Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

1

vineri, 24. februarie 2012, 17:40

Hard Fight la greu

index.php?page=Attachment&attachmentID=7Fight hard? Da,pentru mine prea hard.A fost o intalnire care poate se intampla o data-n viata si care se lasa cu sechele...nerecomandata cardiacilor.

Pe vremea aia aveam un coleg de servici ce vroia se desparta definitiv de "pasnic".Cu alte cuvinte se saturase omu'de confortul unui sezlong,de boilles si mamaliga si de ce nu, de asteptarea aia chinuitoare a sunetului unui avertizor.Adevarul ca avea la activ ceva crapi si partide frumoase iar acum dorea o altfel de provocare:spinning-ul.In fine,vinde omu'tot,cumpara echipamentul adecvat si intr-o dimineata,impreuna cu mine,facem sa zicem asa, o partida de initiere mai mult,relaxanta,cu speranta de ce nu,a unor capturi.Bine,trageam nadejde ca alea sa fie de avati,doar si nalucile,putine dealtfel ce le aveam cu noi erau chitite pentru asa ceva.
Nu stiu daca mai are rost sa insist asupra frumusetii Oltului prins in aburii diminetii cand totul in jur pare desprins din basme.
Farmecul locului a fost maxim in momentul in care,in fata noastra,poate ca un paradox,crapii au ales sa-si etaleze cozile portocalii intr-o miscare ce te ducea cu gandul mai repede la jocul unor delfini.Si nu exagerez cand spun ca erau exemplare ce-ar fi facut invidios orice pescar.Parca-l si aud pe amicul meu zicand:
-"Bah Ilie,astia-mi fac acum in ciuda."
Dintr-odata totul s-a linistit anuntand "furtuna" ce avea sa urmeze.Curios mi-i s-a parut si faptul ca in acele momente chiar si albitura ce tinea linia malului disparuse iar de atacurile avatilor nici nu se punea problema.Totul parca "murise ",pana cand....
Vad cu coada ochiului varful lansetei amicului meu cum se arcuieste,coboara si inainte sa zic ceva,aud relaxorul mulinetei si cum ceva ia fir.Pentru amicul meu,zeii si-au coborat privirea spre el.Drill-ul a fost unul scurt, insa ce conta, adusese la mal primul lui somotel,undeva la vreo 4kg.Poze,blitz-uri,pozitii diverse,ce mai,omul era in al noualea cer.Il las sa se bucure de reusita lui si usor relaxat arunc nici mai departe,dar nici mai aproape de cum o facusem timp de o ora.Voblerul atinge apa,pun pickap-ul si incerc sa recuperez.Nimic.De unde naiba aparuse asa din senin agatzatura asta?Fortez, si dintr-o data firul prinde o viteza ametitoare,mai intep o data si...aia a fost tot.Moale firul,moale eu.Cu mana tremurand de emotie leg iarasi o agrafa,pun voblerul si lansez iar.Eram inca in transa cand zbaaang il simt iarasi pret de cateva secunde dupa care acelasi deznodamant ca si prima data.Incerc sa-mi revin dupa cele doua K.O.-uri si analizez situatia.Firul era unul de 15lb.folosit doar vreo doua trei partide.Nu era nici asta potrivit pentru situatia de asta...dar ce fac,nu mai pescuiesc?In timp ce ma pregatesc sa lansez din nou continui sa-mi pun intrebari,unele cu voce tare(spre hazul colegului,pentru care oricum ziua a fost un succes)
-Taie in pragul din fata mea?Scoicile si pietrele de pe fund au vreo vina?
Si incepe a treia parte.Cred ca trecuse vreun sfert de ora douazeci de minute de la ultimul atac cand primesc din nou una din fundu'gradinii.Sa intep?Vezi de treaba.N-a fost nevoie,incerc sa ridic lanseta pentru a nu-i da voie sa coboare si asta.Reusesc.De fapt cred ca a fost meritul lui si nu al meu pentru ca-l vad.E imens.Pleaca ceva metrii buni in pelicula apoi isi intoarce coada brusc si loveste-n fir.La box sau K1 mi-i se arunca prosopul.Sfarsit ma las in jos fara cuvinte.Sa mai continui?Tot eu ma imbarbatez si zic ca nu-i bai acum daca am pierdut 3 voblere scumpe si 3 somni.I se poate intampla oricui si oricand.Probabil c-ar fi ras si curcile de mine-n momentul ala,dar si delirul zic eu,e acceptat in situatii de genul asta .
Repriza a patra.Nu mai stiu al catelea lanseu pentru ca eu fizic eram acolo,mental eram cu pluta,dus dupa somnii ce i-am pierdut.Si iar sunt trezit brusc de ceva.Acum pare diferit,nu are aceeasi forta si simt ca-l pot struni.Da,il vad,e aproape la cativa metrii.La draku!E agatat de coadaaa...Ii zic la colegu sa ia camera sa-l filmam macar ca sigur nu-l scot,era clar dupa ce fin era infipta ancora.Asa a si fost,s-a dus,dar macar a ramas un filmulet de o juma de minut,destul de fain.No acum,cine sa mai vrea pescuit? Eu unul incercam sa-mi dau curaj si sa ma felicit ca mai am voblerul si plus de asta filmuletu'.De partea cealalta colegu'tot un zambet cu somotelul lui zicandu-mi ce faine-s partidele la avat In fine,era inca vreme sa schimbam soarta acestei partide.
Al cincilea gong a fost cu noroc pentru ca desi pe asta am reusit sa-l prind si sa-l fac mare ca apare-n poza cu mine nu a fost nimic deosebit.Se pare ca a ramas el" urma care sparge turma,un somotel aproximat de mine la 6kg.A fost bine,a fost rau?Da,a fost bine a fost si rau.A fost bine prin prisma faptului ca am avut emotie,adrenalina generata de intalnirea cu niste somni pe care poate nu-i voi mai intalni.Mi-a parut rau ca n-am apucat sa ma si pozez cu ei.Insa niciodata nu le putem avea pe toate.Ma bucur ca am ce povesti nepotilor : partida celor 45 de minute. :zambet:

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »SVF« (24. februarie 2012, 18:50)


Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 24. februarie 2012, 18:26

Fir de 15 lb?

:soc:

Am pregatit un subiect ce potriveste aici f bine...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

3

vineri, 24. februarie 2012, 18:42

Pai 15lb Zoran...ca noi plecasem dupa avat.Habar n-aveam peste ce o sa dam :)

4

sâmbătă, 25. februarie 2012, 01:08

tot pe 15lb i-am prins si eu,
anul asta pt clonc o sa trec pe 30lb

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

5

sâmbătă, 25. februarie 2012, 11:07

tot pe 15lb i-am prins si eu,
anul asta pt clonc o sa trec pe 30lb

Adi, incearca fire mai groase ... Mergi pe un minim de 50 ca sa ai de ce trage ...

Eu dupa mai multe schimbari si incercari dau cu 65 la spinning si inaintas FC de 1mm ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

6

sâmbătă, 25. februarie 2012, 14:15

Cu 50 lbs trebuie si bat! Parca nu am curaj sa dau la spinning cu asa ceva ...Bine ,pe Mures nu pe Po .

7

sâmbătă, 25. februarie 2012, 18:42

voi merge pt inceput pe 30lb, este maximul pe care il am, insa daca doamne fereste se intampla sa am belea cu el, cu siguranta voi urca.
deocamdata sunt in faza de inceput cand invat, ma documentez si la primavara incep bataile, daca reusesc si simt nevoie de mai mult, fac pasul, daca nu, raman la spining unde un 30lb e suficient - pe Olt

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

8

duminică, 26. februarie 2012, 08:00

:bravo: Anem!

