Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Cadelz93

Sunt nou și mă prezint!

  • Autorul acestui subiect este »Cadelz93«

Răspunsuri: 1

Membru din: 29. iulie 2020

Locație: Sighisoara

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 29. iulie 2020, 11:30

Salutari tuturor!

Salut!


Am 27 de ani si am prins acest microb, pescuitul, in urma cu 10 ani, pe cand eram in liceu.

Primul meu somn a fost prins la spinning, in anul 2012, pe data de 26 Octobmrie. Dadeam dupa clean ca un bat proaspat achizionat pentru spinning la Stiuca (un rubin spin parca de 2,10 si cu actiune de 10-30g). Da stiu :doarecapu: , accept sa radem despre mine, dat fiind faptul ca eram la inceput in ale spinning-ului. Captura: ~50 CM si 900 de grame. Am ramas fascinat de forta lui la acea greutate. M-am mirat apoi ca nu mi-a rupt firul (un 0.20 copt saracul, fiind adaugat pe mulineta deja la momentul achizitionarii ei) la cate noduri aveam pe fir. Au urmat apoi 6 ani in care l-am cautat exlusiv la stationar, fie cu buchet de rame, lipitori sau ficat, dar nu cu echipamente dedicate lui. In acesti ani nici o captura peste recordul deja stabilit la spinning. In anul 2019 am fost pentru prima data pe rauri mai mari (anterior pescuind doar pe raul Tarnava Mare in zona Sighisoarei) si am ramas uimit de populatia de somn de acolo si am zis ca trebuie sa imi achizitionez scule dedicate. Sculele au fost achizionate acum, singura piesa lipsa fiind doar ajungerea pe malul apei. :noroc: