Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »landshut«

Răspunsuri: 129

Membru din: 19. iunie 2012

Locație: Landshut-Germania Filiasi-Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 20. iunie 2012, 18:01

e posibil montarea unui Humminbird 718 pe o gonflabila?....

salut intentionez sa imi cumpar o gonflabila de 3,20m pe 1,50m cu podeaua din aluminiu.....as dori sa stiu daca se poate monta acest tip de sonar Humminbird 718...va multumesc anticipat..... :noroc:

Răspunsuri: 71

Membru din: 23. mai 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: economist

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 20. iunie 2012, 18:59

Bineinteles ca se poate monta .. eu si inca vreo 3 avem astfel de sonare montate pe barci gonflabile de 3.30m ...Un suport de sonar te va ajuta mult...daca poti intra pe youtube si vei gasi video cu humminbird 718 pe barci gonflabilefolosite la clonc....
Always Catch & Release

  • Autorul acestui subiect este »landshut«

Răspunsuri: 129

Membru din: 19. iunie 2012

Locație: Landshut-Germania Filiasi-Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 20. iunie 2012, 19:23

inca ceva.....am vazut ca sunt doua tipuri de humminbird 718....unul portabil si celalalt nu crezi ca ambele se pot monta?....multumesc

Răspunsuri: 71

Membru din: 23. mai 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: economist

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 20. iunie 2012, 20:16

al meu nu e portabil .. dar in principiu orice sonar este facut sa se monteze pe orice tip de barca inclusiv gonflabile.
Always Catch & Release

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 20. iunie 2012, 20:29

inca ceva.....am vazut ca sunt doua tipuri de humminbird 718....unul portabil si celalalt nu crezi ca ambele se pot monta?....multumesc
Unde ai vazut asta si/sau ce intelegi prin "portabil"?
La Humminbird pe site exista un singur fel de 718.
Eu am 728 care-i aproximativ la fel, i-am facut un suport atat lui cat si transducerului si le prind pe oglinda barcii.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 20. iunie 2012, 20:42

Eu am un 160 portabil. Varianta portabila include: acumulator, incarcator, suport mobil, ventuza pentru fixarea sondei si husa transport. Nu stiu daca 718 este si in varianta portabila.

  • Autorul acestui subiect este »landshut«

Răspunsuri: 129

Membru din: 19. iunie 2012

Locație: Landshut-Germania Filiasi-Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 20. iunie 2012, 21:11

imi poate pune si mie careva niste poze cu montarea pe barca ca sa imi fac si eu o idee....va multumesc ca aveti rabdare ku mine dar dupa cum am mai zis sunt un incepator ....dar unul inrait..

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

8

miercuri, 20. iunie 2012, 21:34

Uite aici cum ii al meu.
Tija aia pe care-i fixat transduceru` ii culisanta ca s-o ridici cand iesi la mal, sa nu tarai transduceru` pe fund daca-i mica apa.
"Piesa principala" ii suportu` ala cu surub gen masina de tocat carne numa` ca se fixeaza orizontal pe oglinda barcii. :)
De ala ii prinsa o placa orizontala pe care-i suportu` de sonar si suportu` tijei pt. transducer.
Pe de alta parte, poti sa-ti iei un transducer pt. 718 care se fixeaza pe motorul electric (daca folosesti asa ceva) si nu-ti mai trebuie tija.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • Autorul acestui subiect este »landshut«

Răspunsuri: 129

Membru din: 19. iunie 2012

Locație: Landshut-Germania Filiasi-Romania

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 20. iunie 2012, 21:44

inca nu cred ca imi vor ajunge banii si pentru un motor dar in viitorul apropiat sigur imi voi lua unul...tie asa ti-a venit pachetul complet cu toate accesorile astea ?...transducerul cam cat il bagi in apa?.......

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

10

miercuri, 20. iunie 2012, 21:55

In pachet cu sonarul sunt suportul pt. transducer, suportul pt. sonar si cablu` (tot ce-i negru in poza aia).
Ambele suporturi au gauri pentru a fi prinse in suruburi ceea ce pe barca gonflabila n-ai cum... d-aia o fost nevoie de piesele alea ajutatoare. :)
Daca sunt valuri ii bine sa scufunzi mai mult transduceru` altfel ajung cativa centimetri.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • Autorul acestui subiect este »landshut«

Răspunsuri: 129

Membru din: 19. iunie 2012

Locație: Landshut-Germania Filiasi-Romania

  • Scrie un mesaj privat

11

miercuri, 20. iunie 2012, 22:33

multumesc foarte mult.....