:nunteleg: Adi, de ce nu mergi la sigur si pui fir de 0,35 mm ce tine 40 de kg, inaintas textil de 1 mm si dai sub barajele de pe Olt, chiar linga unde se sparge apa si spumega, in virtejuri?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

9

duminică, 26. februarie 2012, 16:10

:bravo: Anem!

:nunteleg: Adi, de ce nu mergi la sigur si pui fir de 0,35 mm ce tine 40 de kg, inaintas textil de 1 mm si dai sub barajele de pe Olt, chiar linga unde se sparge apa si spumega, in virtejuri?
pentru ca nu am acces in astfel de zone si pentru ca nu pescuiesc la stationar.
pescuitul meu se rezuma la spinning si de anul asta incerc la clonc din barca.
cu barca nu am acces la zonele indicate de tine, este interzis sub baraje cu barca (nu peste tot, dar in zona mea, da)
eu ma gandisem sa fac exat invers, adica sa pescuiesc cu un fir principal de 30lb, mai exact un power pro de 30lb si cu leader FC sau mono de 0.4-0.5mm, gresesc??!
cum spuneam, pescuit strict la spinning sau clonc.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

10

duminică, 26. februarie 2012, 17:48



Zitat von »Zoran«
Adi, de ce nu mergi la sigur si pui fir de 0,35 mm ce tine 40 de kg, inaintas textil de 1 mm si dai sub barajele de pe Olt, chiar linga unde se sparge apa si spumega, in virtejuri?

pentru ca nu am acces in astfel de zone si pentru ca nu pescuiesc la stationar.
pescuitul meu se rezuma la spinning si de anul asta incerc la clonc din barca.
cu barca nu am acces la zonele indicate de tine, este interzis sub baraje cu barca (nu peste tot, dar in zona mea, da)
eu ma gandisem sa fac exat invers, adica sa pescuiesc cu un fir principal de 30lb, mai exact un power pro de 30lb si cu leader FC sau mono de 0.4-0.5mm, gresesc??!
cum spuneam, pescuit strict la spinning sau clonc.


Pai ce ti-am oferit eu este pt spinning de pe mal!
Lanseta 2,7 metrii de 120 grame +, mulineta 5000 sau 6000, fir textil de 0,35 de 40 kg, inaintas de 1 mm textil (50 - 70 cm) ca sa tina la frecare intre pietre, agrafa de 100 kg, oscilanta sau wobler de 35 - 80 de grame, si ... dai bataie, pe iei!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

11

duminică, 26. februarie 2012, 18:00

Textilul nu cedeaza cumva mai repede la frecare?Intr-o zona cu scoica si piatra,e mai rezistent ca un mono ?Adica mai e nevoie de leaderul ala?Eu fac exact invers.Textil linie principala,30lb si inaintas de40- 50lb parca(tre sa-l caut sa vad) ,mono, special ptr.somn,ceva unguresc parca.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

12

duminică, 26. februarie 2012, 18:20

Buna idee! voi face in curind un video pt a vedea diferenta de rezistenta/ frecare intre fir textil de 1 mm si hardmono special. :apl:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

13

duminică, 26. februarie 2012, 20:27

ilie, acelasi lucru l-am spus si eu
din pacate experienta m-a invatat ca asta este solutia daca vreau sa pescuiesc in apele de sub baraj sau un ape cu structuri.
am o locatie unde la inceput am "momit" cu kastmastere destul de bine, scoicile din apa taiau textilul de ziceai ca este un pitic cu o lama sub apa

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

14

duminică, 26. februarie 2012, 23:10

sunt putin pe graba acum (ca de obicei in weekend-uri) dar FC-ul tine mult peste un fir textil daca vorbim de frecare cu pietre, crengi sau alte minuni ...

de scoici nu zic nimic pentru ca eu consider ca nici un fir nu face fata unei scoici ... eventual ceva metalic ...

Buna idee! voi face in curind un video pt a vedea diferenta de rezistenta/ frecare intre fir textil de 1 mm si hardmono special. :apl:


Zoran, sa faci testele pe fire care au rezistente egale ... nu fire cu aceeasi grosime ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm