Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 24. februarie 2012, 18:39

Echipament ușor de șalău, avat, crap...la pescuitul somnului

Un subiect foarte interesant, cel putin pentru mine.

Multi pescari in Romania nu "prea" sunt de acord cuuu... scule special concepute pentru pescuitul la somn, scule grele. Ei spun ca dacă ești "priceput" în arta dril-ului, îl scoți pe mustăcios și cu o lanseta de crap sau de spining de șalău. Ce-i face sa creadă asta, sunt una sau doua povestiri auzite pe undeva, un dril filmat și postat pe YouTube, și ceva somni de până in 1,5 metrii prinși la aceste linii ușoare (adica maxim 30 de kg). Deci, câteva exemple ce le putem număra pe degetele de la doua mâini, care pentru mine sunt EXCEPȚII.
Cite rupturi sau eșecuri în timpul dril-urilor cu linii ușoare se întâmplă în fiecare an, la sute de pescari, asta nu documentează nimeni.

O alta scuza pentru folosirea de scule "ușoare", pe care am auzito destul de des, este următoarea: la noi în Romania nu cresc somnii atât de mari pentru a folosi linii grele de somn. Nu înțeleg, de unde știu ei treaba aceasta, dacă 95% din somnii ce intra la linii ușoare - scapă? Somnul creste cit timp trăiește, si cu cit are mincare mai multa, creste mai mult, iar exemplare de 80 de kg nu sunt rare!

Chiar si mie mi-au scapat la Dunare 3 somni imenși, cu toate ca n-am avut jucarii, ci am fost dotat pentru giganti: lanseta, fire, cârlige, carabine, mulinete… absolut totul, și totuși unul mi-a rupt și 2 mi s-au dezgatat in dril.

„…vai, ce frumos lucrează lanseta, ce acțiune are, ce senzații tari…!“ și dril-ul durează câte o ora. Aceste texte nu-și au rostul la pescuitul de somn. De obicei aceste driluri lungi se termina în favoarea somnilor, asa cum puteti vedea si in video-ul urmator. Aici sunt 2 prieteni de ai mei, Mario si Johen, care au filmat un dril de somn intrat la linie usoara de șalău. A fost al 5-alea somn pierdut in dril anul acesta, doar datorita liniei ușoare și drilu-lui indelungat. Abia când s-au dus cu linie special de spining la somn au reușit sa captureze un somn de 2,06 metrii, cu o greutate de 73 de kg.

Video
-

Video



Ce parere aveți voi despre mărimea somnilor din apele romane? Va-ți multumi cu un total de 5 somni pe an de maxim 1,5 metrii sau, sperați totuși la capturi și mari și multe? Adică asa, la 10 - 15 somni de peste 2 metrii și încă 40 - 50 de somni sub 2 metrii. Daca sperați intradevar la astfel de capturi și vi le si doriți, n-ar trebui sa pescuiti la sigur? Adică cu linii concepute pentru aceste dimensiuni?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

2

vineri, 24. februarie 2012, 18:48

Ce guma e aia din filmulet, Zoran?Mersi mult.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 24. februarie 2012, 18:52

Mi s-a mai pus aceasta intrebare si acuma stiu:

Lunker City 6" Shaker (16 cm)

:pauza:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

4

sâmbătă, 25. februarie 2012, 01:04

nu inteleg ceva,
care este legatura dintre un somn scapat in dril, care s-a dezgatat si echipamentul mai light pt salau??
da, inteleg ca atunci cand rupe este o problema, dar cand se dezgata din jig sau ancora?? cu ce era de vina batul??
cu faptul ca nu a fost destul de puternic incat sa strapunga buza cornoasa a somnului?? ma indoiesc, daca a fost bun pt salau, care are un maxilar foarte puternic, eu zic ca merge si pt somn
daa, ca batul a fost mai light si a durat prea mult drilul dand posibilitatea somnului sa dezdoaie carligul sau..........dumnezeu stie cum sa faca sa se elibereze, este alta mancare de peste.
sigur ca este preferabil sa poti pescui totdeauna cu scule si unelte adecvate, dar de foarte multe ori, la pescuit iti intra exact pestele pe care nu il urmareai la momentul acela - si din cauza asta este pescuitul pe rau asa de frumos - si atuncea ce faci? te declari invins din start pt ca nu ai sculele adecvate?? nu cred, cred ca oricare pescar ar lupta in continuare si daca ai sansa sa nu ai agaturi in zona si mai ai si un dram de noroc, sigur vei invinge chiar si cu scule si unelte neadecvate.
totusi, intre pescari circula acea zicala "cand este sa fie pestele tau, il prinzi si cu curul, cand nu...........poti sa fi super pregatit si dotat ca tot se intampla ceva"

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

sâmbătă, 25. februarie 2012, 06:45

O parte ai raspuns singur! :bravo:

Inspecteaza cu atentie gura unui somn mare, vei intelege ce spun. Si, incearca sa ti in palma strinsa un wobler, si spune prietenului sa traga de lanseta light. Gindestete ca un somn mare nu musca de ancore sau de girligul jig, ci el stringe gura pe tot corpul nalucii, o strinsoare pe care noi trebuie sa o contram sanatos!

Da, lanseta light nu are forta sa strapunga placa, nu are forta necesara sa obosesca rapid pestele. De multe ori pofta de mincat a somnilor se rezuma la o ora pe zi. Daca ai noroc sa prinzi ora si locul (vezi povestirea lui SVF), ai 3 posibilitati:
1. ruptura dupa ruptura, si poate prinzi unul mai micut
2. un dril de 45 - 60 de minute si poate prinzi unul (dar si ora miraculoasa in care vor sa muste a trecut)
3. sau, ai echipament corespunzator si prinzi 3 somni adevarati in ora aceea (pozele si masuratul pestilor iau mai mult timp decit drilul, care dureaza 3-4 minute)

Eu, daca as stii ca-mi intra namile, si asta regulat, m-as echipa corespunzator. De ce sa risc si sa scap 9 din 10 somni agatati?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

6

sâmbătă, 25. februarie 2012, 07:36

Vis-a-vis de echipamentul pentru prinderea somnului, eu am convingerea, ca si Zoran, dealtfel, ca trebuie sa fie de forta, atat pentru pescuitul din barca, precum si pentru cel de pe mal. Daca-mi este permis, as dori sa postez imagini cu un suport metalic de lanseta, sa vedeti cum arata dupa ce a luat-o somnul la fuga!
S-a petrecut evenimentul la sfarsitul lui 2011, la Dunare.
Cu stima!

7

sâmbătă, 25. februarie 2012, 19:06

Uitati suportul metalic...
»iku« a atasat urmatoarele fisiere:
  • iku-s1.JPG (22,36 kB - 241 ori coborit - ultima oara: 26. iunie 2020, 08:44)

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

8

duminică, 26. februarie 2012, 07:55

N-ai o poza mai mare si mai clara?

Lui Thomas si Mario iau smuls suportul din barca cu tot cu bat si mulineta (300 - euro :nervos: ), suport de inox sudat de o placa prinsa in 20 de suruburi in barca.
De atunci isi leaga suplimentar lansetele si daca pescuiesc din barca.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

9

duminică, 26. februarie 2012, 08:52

Am pus originalul, cred ca e clara. E adevarat, sudura n-a fost ft.buna, insa torsiunea fierului striat spune ca efortul a fost consistent, nu?
Respect!
»iku« a atasat urmatoarele fisiere:
  • iku s3.jpg (126,78 kB - 45 ori coborit - ultima oara: 21. noiembrie 2018, 08:57)

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

10

duminică, 26. februarie 2012, 08:55

Da, un somn mare daca nu esti atent, te poate trage in apa. Au o forță extraordinara!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

11

duminică, 26. februarie 2012, 16:00

Am pus originalul, cred ca e clara. E adevarat, sudura n-a fost ft.buna, insa torsiunea fierului striat spune ca efortul a fost consistent, nu?
Respect!
pe viitor incearca sa sudezi o contrafixa la genul asta de suporturi, dar sa stii ca nu te v-a ajuta foarte mult, am vazut astfel de suporti smulsi cu totul sau indoiti la 90gr.
cel mai bine, foloseste suporti facuti din teava, sunt cei mai buni.

12

duminică, 26. februarie 2012, 19:12

Multumesc, Adiwolf!
Respect!

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

13

luni, 27. februarie 2012, 10:58

Acum ceva timp ziceam ca echipamentul pe care il aveam la dispozitie este suficient si eram convins ca daca imi va intra vreun somn cu putina rabdare si dupa un dril prelngit voi reusi sa il scot.

Dupa anumite experiente am ajuns la concluzia ca nu are rost sa dai la somn cu echipament subdimensionat. Cel putin in anumite locuri. Eu nu prea reusesc sa imi dau seama ce s-ar putea face cu o lanseta ce arunca pana in 20 de grame si fir de 10-15lb cu un somn ce se poate apropia de 2m lungime.

In timpului anului trecut pescuind cu o lanseta ce arunca pana in vreo 17-18 grame (dar care e cam la fel de puternica precum un WR de pana in 1,25 oz) si cu fir de 15lb am prins niste somni pe care nu am reusit sa ii misc de pe fundul raului. Intr-un anumit caz chiar m-am enervat pe lanseta respectiva pentru ca efectiv nu puteam face nimic cu somnul si am tras de ea pana i-au pocnit matisajele de la inele (si e o lanseta chiar scumpa, deci nu erau matisajele de proasta calitate) fara a obtine nici un rezultat.

Mai nou folosesc o lanseta ce arunca pana in 70 de grame (care nu o consider echipament heavy) si cred ca e suficienta pentru somni ce nu sar de 70-80kg permitandu-ti sa tragi de ei cat de cat mai ales daca ai un fir suficient de gros si o mulineta mai tapana. Am prins cu lanseta asta vreo 3 somni dar din pacate doar unul am reusit sa il aduc la mal in celelalte 2 cazuri cedandu-mi agrafa si frecandu-se firul textil prin niste crengi.

ps : faceam referiere la spinning ... la stationar nu cred ca se pune problema folosirii unui echipament mai greu pentru ca totusi, exceptie facand drilul (cand oricum nu bagi de seama cat e de grea lanseta) intregul ansamblu zace pe vreun suport pe mal.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

14

luni, 27. februarie 2012, 17:15

Anem, te vei minuna ce face un somn de 50 de kile cu lanseta ta de 70 grame.
Lansete de 70 - 80 grame sunt concepute pt stiuca. Abia astept sa ai in dril un somn adevarat, sa-mi spui cum functioneaza. :drac:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

15

marți, 28. februarie 2012, 18:26

batul meu pt pescuit somn la spinning este Wild River de 1/2-2oz, deocamdata suficient pentru ce somni am prins eu.
am de gand sa folosesc la pescuitul somnului cu metoda clonc, o lanseta Banax PFJerk up 120gr si o mulineta ABU C3 5501

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

16

marți, 28. februarie 2012, 18:37



Uite aici niste poze unde mi s-a rupt lanseta de firma in dril, dupa nici 5 secunde!
Prea mult carbon...

Black Cat Vertical Jig 1,8 m - 300 g
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

17

marți, 28. februarie 2012, 19:24

zoran,
stiu ca nu este ok, dar deocamdata asta am si cu asta defilez.
nu rezista, se rupe? duca-se si gata, dar ma indoiesc, totusi daca am norocul sau nenororcul sa dau peste vre'un tren si ma face la urgenta, atuncea investim in alte echipamente mai performante, pana atuncea, defilam cu ce avem

Răspunsuri: 51

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

18

marți, 28. februarie 2012, 19:30

zoran are perfecta dreptate sa sustina echipamentele "grele" pentru somn.
si eu sunt de parere ca un somn pente 20 kg prins cu un bat de 70-80g este pura intamplare.