  • Autorul acestui subiect este »landshut«

Răspunsuri: 129

Membru din: 19. iunie 2012

Locație: Landshut-Germania Filiasi-Romania

  • Scrie un mesaj privat

12

miercuri, 20. iunie 2012, 22:39

as vrea o parere referitor la "quadra beam" ....se merita sa investesc pentru achizitionarea uneia ?/....eu pescuiesc in general pe ape unde adancimea incepe de la 2m pana pe la 10m .....

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

13

miercuri, 20. iunie 2012, 23:03

as vrea o parere referitor la "quadra beam" ....se merita sa investesc pentru achizitionarea uneia ?/....eu pescuiesc in general pe ape unde adancimea incepe de la 2m pana pe la 10m .....
Daca nu esti foarte grabit sau nu le-a incercat altcineva, am sa-ti spun eu.
Tocmai mi-a ajuns un transducer d-asta si mai astept unu`... da` mai dureaza ceva saptamani (3 - 4) pana o sa apuc sa le incerc.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

14

joi, 21. iunie 2012, 11:00

In Romania se gasesc suporturi pentru sonar si transducer (sonda) la preturi modice. Nu stiu care sunt preturile la tine acolo, insa raspunsul la intrebarea ta este DA.

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

15

joi, 21. iunie 2012, 11:05

as vrea o parere referitor la "quadra beam" ....se merita sa investesc pentru achizitionarea uneia ?/....eu pescuiesc in general pe ape unde adancimea incepe de la 2m pana pe la 10m .....
Eu nu am sonar cu 4 conuri. Al meu are doar 2 si-ti spun cu mana pe inima ca este suficient atat timp cat iti vizualizezi montura si vezi pestele care urca. Cei cu experienta mai multa pot avea o alta parere. In cazul meu nu-l valabil proverbul su vulpea si strugurii. Cand voi constata ca pocnitoarea mea nu mai face serviciu, voi face un up-grade. Pana atunci... :pescuit:

Răspunsuri: 47

Membru din: 5. aprilie 2012

Locație: Iasi

Profesia: student

  • Scrie un mesaj privat

16

joi, 21. iunie 2012, 14:08

salut intentionez sa imi cumpar o gonflabila de 3,20m pe 1,50m cu podeaua din aluminiu.....as dori sa stiu daca se poate monta acest tip de sonar Humminbird 718...va multumesc anticipat..... :noroc:




salut uite aici : Montarea sonarului si reglarea sondei :ochi:

  • Autorul acestui subiect este »landshut«

Răspunsuri: 129

Membru din: 19. iunie 2012

Locație: Landshut-Germania Filiasi-Romania

  • Scrie un mesaj privat

17

joi, 21. iunie 2012, 16:21

multumesc foarte mult pentru poze......iti sunt foarte recunoscator......referitor la sonar.....am gasit oferta de humminbird 718 cu quadra beam la pretul de 315 euro si diferenta fata de unul normal nu ar fi chiar asa mare .....deasta am intrebat daca se merita.....

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

18

joi, 21. iunie 2012, 16:27


multumesc foarte mult pentru poze......iti sunt foarte recunoscator......referitor la sonar.....am gasit oferta de humminbird 718 cu quadra beam la pretul de 315 euro si diferenta fata de unul normal nu ar fi chiar asa mare .....deasta am intrebat daca se merita.....


Salut Landshut,
nu, nu se merita. QB nu-ti ajuta sa localizezi pestele sau sa-l vezi mai bine pe ecran. Am avut, l-am vandut dupa vre-o 3 luni, am pierdut vre-o 200,- de euro la el, si mi-am luat unul cu doar 2 conuri: 20° si 60°. E supersuficient pt pescuitul la somn. :bravo:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

19

joi, 21. iunie 2012, 16:27

Io am comandat sonda aia "quadra beam" ca nu folosesc sonaru` doar la pescuitu` somnului... as fi comandat si una pentru "side image" da` din pacate tre` sa schimb scula pentru asta... :).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • Autorul acestui subiect este »landshut«

Răspunsuri: 129

Membru din: 19. iunie 2012

Locație: Landshut-Germania Filiasi-Romania

  • Scrie un mesaj privat

20

joi, 21. iunie 2012, 16:51

pana saptamana viitoare cand imi voi cumpara sonarul mai voi uita pe net la oferte si ma voi hotara....cu toate ca la mine investitia in toate aceste scule e prea mare la cat o sa le folosesc eu (doua saptamani pe an...:(((....)sper sa se merite.....