Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »landshut«

Răspunsuri: 129

Membru din: 19. iunie 2012

Locație: Landshut-Germania Filiasi-Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 19. iunie 2012, 19:47

care este montura cu pluta pentru clonc??????????

salut....dupa cum am mai zis si in descriere sunt nou in sportul asta si as dori daca se poate sa imi arate careva mai detaliat sau prin poze o montura cu pluta pentru clonc....as dori sa merg peste o luna in tara si as vrea sa merg o saptamana in delta si sa imi incerc norocul......va multumec anticipat....!!!!! :ochi: ....... :noroc:

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 19. iunie 2012, 20:05

Parerea mea e sa dai a clonc fara pluta. :ochi:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 19. iunie 2012, 20:35

Lui Erwin ia furat ieri de 2 ori pescutzii, ne-folosind pluta. La pluta nu se prea intimpla asta. Mie-mi place la pluta :noroc: , insa se mai intampla sa traga si sa scuipe apoi momeala afara.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 19. iunie 2012, 20:39

Ei vezi ? Doua opinii diferite. Ma provoaca Zoran.
Incearca o zi fara pluta si o zi cu. Asa iti faci opinia.

  • Autorul acestui subiect este »landshut«

Răspunsuri: 129

Membru din: 19. iunie 2012

Locație: Landshut-Germania Filiasi-Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 19. iunie 2012, 20:44

atunci daca nu sunt cumva prea curios ...care ar fi ambele monturi si mai exact cum ar trebui sa se prezinte....(m-ar ajuta foarte mult niste poze)...multumesc .

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

marți, 19. iunie 2012, 20:56

Eu folosesc pluta culisabila, pt ca daca am un peste in drill, iar pluta este la 6 metri adincime, sa pot astfel drill-ui fara probleme.
De sus in jos:
Stoper (o gumitza legata dublu-triplu)
Pluta de cel putin 100 de grame
Plumbul cam cu 10 grame mai putin decit pluta (depinde si de momeala), sa fie fix prins de firul principal sau pe forfah, dar FIX
Stoper de protectie
Carabina solida
Forfah cca. 1 metru
Carlig sau / si ancora (depinde de momeala)

Am incercat sa descriu cite ceva si aici: Pescuit la Clonc

:ochi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »landshut«

Răspunsuri: 129

Membru din: 19. iunie 2012

Locație: Landshut-Germania Filiasi-Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 19. iunie 2012, 21:20

am niste plute de 300 g ar fi bune sau sunt prea mari?.....eu as dori sa incerc la rame, lipitori, ficat alterat cam astea ar fi momelile....

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 19. iunie 2012, 21:29

Rame si lipitori... DA. Ficat alterat (pentru clonc) NU.
Pescuitul la clonc cu pluta este unul de finete. Nu merita sa folosesti montura asta cand pescuiesti cu peste viu. Pentru peste viu, de obicei dar cu foarte mici exceptii, trasatura este violenta. Pluta o folosesti in special pentru rame unde se intampla adesea ca trasatura sa fie de somotei si abia sesizabila la varful lansetei sau chiar la mana.
De asemenea, montura cu pluta o folosesti cand curentul nu este unul puternic (si aici parerile pot fi impartite, dar asta iti pot spune eu). Eu folosesc montura cu pluta pe curent doar pentru adancimea momelii de 2-3m.

  • Autorul acestui subiect este »landshut«

Răspunsuri: 129

Membru din: 19. iunie 2012

Locație: Landshut-Germania Filiasi-Romania

  • Scrie un mesaj privat

9

marți, 19. iunie 2012, 21:37

merge sa dai si pe coroplisnite la clonc?....

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

10

miercuri, 20. iunie 2012, 06:31

...Si simt in mana cum firul incepe sa atarne din ce in ce mai greu. Dau teapa...in gol. Cand scot montura vad ca bibi a fost rapit...

...Da contra si nu scoate nimic. Dar bibanul dus a fost. Si asta s-a intamplat si cu urmatorii 4 bibani, care erau si ultimii...


Rame si lipitori...Pentru peste viu, de obicei dar cu foarte mici exceptii, trasatura este violenta. Pluta o folosesti in special pentru rame unde se intampla adesea ca trasatura sa fie de somotei si abia sesizabila la varful lansetei sau chiar la mana...


Eu folosesc pluta culisabila si la adancimi de 15 metri, unde trebuie sa fac uneori apa si de 9 - 10 metri. E greu sa lucrezi cu pluta la clonc pt ca nu poti rapid varia adancimea apei. Au momente cind nu urca mult, atunci trebuie rapid lasata jos montura. O pluta pe fir iti ingreuneaza si incetineste actiunea, insa iti este de mare ajutor la trasaturile finute, care de obicei sunt in felul urmator: pluta vine trasa in jos, nu mai mult de 10 cm, si o tin acolo. Daca te gandesti prea mult ce sa faci, contra sau mai astept, de obicei o scuipa afara aproape nevatamata (pestele mai e pe carlig sau din buchetul de 10 - 12 rame lipsesc doar 2 - 3 rame => degustarea)
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

liviu

Oblete

Răspunsuri: 8

Membru din: 6. iunie 2012

Locație: Brasov

  • Scrie un mesaj privat

11

miercuri, 20. iunie 2012, 08:35

Pestele viu il folositi ca si momeala la pescuitul la clonc? Daca da, se schimba montura prezentata mai sus? Sau la pescuit la clonc cu peste viu nu se foloseste pluta?

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

12

miercuri, 20. iunie 2012, 09:25

Poti folosi pluta, dar nu trebuie neaparat. Dupa 2 - 3 iesiri si monturi vei vedea ca nu exista o montura standard pt pescuitul la clonc. Toate se aseamana, dar se difera de la utilizator la utilizator, fiecare isi face altfel montura, dupa materialele ce le are sau pentru momeala pe care o foloseste.
Cea mai simpla montura este un forfah lung, de 1 metru, unplumb rotund sau oval de 200 grame culisabil pe forfah, dar fixat in stopere (astfel poti modifica pozitia plumbului mai aproape sau mai departe de cirlige), si o ancora sau 2 ancore destul de apropiate intre ele (5 - 10 cm distanta intre ancore).
La fel de bine in loc de plumb culisabil poti folosi si un plumb rotumnd de la pescuitul de crap pe care-l legi sa stea fix pe forfah.
De recomandat, plumbul sa nu ramana in culoarea originala, ci sa fie ori vopsiti.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

13

miercuri, 20. iunie 2012, 14:09

Zoran, eu nu am pluta atat de "capabila" sa-mi sustina un plumb de 200gr si de aceea ma limitez la adancimi modeste ori la zone fara curent.
Nu se poate face o comparatie realista intre metodele de a pescui la clonc (lanseta, pluta, fir in mana). cate bordee, atatea obiceiuri. Fiecare dintre noi si-a gasit un "stil" care-l "coafeaza" mai mult si pe acela il foloseste. Mai grav este cu d'astia ca mine care nu au un stil constant si... dau zghiorturi inseriate :zambet:
Inportant este sa :pescuit: , iar in timpul liber :noroc: Daca intamplator avem si rezultate atunci putem sa :limba: celor mai putin norocosi :relax: