Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit
  • Autorul acestui subiect este »flaviudrigla«

Răspunsuri: 15

Membru din: 18. aprilie 2020

Locație: CLUJ NAPOCA

  • Scrie un mesaj privat

1

duminică, 19. aprilie 2020, 09:37

sfat alegere lanseta si mulineta

Buna ziua. As dori sa fiu ajutat cu sfaturi pt a cumpara o lanseta si o mulineta pt pescuit stationar la somn. Lanseta as dori sa fie undeva la 2,70-3m si ca pret maxim 250 lei. Nu doresc sa fie rigida. Voi pescui cel mai mult pe ape curgatoare Somes si Mures cu momeli naturale. Mulineta sa aiba un pret maxim 250 lei. Sunt incepator si merg la pescuit maxim de 5-6 ori pe an. Multumesc.

  • Autorul acestui subiect este »flaviudrigla«

Răspunsuri: 15

Membru din: 18. aprilie 2020

Locație: CLUJ NAPOCA

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 20. aprilie 2020, 09:12

Ca lanseta as alge Lansetă WFT Never Crack Big Fish 3m 150-700g imi plac si aceasta dar probabil e putin cam scuta Lanseta Zebco Great White Boat Outshore 2.20m 600gr iar ca si mulineta una dintre MULINETA CORMORAN BIG CAT 5PIF 8000 sau OKUMA LONGBOW XT BAITFEEDER 5500 poate MULINETA JAXON TOP CATFISH CT 8000 aici parca e si mai greu de ales...

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 20. aprilie 2020, 12:04

Din punctul meu de vedere cea mai buna mulineta raport preț - calitate este aceasta: PENN Slammer 760,
poți scoate cu ea somn de 2 m fără probleme, îți recomand să nu faci concesii în ce privește echipamentul și mai ales mulineta. Lanseta wft Big Fish este foarte buna.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

4

luni, 20. aprilie 2020, 15:56

Subscriu, față de ceea a spus Ovidiu. Mai bine mai aștepți, puțin, oricum, nu vom putea pescui, prea curând, și, ori o iei, nouă, ori, o cauți, puțin folosită, mulineta Pen Slammer. Măcar știi o treabă, o iei, să te țină.
Eu am tot WFT Never Crack, de 2,70 m, și 250-1000 g, combinate cu Zeck HR20.
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 20. aprilie 2020, 16:01

Poți căuta un alt pescar, din zona ta, cu care să împarți transportul, dacă o iei, de nouă, de la Zoran, oricum, este convenabil, și transportul, prin Atlassib.
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

6

luni, 20. aprilie 2020, 18:59

Sfatul meu este sa iti vezi de treaba ....in situatia asta..nu cred ca vei mai avea ocazia sa folosesti ce doresti daca tu consideri ca vei reusi sa pescuiesti in 2020..eu iti urez fire intinse!

  • Autorul acestui subiect este »flaviudrigla«

Răspunsuri: 15

Membru din: 18. aprilie 2020

Locație: CLUJ NAPOCA

  • Scrie un mesaj privat

7

luni, 20. aprilie 2020, 19:58

Multumesc. Cred ca e o mulineta excelenta dar totusi cam scupa pt un incepator.... A cumpat cineva produse de pe acest sait? Lanseta WFT Never Crack Big Fish 2.70m 150-700g la 159,00 RON Vreau sa stiu daca sunt de incredere? Ca mulinete sunt chiar asa de bune PENN Slammer 760 ? Nu cred ca trebuie sa ne facem prea mari griji ca nu vom pescui in 2020.

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

8

luni, 20. aprilie 2020, 21:18

Am cumpărat de la ei și prin 2017 au fost serioși.
La bani aia îți garantez ca nu găsești ce ala fel de bun.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

9

marți, 21. aprilie 2020, 16:15

Sfatul meu este sa iti vezi de treaba ....in situatia asta..nu cred ca vei mai avea ocazia sa folosesti ce doresti daca tu consideri ca vei reusi sa pescuiesti in 2020..eu iti urez fire intinse!
Luis, esti bine tata?Tot pe Belgia, sau? :noroc:

  • Autorul acestui subiect este »flaviudrigla«

Răspunsuri: 15

Membru din: 18. aprilie 2020

Locație: CLUJ NAPOCA

  • Scrie un mesaj privat

10

joi, 23. aprilie 2020, 19:57

Stiam eu ca putem pescui curand. Cica se termina restrictiile pe 15.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

