Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit
  • Autorul acestui subiect este »silure4ever«

Răspunsuri: 71

Membru din: 23. mai 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: economist

  • Scrie un mesaj privat

1

duminică, 24. iunie 2012, 11:30

multiplicatorul ABU Garcia GT345 LW

Tocmai ce mi-am luat din Decathlon acum 2 zile o lanseta de pescuit din barca de 1,80 m Abu Garcia 15-40 LB si avea pe ea o mulineta ( multiplicator ) Abu Garcia GT345 LW ..Marturisesc ca n-am folosit in viata mea asa ceva la pescuit pana acum .. am descoperit cum functioneaza , mare branza nu e .. dar as fi vrut mai multe informatii despre acest gen de mulinete multiplicator .. folositi genul asta de scule in pescuitul somnului , si daca da , de ce, care sunt avantajele si dezavantajele fata de o mulineta obijnuita ? Mie cel putin parca imi vine totul pe invers.. invatat cu mulinete... voi ce parere aveti ? Ma gandeam sa o schimb si sa pun una normala , dar apoi am vazut intr-unul din filmuletele lui Zoran ca si el are asa ceva si chiar o foloseste la clonc... am vazut-o in filmuletul de pe Dunare din august anul trecut.. ma rog , cred ca nu e acelasi tip dar asemanatoare ...Imi puteti da mai multe informatii despre genul asta de unelte?Multumesc
Always Catch & Release

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

2

duminică, 24. iunie 2012, 15:16

Acest combo l-am cumparat si eu din Decathlon cu dedicatie pentru clonc. Avantajul multiplicatorului constra in faptul ca are forta suficient de mare pentru a rigica cu frana stransa total unpeste de vreo 15kg. Ai acces rapid la frana, reglarea ei este facila. Daca ai frana slaba si nu ai timp sa o ajustezi, prin simpla apasare cu degetul pe tambur ai rezolvat problema. Daca-ti faci semne pe fir (marchezi diferite adancimi) le vei putea vizualiza cu usurinta. Poti pescui cu frana slabita la maxim si sa vezi trasatura prin rotirea tamburului. Or mai fi si altele de spus, insa nu-mi vin acum in minte.
Iti recomand sa inlocuiesti firul mono cu care este incarcata mulineta, deoarece este foarte elastic, cu un multifilar. Oricum, acest multiplicator este unul ieftin, pentru incepatori fara pretentii, insa pana la urmatoarea scula mai sofisticata este OK.

Acel monofilament, mi se pare acceptabil pentru pescuit la crap in agatatura. Daca nu-ti este de trebuinta mai mai ca l-as cumpara eu.

andrei

Biban

Răspunsuri: 133

Membru din: 29. martie 2012

Locație: BELGIA

  • Scrie un mesaj privat

3

duminică, 24. iunie 2012, 18:31

Salut!eu am pescuit si nu ma deranjat prea tare numai ca se pescuieste cu lanseta invers(inelele in sus)d.p.meu de vedere pentru barca la traine sau clonck ar fi ok dar e chestie de obisnuinta sunt care le place sunt care nu!In unele carti sunt cele recomandate datorita capacitatii mari de inmagazinare a firului si a fortei de franare mare dar mulinetele cu tambur fix au evoluat foarte mult si europenii sunt obisnuiti cu mulineta de tambur fix.Ca avantage pe langa ce a scris Eugen as adauga lipsa galetului( firul se aseaza direct pe axul tamburului) eu am okuma nemix ceva ieftin ce are si un buton cu rol de bait runer+ghidaj de fir.Ca( defect) nu poti lansa cu ca una cu tambur fix dar depinde la ce stil vrei sa o folosesti.