am si eu cateva intamplari care m-au convins ca somul nu este un peste cu care sa te joci.

dupa o zi de clonc prinzand destul de bine, am hotarat ca ne ajunge cloncaneala, ajutati sa luam aceasta decizie si de inceperea unui vanticel din aval care creea ceva valuri, sa dam la crap ancorati pe un canal cu multe structuri. la crap dau cu niste bete scurte de 2,1 m cu actiune 100-200 g, din fibra pline , am ales aceasta varianta deoarece dau din barca 99% din cazuri. revenind, dadeam la crap cu mamaliga si cu buchet de 20-25 de virmusi trasi pe ata ca margelele si legati de ac.
mi-a intrat un somn la buchetele de viermi dupa aproximarea mea de peste 10 kg pana in 15 kg. cu fir de o,4 ac de 1 la o distanta de 10 metri de barca a facut ce vrut cu mine...nu am avut cum sa il aduc spre barca, normal ca a intrat in butuci si a scapat.
tot asa a patit un prieten care dadea de pe mal, cu bete de 3m cu actiune 100-150 g, tot la buchet de viermusi i-a intrat un somn care a rupt in 2 secunde linia.
fiul meu a scapat un somn care cred ca era peste 20-25 kg rupand firul de 0,6 monofilament , ruptura sa facut la a 3 sau a 4 smucitura a somnului. firul era tocat.

pescuitul la somn este cu totul si cu totul alftfel decat la alti pesti, daca dai la caras sau la platica poate sa iti intre un crap dar cu fir de 0,4 poti sa scoti un peste de peste 10 kg.
la somn poate sa intre si moace de 1 kg si monstrii de 50 kg, nu sti ce te "loveste". nu e pacat sa te loveasca un somn batran si tu sa ai montura pentru aia de la gradinita? isi dai cu pumnii in cap.....credeti-ma eu am patit-o. :nervos:
Dintr-un om sanatos mai faci un pescar, dar dintr-un pescar nu mai faci om sanatos!

PRO PESCUIT

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

19

marți, 28. februarie 2012, 19:52

zoran,
stiu ca nu este ok, dar deocamdata asta am si cu asta defilez.
nu rezista, se rupe? duca-se si gata, dar ma indoiesc, totusi daca am norocul sau nenororcul sa dau peste vre'un tren si ma face la urgenta, atuncea investim in alte echipamente mai performante, pana atuncea, defilam cu ce avem


:bravo: exact asa am facut si eu!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

20

miercuri, 29. februarie 2012, 08:57

Raitmaerg ... eu sunt de parere ca totusi nu se poate exagera nici cu puterea lansetei atunci cand vine vorba de pescuit, mai ales spinning. Iti spun sigur ca sunt o multime de persoane ce pescuiesc la spinning dupa somn cu lansete pana in 70-100 de grame si au scos adevarati monstrii. Si pe aici pe forum sunt cativa care au facut chestia asta.

Lansetele alea de fibra de sticla pline ceva ma face sa cred ca poate nici nu duc cele 200 de grame scrise pe ele si sunt de parere ca nu au suficienta rezerva de putere in cotor. Totusi un somn de 10 kile pe un fir de 0.4 nu mi se pare catusi de putin o provocare, mai ales din barca. Sunt lansete care nu arunca mai mult de 50 de grame de care ai ramane surprins sa vezi cat sunt de puternice si cat poti trage de ele.

Ca i-a rupt prietenului tau pe lanseta aia de 100-150 de grame in 2 secunde linia ... pai acolo nu e de vina lanseta, as zice ca ori e calitatea firului indoielnica ori era frecat si nu ati observat. Si la fel cu ce povesteai de fiul tau ... totusi, sa rupi un 0.6 trebuie o oarecare forta.

Cunosc persoane care prind somn in mod constant cu lansete ce arunca pana in 50 de grame dar si cu lansete ce arunca pana in 100 de grame, si nu sunt nici mici si nici rari deci eu nu consider ca e o intamplare un somn pe o lanseta pana in 70-80grame.

Numai bine ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm