Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 21. iunie 2012, 09:51

Avertizori acustici

Am sa continui aici discutia despre "senzori de trasatura" in ideea ca poate sunt si alti colegi electronisti si poate mai schimbam pareri despre senzori, sisteme de avertizare etc.

Am cumparat senzorul de vibratii pe 3 axe SENS-801P si am facut schema pe care o recomanda producatorul in pdf-ul de prezentare. La iesire am comandat un LED si un buzzer. Partea cu avertizarea sonora/luminoasa am adaugat-o doar pt. teste deoarece varianta finala o sa foloseasca emitatorii de la Gardner ATTx.

Concluzia pe care am tras-o dupa foarte putina testare este ca senzorul mentionat mai sus este extrem de sensibil si o sa fie destul de greu de separat "trasatura" de alte vibratii neimportante (vant, curentul apei etc.). La sensibilitate mare, alarma piuie si daca iti plimbi mana in lungul lansetei... la sensibilitate redusa este posibil sa nu sesizeze trasaturile mai "timide". Din pacate cred ca testele in atelier nu-s prea concludente si va trebui testat comportamentul "live". :)

Am atasat pdf-ul cu prezentarea senzorului si o poza cu placuta de teste.

(to be continued)
»informer« a atasat urmatoarele fisiere :
  • datasheet.jpg (57,91 kB - 111 ori coborit - ultima oara: 1. octombrie 2017, 19:03)
  • senzor.jpg (116,6 kB - 86 ori coborit - ultima oara: 1. octombrie 2017, 19:03)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 21. iunie 2012, 10:04

Parerea mea este ca avetizorii acestia pot fi "rigidizati" cu swingere bine lestate.
In topicul anterior spuneam de senzorii dotati cu statie. Inca ma tenteaza ideea. Chiar daca raza de actiune este dependenta de obstacole sau de faptul ca de multe ori nu este reala cea data de producator (mai ales la cei ieftini). Mi se pare ideal sa ai lansetele imprastiate pe o raza de 200-400m, stai la cort si daca mustaciosul ataca momeala te duci fix la lanseta "nevoiasa".

P.S. Nu reusesc sa deslusesc nimic in acel PDF cu prezentarea senzorului. Daca ar fi postat la alta rezolutie, cred ca problema ar fi rezolvata.

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 21. iunie 2012, 10:16

Cred ca este dificil de pescuit cu swingere/hangere unde-i curent puternic, oricat de lestate ar fi (in limita in care nu pica singure de pe fir :) ).
Si eu sunt adeptul alarmelor wireless, tocmai de aia ziceam de emitatoarele de la Gardner. Raza de actiune a acestora este 500m... pana acum n-am avut absolut niciodata probleme de legatura, nici cu emitatoarele nici cu senzorii ATTs.
Nu stiu ce sa zic cu pdf-ul, la mine se vede foarte clar daca dau click pe poza. Il gasesti si pe net daca o sa cauti dupa numele senzorului sau pot sa-ti trimit pdf-ul original.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 21. iunie 2012, 10:24

[.....]

P.S. Nu reusesc sa deslusesc nimic in acel PDF cu prezentarea senzorului. Daca ar fi postat la alta rezolutie, cred ca problema ar fi rezolvata.


Eugene, incearca sa ai fereastra cu care navighezi pe internet maximalizata, in felul asta cand dai click pe fisierul pdf il vei vedea la rezolutie normala. In cazul in care fereastra iti este mai mica, dimensiunea pdf-ului e direct proportionala cu ea.

ps : sorry de off-topic ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

joi, 21. iunie 2012, 10:41

Aceste probleme cu senzorii moderni pe baza de vibratii a avut-o si baiatul asta de la care am cumparat eu avertizorii de prins pe lansete. Fiind prea finutze, a trebuit sa recurga la cele cu mercur, care sunt si mai dificil de procurat.
A scos nu de mult si seria cu mufa, care se pot folosi la orice statie wireless.

O alta varianta ar fi alarmele de bicicleta, care trebuie insa adaptate cu:
- intrerupator
- beculetz
- clama prindere pe lanseta

M-Wave Bike-Alarm 234000
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 21. iunie 2012, 10:46

Cred ca este dificil de pescuit cu swingere/hangere unde-i curent puternic, oricat de lestate ar fi (in limita in care nu pica singure de pe fir :) ).
Si eu sunt adeptul alarmelor wireless, tocmai de aia ziceam de emitatoarele de la Gardner. Raza de actiune a acestora este 500m... pana acum n-am avut absolut niciodata probleme de legatura, nici cu emitatoarele nici cu senzorii ATTs.
Nu stiu ce sa zic cu pdf-ul, la mine se vede foarte clar daca dau click pe poza. Il gasesti si pe net daca o sa cauti dupa numele senzorului sau pot sa-ti trimit pdf-ul original.
Pentru pescuitul clasic stationar, un senzor intr-adevar este dificil de folosit. In situatii d'astea folosesc banalul clopotel (cu riscul de a nu-l auzi). Eu vreau sa folosesc senzorii numai pentru stilul "la copac". In situatia asta curentul apei nu conteaza. Singura influenta poate veni datorita vantului si un banal swinger rezolva situatia.
Faptul ca distanta poate fi de 200m pana la lanseta nu-i o durere atat de mare. Daca ajungi in urmatoarele 5 minute la lanseta si nu sunt agatatori fundamentale pe fundul apei, chiar nu-i o problema.
@ anem, acum pot vizualiza poza fara probleme si nu am umblat la minimalizarea sau maximizarea paginii. Cred ca-i vorba de woodoo (nu ma refer la modelul cloncului... :zambet: ) :relax:

Răspunsuri: 44

Membru din: 22. mai 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

7

joi, 21. iunie 2012, 13:22

Azi am desfacut un senzor cu mercur, din cei pe care i-am aratat in topicul anterior (Fishalarm 4) respectiv firma din Grecia. Au costat 10 dolari bucata, iata si interiorul:
»ag_master« a atasat urmatoarele fisiere:
  • senzor.jpg (138,5 kB - 128 ori coborit - ultima oara: 20. februarie 2021, 14:36)
ssssssst! ca-mi sperii pestii!

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

8

joi, 21. iunie 2012, 13:55

O constructie simpla si clara. :)
Ar fi fain daca am gasi pe undeva pe la noi contactu` cu mercur... cu ala-i simplu sa concepi diverse variante de alarma, cu sau fara wireless.
Ai luat din RO avertizorii sau din Grecia?
Daca i-ai comandat de undeva, ai putea te rog sa-mi trimiti pe privat adresa?
Multzam.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 44

Membru din: 22. mai 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

9

joi, 21. iunie 2012, 13:59

I-am luat din Grecia, cauta pe goagal Fishalarm si ajungi la ei! Vezi ca au 4 modele, insa doar unul e cu mercur, au prezentare pe site! Daca le scrii in engleza vor raspunde repede, in 1-2 zile!
ssssssst! ca-mi sperii pestii!

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

10

miercuri, 7. noiembrie 2012, 10:28

Astazi am primit contactele cu mercur din China.
O sa incerc sa testez ceva alarme ASAP.

----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

11

miercuri, 7. noiembrie 2012, 18:31

Cam asa merge o alarma chinezeasca de pescuit cu un contact cu mercur in locul microintrerupatorului original.
Evident, se poate regla sensibilitatea din inclinarea alarmei.

http://s535.beta.photobucket.com/user/in…I_2013.mp4.html
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

12

miercuri, 7. noiembrie 2012, 18:49

BETON! Sunt destul de puternice sunetele pt a te trezi din cel mai adanc somn? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

13

miercuri, 7. noiembrie 2012, 18:53

Pare ok, trebuie doar sa o incerci pe balta, dupa care incepi productia :zambet: :bravo:

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

14

miercuri, 7. noiembrie 2012, 18:55

BETON! Sunt destul de puternice sunetele pt a te trezi din cel mai adanc somn? :gandesc:
Acu` depinde cata bere consumi inainte sa te duci la culcare... :rizi: .
Io zic ca te trezesti daca esti la o distanta rezonabila.
Oricum am de gand sa-mi fac cateva cu mufa jack pentru conectat emitatoare de la Gardner... atunci iti pui statia la ureche si sigur te trezesti. :)
Una peste alta, costand $5,60 ca si materiale (alarma + contact), cre` ca merita.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

15

miercuri, 7. noiembrie 2012, 18:58

Pare ok, trebuie doar sa o incerci pe balta, dupa care incepi productia :zambet: :bravo:
Din pacate stau foarte prost cu timpul liber si ar costa manopera de 3 - 4 ori cat materialele. :rizi:
Am sa ma rezum la a-mi face cateva bucati pentru mine si eventual pot sa ajut cu link-uri / sfaturi pe cine vrea sa-si faca. :ochi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

16

miercuri, 7. noiembrie 2012, 18:58

Poti sa o faci si cu aprindere de lumina in cort? Adica, cind trage si iti suna boxu in cort, sa se aprinda si o lumina ca sa vezi unde esti si unde te duci :rizi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

17

miercuri, 7. noiembrie 2012, 19:03

Poti sa o faci si cu aprindere de lumina in cort? Adica, cind trage si iti suna boxu in cort, sa se aprinda si o lumina ca sa vezi unde esti si unde te duci :rizi:
Zorane, la o comanda serioasa se poate face sa-ti trimita si SMS si sa uploadeze data si ora pe Facebook... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

18

miercuri, 7. noiembrie 2012, 19:17

Mi se pare mai mult puternic sunetul la cei de la Rico si parca continua sa piuie citeva secunde si dupa incetarea vibratiei lansetei din cite-mi aduc eu aminte. Dar e posibil sa ma insel ca nu i-am folosit decit odata si unul era defect si mi-a piuit in urechi de mi-a terminat timpanele cit ma coiam io sa il reglez.

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

19

miercuri, 7. noiembrie 2012, 19:39

Mi se pare mai mult puternic sunetul la cei de la Rico si parca continua sa piuie citeva secunde si dupa incetarea vibratiei lansetei din cite-mi aduc eu aminte. Dar e posibil sa ma insel ca nu i-am folosit decit odata si unul era defect si mi-a piuit in urechi de mi-a terminat timpanele cit ma coiam io sa il reglez.
Posibil sa fie mai puternic sunetul, nu-i stiu pe aia.
M-am gandit sa-i fac sa sune si pe astia putin mai mult la fiecare trasatura dar asta implica putina electronica... de ex. incarci un condensator si comanzi un tranzistor cat timp contactul este realizat iar dupa deschiderea acestuia, condensatorul continua sa tina tranzistorul in conductie un timp delta t... eventual poti sa-l faci si reglabil timpu`, daca te superi. :)
Momentan contactul cu mercur este inseriat cu alimentarea piuitoarei, am vrut sa vad doar care-i sensibilitatea si daca se poate folosi au ba.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

diccosmin

Șalău

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

20

marți, 8. ianuarie 2013, 22:26

Cam asa merge o alarma chinezeasca de pescuit cu un contact cu mercur in locul microintrerupatorului original.

As incerca treaba asta cu un senzor de vibratie, sau acceleratie,
Nu stiu de unde sa iau o alarma din asta chinezeasca....
Incepator in pescuitul somnului