11

vineri, 24. aprilie 2020, 00:24

N-ai auzit de ciobănașul care striga că vine lupul!? Mai e mult, până departe, iar, cu imbecilii ăștia, care, cică, guvernează, la ce te poți aștepta? Azi, auzi ceva, mâine, se sucesc...mai dau vina, pe alții, împroșcându-i cu lături, pe puținii oameni de valoare!
Nu mai crede că tot ce zboară, se mănâncă; sic vis pacem, para bellum...mai bine, pregătește-te pentru ce-i mai rău, și, să poți fi surprins, de bine, decât, invers!

.
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

  • Autorul acestui subiect este »flaviudrigla«

Răspunsuri: 15

Membru din: 18. aprilie 2020

Locație: CLUJ NAPOCA

  • Scrie un mesaj privat

12

vineri, 24. aprilie 2020, 09:28

Adevar graiesti. Pana la urma am ales sa cumpar mulineta penn slammer 760 iar ca lanseta inca nu sunt hotaritcare sa o cumpar WFT Never Crack Big Fish 2.70m 150-700g sau cea de 3m?

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

13

vineri, 24. aprilie 2020, 17:29

Cu 3 m lansezi mai ușor montura dar nu ai foarte mult loc pe sub crengi, 3m te ajută mai bine și în dril daca ai rezervă de putere.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

14

vineri, 24. aprilie 2020, 19:48

Adevar graiesti. Pana la urma am ales sa cumpar mulineta penn slammer 760 iar ca lanseta inca nu sunt hotaritcare sa o cumpar WFT Never Crack Big Fish 2.70m 150-700g sau cea de 3m?

Cea mai bună alegere, la prețul optim, Slammer-ul.
Cât, despre lansetă, 250-1000 g, indiferent că te hotărăști la 2,70, sau, la 3 m. Unii mai folosesc, și, din barcă, de 2,70 m, e mai ușor, de manevrat, pe maluri abrupte, printre tufe, deci, este polivalentă, din acest punct de vedere.
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

  • Autorul acestui subiect este »flaviudrigla«

Răspunsuri: 15

Membru din: 18. aprilie 2020

Locație: CLUJ NAPOCA

  • Scrie un mesaj privat

15

vineri, 24. aprilie 2020, 20:15

Ok. Multumesc. Oarecum lanseta trebuie echilibarata cu mulineta ca si la spinning sau nu prea conteza? Lanseta are 560 g iar mulineta 784

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

16

duminică, 26. aprilie 2020, 08:56

Nu ai ce echilibra la o lanseta care va sta in suport.Banuiesc . Daca vrei sa-ti faci un combo sa dai "din mana" ,ar putea conta echilibrarea , dar la greutatile alea...nu cred ca mai conteaza. :noroc:

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

17

luni, 27. aprilie 2020, 00:23

Chiar dacă nu face obiectul discuției, să te documentezi, de pe forum, și, să te gândești, și, la suporții pentru lansetele de somn, din cornier cu grosimea tablei, de 3 mm! De asemenea, și, despre alte echipamente care sunt, de folosință îndelungată, ca să nu experimentezi, pe buzunarul tău, să le tot cumperi, să vezi că nu sunt bune, și, să le tot vinzi, în pierdere, pentru a cumpăra altele! Ideea este să nu te grăbești cu achizițiile!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

  • Autorul acestui subiect este »flaviudrigla«

Răspunsuri: 15

Membru din: 18. aprilie 2020

Locație: CLUJ NAPOCA

  • Scrie un mesaj privat

18

luni, 27. aprilie 2020, 09:26

Am vazut pe forum multi suporsti solizi si bine facuti, o sa construiesc si eu 2 de inceput. Stit cumva daca pe mulineta PENN Slammer 760 este indicat sa se foloseasca fir textil ? Se poate folo si pe lanseta WFT Never Crack Big Fish fir textil?

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

19

luni, 27. aprilie 2020, 21:37

Fără probleme, am pescuit doar cu textil.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

20

marți, 28. aprilie 2020, 01:02

Evident că, da, inelele montate pe lanseta WFT sunt dedicate, pentru fire textile groase. Și mulineta Penn Slammer, fiind cea mai mare, din seria ei, este dedicată pentru solicitări mari, și, pentru fire textile groase.
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!