Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »catfish_master«

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 22. iunie 2012, 15:16

black bass & clean

langa mine e lago di garda, abunda de peste, ce se vede la mal mult, Black Bass Si clean, sunt multi 2-3 kg bucata, ideea e ca se sperie de orice naluca am aruncat in apa, am dat inclusiv cu racusori de 2 cm, am un fir( de la berkley) ceva noua aparut, 0,8 tzine 5-6 kg, e alb. Datzi-mi voi ceva ideii ca deja merg de 3 zile dimineta la 5 pe lac, si nu prind decat bibani cat palma :nervos:
Get Rich or Die Tryin'

andrei

Biban

Răspunsuri: 133

Membru din: 29. martie 2012

Locație: BELGIA

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 22. iunie 2012, 17:18

salut!daca poti prinde broasca da cu ea si ai sa prinzi black-bass de 3kg si mai mare daca este la mine asta a functionat la cei mari,rapitura spectaculara! : felicitari pt incercarea de a te lasa de fumat! :ciao:

  • Autorul acestui subiect este »catfish_master«

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 22. iunie 2012, 19:41

nu prea am unde prinde broasca, in lac nu sunt broaste, nu stiu daca ar fi interesat. Mar interesa mai mult artificiale, spinining etc.
Get Rich or Die Tryin'

4

vineri, 22. iunie 2012, 21:21

nu prea am unde prinde broasca, in lac nu sunt broaste, nu stiu daca ar fi interesat. Mar interesa mai mult artificiale, spinining etc.


Incearca atunci cu broasca din "plastic" .... sau voblere de suprafata...

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

5

vineri, 22. iunie 2012, 22:45

La bass cele mai bune sunt silicoanele tip worm sau creature. Incearca cu culoare watermellon sau negru. O montura texas, nu prea grea ca sa nu coboare naluca prea repede. Daca nu vrea nici asa ia un worm si-l agati pe un carlig de crap de mijloc. Montaj "wacky". Fara nici un lest. :)

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

6

vineri, 22. iunie 2012, 22:52

daca vorbim de dimensiunile alea as zice in primul rand sa incerci chestii pe masura lor, adica atat silicoane cat si voblere de dimensiuni suficient de mari incat sa merite sa le bage in seama.

o alta recomandare ar fi sa incerci sa ii pescuiesti atunci cand nu ii vezi. se zice ca atunci cand tu vezi un peste de obicei el te-a vazut deja si exista riscul ca sa nu raspunda sub nici o forma la ceea ce ii oferi

nu ma pricep la bass deloc, am prins si eu vreo 3,4 dupa care mi-am dat seama ca nu e ceea ce se povesteste asa ca nu pot spune despre ce artificiale sa folosesti. stiu doar ca prefera de obicei silicoanele, dupa cum spunea si Tudor mai sus.

eventual poti incerca si voblere in culori stridente care sa ii face sa atace din instinct si agresivitate nu doar din dorinta de a se hrani. eventual incearca sa ii cauti si mai jos ca poate la suprafata doar se plimba si mananca mai jos. ai vazut atacuri in suprafata?

sa incerci si un pescuit mai de finete eventual ... incearca sa folosesti ceva leader de FC care se zice ca e invizibil in apa.

trebuie sa insisti si rezultatele nu se vor lasa asteptate.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

  • Autorul acestui subiect este »catfish_master«

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

7

sâmbătă, 23. iunie 2012, 06:44

thank's guys, cu astia ( cu basii, am cam inteles) dar cu clenii ce fac, ca aia stau tot5-6 si se invart pe langa mal, dar tot bucati de peste 1 kg in sus, am incercat si la lingurita, voblere de 3,5 salmo.
Get Rich or Die Tryin'

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

8

sâmbătă, 23. iunie 2012, 07:06

Da, cleanu-i al dracului rau, cu toate ca maninca orice misca si nu misca.
Am fost la Ducu, un prieten bun de al meu, sa-mi prinda cleni cu musca pt a-i folosi momeala la somn. N-au vrut nici in ruptul capului sa manince muste. :gandesc:
Am pus 6-7 viermusi pe carlig, fir de 0,16 pe lanseta de plutarit, si in 20 de minute am avut 7 bucati, intre 1 - 2 kg.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

9

sâmbătă, 23. iunie 2012, 09:30

....in 20 de minute am avut 7 bucati, intre 1 - 2 kg.


Clean de 2 kg nu am vazut de ani de zile :doaaamne: si la voi in 20 minute 7 bucati peste 1 kg :pescuit: :inchinare:

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

10

sâmbătă, 23. iunie 2012, 11:04

....in 20 de minute am avut 7 bucati, intre 1 - 2 kg.


Clean de 2 kg nu am vazut de ani de zile :doaaamne: si la voi in 20 minute 7 bucati peste 1 kg :pescuit: :inchinare:
La voi cleanul consuma hormoni si sterioizi? In Romania, un clean trecut de 1kg, este de-a dreptul veteran... :buaaaah:

  • Autorul acestui subiect este »catfish_master«

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

11

sâmbătă, 23. iunie 2012, 12:27

o sa incerc sa fac poze pe lac zilele astea, 5-6 cleni la 50 cm, unul langa altul, pe langa ei inca vreo 10-20 ceva mai mici, tzin minte ca am prins in Romania, unul la noi pe apa 900 de grame, nu a existat om pe caree sa il fi cunoscut si care sa nu fi aflat, de acel monstru, intradevar in romania e alta mancare de peste, din pacate :(
Get Rich or Die Tryin'

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

12

duminică, 24. iunie 2012, 08:04

La voi cleanul consuma hormoni si sterioizi? In Romania, un clean trecut de 1kg, este de-a dreptul veteran...


:rizi: :rizi:

Ducu, prietenul la care am fost, sta la munte, la vreo 90 de km de mine. Prin sate si serpentine imi trebuie cam 1,5 ore pina la el. De obicei imi prindea la musca, exact marimea care imi trebuie, 25 - 45 cm. In ziua aia nu voiau sa muste la muste deloc, cu toate ca-i vedeai cu sutele. Un parau micut, cu apa pina la genunchi, unde pe nimeni nu intereseaza cleanul, doar pastravul. :ochi: , un parau cu un baraj nu prea mare, unde erau adunati cei mari.
A fost un calvar sa-i duc vii pina acasa, fiind asa mari nu aveau loc destul in butoiul meu cu pompa. Asa ca am mai luat un butoi de la Ducu si le-am schimbat apa de 2 x pe drum. :doarecapu: Si la primul pescuit, cu Thomas si Mario impreuna, a fost iarasi chin sa-i prinzi in carlige si de balize.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

13

joi, 2. august 2012, 14:37

catfish_master la bass nu ma pricep dar la clean ati pot da cateva sfaturi utile
1 cel mai important 2ml inaintas fluoro , pt ca e un peste footot si orice sesizare abandoneaza instant atacul sau urmarirea
si aici nu ma refer la putzoi daia de 3-400gr , eu vb de clenoci ca nu de prosti au imbatranit .
2 dai din aval in amonte pt ca el sta cu capul in amonte pt ca hrana vine , normal din amonte :D , iar daca e lac incearca cat se poate sa nu te vada sau sa tropai pe mal , camuflaje dupa copaci , mai un taras ...
3 eu am in trusa multe voblere de clean de la diferiti producatori dar nu e o regula pt ca pe acelasi rau intra azi la ceva si maine
da in altceva , important e sa vezi cu ce se hraneste , eu in generarl dau cu voblere de 2,5-3cm rar trec peste aceasta dimensiune

daca ami mai vin in minte mai scriu ...

eugen am luat eu pe neajlov o sg bucata de aproape 2 kg cantarita cu gripul acum vreo 4 ani , asa dastia de 1 kg si acum se mai prind ideea e sa-i faci sa vina dupa vobler

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

14

joi, 2. august 2012, 15:05

Io pescuiesc la clean la 3 Ape de 20+ ani, cu voblere si rotative mici si n-am prins mai mare de 600g niciodata... am prins pastrav da` nu clean.
Weekend-u` trecut am dat numai la salau, cu gume pe substrat si-am prins un clean de 1Kg poate putin peste... unde dai si unde crapa... :zambet: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

15

joi, 2. august 2012, 16:22

la 3 Ape am prins mult clean, si bucati peste 1 kg, dar majoritatea pe la 300-500 de grame. La musca, s-au prins prin iunie si bucati de 1.5 - 2 kg... Si inca se prinde bine la musca. Pe voblere...slab de tot.
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

16

joi, 2. august 2012, 16:43

la 3 Ape am prins mult clean, si bucati peste 1 kg, dar majoritatea pe la 300-500 de grame. La musca, s-au prins prin iunie si bucati de 1.5 - 2 kg... Si inca se prinde bine la musca. Pe voblere...slab de tot.
Pe vremuri era un nene muscar care zilnic dadea turul bratului ala impadurit intr-o barca verde cam cat un lighean mai mare. :)
Ala prindea sute (!) de cleni pe zi dand pe langa maluri da` marea lor majoritate erau destul de mici, mai rar prindea mari.
Din pacate io-s incepator la musca, inca mi-e frica sa nu-mi scot vreun ochi sau sa ma spanzur cu snuru`... :zambet: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

17

joi, 2. august 2012, 16:49

Pe vremuri era un nene muscar care zilnic dadea turul bratului ala impadurit intr-o barca verde cam cat un lighean mai mare. :)
Ala prindea sute (!) de cleni pe zi dand pe langa maluri da` marea lor majoritate erau destul de mici, mai rar prindea mari.
Din pacate io-s incepator la musca, inca mi-e frica sa nu-mi scot vreun ochi sau sa ma spanzur cu snuru`... :zambet: .


:rizi: :rizi: :rizi: ... cred ca toata lumea care a fost minim de 2-3 ori la 3ape il stie pe "omul din barcuta" care dadea la musca si prindea intr-adevar gramezi de cleni dar majoritatea era micuti de tot.

cred ca l-am si cunoscut odata pe respectivul personaj dar nu sunt sigur daca era el ... elementul de baza prin care il recunosc e barcuta foarte mica si mi-a fost rusine sa intreb muscarul pe care l-am cunoscut (si care umbla mult la 3ape) daca barca lui e atat de mica ... :bravo:

ps : acum nu stiu daca mai umbla la pescuit pentru ca nici eu nu am mai ajuns la 3ape de cativa ani buni ... doar in trecere fara ca nici macar sa pescuiesc ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

18

joi, 2. august 2012, 16:58

ps : acum nu stiu daca mai umbla la pescuit pentru ca nici eu nu am mai ajuns la 3ape de cativa ani buni ... doar in trecere fara ca nici macar sa pescuiesc ...
Eu merg destul de des da` nu l-am mai vazut de ceva ani buni.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

19

joi, 2. august 2012, 17:00

Eu an vazut un mosulica intr-o barcuta verde, mica, care pescuia la musca, dar nu cred ca era mosulica asta al vostru, caci asta era si motorizat :)
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

20

joi, 2. august 2012, 17:03

Eu an vazut un mosulica intr-o barcuta verde, mica, care pescuia la musca, dar nu cred ca era mosulica asta al vostru, caci asta era si motorizat :)
Sigur nu era ala ca daca ar fi pus acumulator si motor, se scufunda ligheanu`. :rizi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."