Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 16. iulie 2020, 22:21

Pescuit pe Lacul Cincis, HD

In ideea ca mai citeste cineva pe aici, intreb si io... :zambet:
Peste doua saptamani merg pt. prima oara la o cabana pe malu` lacului Cincis, Hunedoara si habar n-am ce scule de pescuit sa iau.
As vrea sa stiu la ce credeti ca ar fi mai potrivit sa pescuiesc pe acel lac... daca ar fi dupa mine as pescui la ceva rapitor in timpul zilei, din barca si la stationar seara, de pe mal da` nu stiu pt. ce specii sa ma pregatesc.
Pot sa iau orice fel de scule, pluta, feeder, bete crap, si de la UL la H pt. spinning...
Deasemenea nu stiu ce trebuie sa am in afara de permisul ANPA.
Apreciez orice sfat pertinent.
:noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 23. iulie 2020, 05:56

Salut Informer,
eu as merge pe salau.
Iti trimit un nr de contact sa iti spuna exact ce si cum sta treaba pe Cincis :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 23. iulie 2020, 14:38

In ideea ca mai citeste cineva pe aici, intreb si io... :zambet:
Peste doua saptamani merg pt. prima oara la o cabana pe malu` lacului Cincis, Hunedoara si habar n-am ce scule de pescuit sa iau.
As vrea sa stiu la ce credeti ca ar fi mai potrivit sa pescuiesc pe acel lac... daca ar fi dupa mine as pescui la ceva rapitor in timpul zilei, din barca si la stationar seara, de pe mal da` nu stiu pt. ce specii sa ma pregatesc.
Pot sa iau orice fel de scule, pluta, feeder, bete crap, si de la UL la H pt. spinning...
Deasemenea nu stiu ce trebuie sa am in afara de permisul ANPA.
Apreciez orice sfat pertinent.
:noroc:

No hai sa-ti spun :)
Cincisul este relativ bine populat cu platica, crap, ceva caras, clean . Este stiuca, biban ,salau.Cica si bass au bagat... Stiuca se mai prinde destul de putin. Biban si salau inca se mai prind. Dpmdv obligatoriu barca! Si sonar!Lacul are adancimi mari , structuri nu foarte exagerate si deci e nevoie de sonar. Atentie mare ca gasesti foarte greu loc de dat barca la apa ...Totul este privat/ inchis pe malul cu soseaua. Se pescuieste mult la trena in aceasta perioada. Salaul se prinde cel mai bine seara tarziu si chiar pe intuneric cca o ora doua.Este un lac greu , fara densitate mare de salau , deci trebuie vointa. Desi sunt salai mari , in general capturile se situeaza intre 300g - 1,5 kg. Restul sunt deja trofee! Bibani frumusei , dar nu te astepta la balauri. In perioada calda se face schi nautic si alte cacaturi, desi este INTERZIS accesul cu termice! In afara de Anpa eu nu m-as stressa :rizi: Este o nebunie intreaga cu lacul asta, deci nu-ti bate capul! Ai Anpa dute si pescuieste .

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 23. iulie 2020, 17:47

Multzam fain pt. sfaturi, ma conformez!
CRED ca cei la care merg au cabana chiar pe mal (asa pare din poze) asa ca n-ar trebui sa fie problema cu bagat barca pneumatica... oricum ii intreb explicit la telefon.
Am gasit ca lacul ar fi in administrarea APS Pro Pescar Petrosani si sunand acolo mi-au zis ca daca am ANPA-ul pt. rauri de la alta asociatie, sa platesc 5 RON/zi in contul lor la trezorerie si sa am chitanta la mine.
Considerand suma derizorie, am s-o platesc si p-aia sa n-aiba nimeni de ce sa se "lege"... :zambet: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

5

joi, 23. iulie 2020, 22:37

Zamfi, tare as vrea sa mai vad un crap din Cincis, n-am mai fost demult acolo dar cred ca a ajuns legendă.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

6

duminică, 26. iulie 2020, 11:21

Zamfi, tare as vrea sa mai vad un crap din Cincis, n-am mai fost demult acolo dar cred ca a ajuns legendă.

Posibil...Dar la cata apa este in lac cu siguranta au ramas si crapi. Ca si salai ...Problema e ca este prea multa apa :rizi: marea probleme sunt termicele! Acestea permit un braconaj usor, plus alte sporturi de apa care naucesc pestele...Cincisul a cunoscut vremuri exceptionale dpdv piscicol. Doar ca lacomia umana i-au pus capac! Ca in multe alte locuri. :doaaamne:

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

7

luni, 3. august 2020, 10:58

No am fost si m-am intors.
Cabana e chiar pe mal, mai catre capatul lacului (la vreo 500m de biserica parasita de pe malul cu padurea).
In prima zi, "la plezneala" tot testand artificiale, am prins intr-o ora 4 tentative de salai... a doua zi m-am dus cu sperante proaspete si multa hotarare si n-am mai prins nimic, n-am avut nici un "tzac"... :zambet:
Am incercat putin si la feeder dar fara succes... ca de obicei cand ma duc io undeva, tocmai nu mai trage.
Un pescar de pe un ponton vecin, "de-al casei", zicea ca intr-o saptamana o prins 6 platici in acelasi stil si loc in care altadata prindea zeci pe zi... am vrut sa-i zic ca atunci nu eram io venit la pescuit acolo da` am zis sa nu-l necajesc... :ochi:
Cat am circulat cu barca n-am gasit nici o "structura" in afara de un mic prag unde curge raul cand ii lacul f. mic... in rest cam ca-n tigaie, adancimi intre 1 si 8m (pe unde-am fost io).
Una peste alta totusi lacul si cabana imi plac foarte mult asa ca o sa ma mai duc cu siguranta... sa speram ca si cu rezultate mai bune.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

8

luni, 3. august 2020, 11:47

Cand te mai duci , vino mult in jos catre Casa Alba si podurile 1 si 2 .Iti spune lumea daca intrebi.

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

9

luni, 3. august 2020, 12:00

Cand te mai duci , vino mult in jos catre Casa Alba si podurile 1 si 2 .Iti spune lumea daca intrebi.

Multzam, asa o sa fac.
Din pacate n-am reusit sa ma lamuresc daca merge mai bine la gume mari sau gume mici, culori naturale sau stridente... sau nu-i nici o regula :) ... asa-i daca ai prea multe la tine, ramai intr-o stare de incertitudine... o sa am ce face la urmatoarele vizite... :rizi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

10

luni, 3. august 2020, 14:28

In general balaurii dau pe gume mari.Chiar suspect de mari ...12-15 cm !!! Greu de crezut ,dar asa este. Oricum nu as cobora sub 7 cm pe Cincis ,decat dupa biban.Este totusi apa salbatica, adanca si e nevoie de ceva turbulenta ...In general vorbesc, ca salaul are hachitele lui :) Din pacate acum sunt ridicati intre ape , parerea mea si e greu sa-i boncanesti cu jigul pe fund .Trena este mama lor acum ,dar este un pescuit urat ! Daca te duci cu sonarul pe "oala mare" , posibil sa vezi pestii undeva in 10 m adancime.De pasnic zic.Sub ei stau salaii .Si stiucile ... Oricum un lac greu spre foarte greu , mai ales cand nu.l stii deloc. :prieteni:

Subiecte asemănătoare