-mult mai eficient cu un HDS decit cu orice alt sonar.

TE SPERII DACA MERGI CU UN hds PE DUNARE CIT SOMN VEZI!!! comparativ cu cit vezi la un sonar analog.
De ex, anul trecut la Dunare, vazind diferenta de calitate, 3 persoane au comandat imediat cite unul (2x hds5 si 1xhds5x).

In plus de asta, eu personal nu am mai fost de mult asa de multumit de un obiect oarecare ca si de acest sonar. :bucuros2:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

8

vineri, 20. iulie 2012, 07:51

Salutare Zoran ma bag si eu in seama cu o intrebare ,pretul de 750 euro e cu tot cu modulul "structure scan" sau fara..si daca e fara cu ce e mai bun sonarul asta fata de un alt sonar clasic....eu cred ca diferenta o face numai acel modul daca e atasat.....greetings!
Incearca sa-l iei din US, daca ai posibilitatea.
M-am uitat de curiozitate si fara sa fie la vreo promotie, este $550.
Chiar cu ceva taxe tot iesi cu mult mai ieftin... evident, e mai problematic daca ai nevoie de interventii in perioada de garantie.
Pe de alta parte, daca nu-i urgent, iarna de regula poti sa-l iei la "oferta" chiar si mai ieftin.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

9

vineri, 20. iulie 2012, 07:56

Daca din USA, atunci hds5x, acela fara GPS.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

10

vineri, 20. iulie 2012, 07:59

Ah, si sa ai grija cind comanzi daca are sonda sau nu, si din care tip de sonda. Pt apele noastre aia buna este cea de 83/200 kHz.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

11

sâmbătă, 21. iulie 2012, 00:41

Va multumesc frumos pt promtele raspunsuri ,dar fiecare raspuns pare ca genereaza o alta intrebare :) astfel daca cumpar sonarul din US acela nu e in unitati de masura US si nu metric ? stiu ca la humminbird modelele pentru Us nu masoara decat in unitati de masura americane iar cele europene numai in metric nu au in setari posibilitatea de a schimba unitatile de masura , iar daca e din state de ce trebuie sa fie neaparat modelul cu "x" fara gps ? Ce parere mai aveti de modelele cu "down scan" voi ce preferati? sonar clasic hds5 la care mai tarziu sa-mi cumpar si modulul "SS"? sau direct un sonar doar cu "DS" neavand disponibila toata tehnologia dar economisind astfel o suma frumusica? multumesc frumos

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

12

sâmbătă, 21. iulie 2012, 08:11

Da, la Humminbird e asa cum spui, exista varianta pt. US si varianta "internationala". Io am luat varianta US pentru ca la diferenta de pret la care am luat, mi-e convenabil sa impart eu la 3. :) Temperatura apei la suprafata nu ma prea intereseaza sau daca chiar vreau s-o stiu, am un termometru cu $5 de la MinnKota care stie toata unitatile si in plus pot plasa sonda la adancimea dorita. ;)
Pe de alta parte nu-i obligatoriu sa fie la fel si la Lowrance. Vezi poate gasesti pe site-u` lor sau altundeva pe net un prospect de la modelul pe care-l vrei si acolo sigur scrie (cel putin la Humminbird scrie clar ca exista cele 2 variante).
La restu` intrebarilor nu prea-s in masura sa-ti raspund ca n-am avut sculele respective.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

13

sâmbătă, 21. iulie 2012, 10:24

Va multumesc frumos pt promtele raspunsuri ,dar fiecare raspuns pare ca genereaza o alta intrebare :) astfel daca cumpar sonarul din US acela nu e in unitati de masura US si nu metric ? stiu ca la humminbird modelele pentru Us nu masoara decat in unitati de masura americane iar cele europene numai in metric nu au in setari posibilitatea de a schimba unitatile de masura , iar daca e din state de ce trebuie sa fie neaparat modelul cu "x" fara gps ? Ce parere mai aveti de modelele cu "down scan" voi ce preferati? sonar clasic hds5 la care mai tarziu sa-mi cumpar si modulul "SS"? sau direct un sonar doar cu "DS" neavand disponibila toata tehnologia dar economisind astfel o suma frumusica? multumesc frumos


Sa o luam pe rand:
1. unitatile de masura la Lowrance varianta US sunt si in unitati europene
2. fara GPS, pt ca GPS-ul american functioneaza altfel decit cel European, deci nu-ti va functiona 100% corect! In ce masura, asta nu pot sa-ti spun, pt ca f multi in Germania care si-au luat de acolo au avut mari probleme cu asta, iar eu nu doresc sa-mi bat capul cu reglarile, ci vreu sa-l folosesc la pescuit (vezi si punctul 5)
3. Up-Date-ul daca il vei face vreodata trebuie sa-l faci de pe site-ul american, daca il iei din EU, il poti face cu ajutorul meu (la varinta americana nu ma bag)
4. La down-scan si SS nu vezi pestii pe ecran, ci doar structura grundului si plantele din apa (f realist redate). Eu folosesc in totalitate 2D, mi-este mai mult ca suficient (deocamdata). :zambet:
Daca iti cumperi un sonar doar cu DS, nu vei vedea nici pestii, si nici diferenta grundului, adica componenta sa (malos, nisipos, pietros... redat la sonare 2D alb-negru in variante de gri si negru, iar la color in diferite nuante colorate)
5. diferenta de pret fata de modelul US:
a) - toate produsele electronice (si nu numai) ce se vand in Europa trebuie sa aiba certificatul de conformitate (eticheta cu CE), prin care producatorul declara ca produsul a fost verificat de un sediu de certificare si aparatura nu este periculoasa pt sanatatea utilizatorului si respecta toate normele Europene. In USA nu este nevoie de asta, de aceea modelele americane nu sunt supuse la astfel de teste de certificare si prin urmare si mai ieftine. Vezi: Lege nr. 608/2001 privind evaluarea conformitatii produselor, republicata 2008 . Strict luat dupa lege, daca iti cumperi din USA un aparat, ar trebui sa mergi la un astfel de birou de competenta si sa lasi sa-l testeze dupa care sa-ti puna eticheta CE pe el :doarecapu: Si mai strict luat, re-vanzarea in Europa a unor astfel de aparaturi fara CE, este interzisa. (vezi si petardele si artificiile de la chinezi)
b) - taxa vamala
c) - ok, deja acuma ajung la un supra-pret pe teritoriul European, odata prin faptul cu softul pt GPS european, a doua oara prin certificarea produsului dupa normele Europene, a treia oara dupa taxele vamale si mai vine...
d) - ... in plus, TVA-ul, plus toate cheltuielile ce le au firmele din Europa cu angajatii: o parte din taxele de pensie, de asigurare medicala si altele sunt platite de firma, pe linga ceea ce ni se trage noua din salar, cheltuieli ce trebuie partial acoperite de cistig.
--------------------------------------
Daca mai ai intrebari, cu drag le raspundem cit de competent putem!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

14

duminică, 22. iulie 2012, 13:20

Referitor la functionarea GPS-ului cumparat din US, daca cumva afli amanunte despre ce anume nu functioneaza bine, ti-as fi recunoscator daca le-ai posta.
Mie mi se pare putin ciudata treaba din 2 motive:
1. Exista multe smartphone-uri care au GPS si se vand atat in US cat si in Europa si n-am auzit sa fie probleme.
2. Reteaua europeana de sateliti pentru navigatie nu-i gata din cate stiu io asa ca tot satelitii americani sunt folositi si pe la noi.
Nu cumva e vorba despre lipsa/incompatibilitatea hartilor? Daca asta-i problema, personal nu m-ar deranja, io vreau doar sa marchez anumite pozitii si sa le stiu coordonatele.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

15

duminică, 22. iulie 2012, 13:25

OK, daca aflu amanunte iti spun. :bravo:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

16

luni, 23. iulie 2012, 09:51

Salut,
ieri m-a onorat Tilo cu prezenta la o partida de cloncanit. A fost extrem de ... :buaaaah: :buaaaah: cind a vazut rezolutia sonarului, meniul usor al acestuia si mi-a spus ca e o diferenta mare fata de ce a avut el pina acuma.
De mentionat, eu am inca modelul vechi de sonar, Gen2 a aparut abia de acest an si este mai bun decit modelul vechi (claritate ecran, zoom...)
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

17

luni, 23. iulie 2012, 09:52

Ah, am uitat sa spun, urmatorul sonar al lui Tilo este un HDS 5 Gen2. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

18

vineri, 30. noiembrie 2012, 22:14

Zoran :salut: Poti sa-mi spui te rog care este diferenta intre un
Lowrance HDS 5 Echolot / GPS-Kartenplotter Digital 83/200 kHz-Geber
si un Lowrance HDS 5 Gen 2 multumesc

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

19

sâmbătă, 1. decembrie 2012, 05:56

:salut: ,
sigur ca da!
Modelele noi se aseamana cu cele vechi f mult. Pt distingere si pt a sti cumparatorul ce cumpara, s-a folosit denumirea Gen2 (Generatia 2).
Cele fara Gen2, sunt mai mult ca probabil inca din seria veche. Si eu folosesc inca un Sonar din generatia 1.

Dar, instalind la diferiti clienti acest Gen2, pot spune urmatoarele:
- rezolutia -imaginea este mult mai clara ca la modelul 1
- ecranul se poate citi si in soare
- functiile de zoom sunt mai bune
- procesorul este mult mai rapid, sistemul lucreaza mai repede

Functiile in general, cit si meniul, au ramas aceleasi ca la modelul primar.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

20

sâmbătă, 23. februarie 2013, 16:20

Revin cu o alta intrebare zoran, ce parere ai de noul Elite 7 HDI ai vre-o noutate? Eu din cauze financiare nu am apucat sa-mi iau acel HDS5 dar cred ca totusi am facut un lucru bun asteptand ca se pare ca e acest HDI 7 are calitatile unui HDS5 avand in plus si DI. In alta ordine de idei chiar se merita gps-ul pe sonar ? :ochi:

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »ggixx« (23. februarie 2013, 16:46) din următorul motiv: spre rusinea mea am postat o intrebare care isi gaseste raspuns in alt subiect,abea acum am citit acolo..