Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit
  • Autorul acestui subiect este »Taica Precistan«

Răspunsuri: 5

Membru din: 11. octombrie 2019

Locație: Bucuresti

Profesia: comert

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 5. decembrie 2019, 14:56

Cabinata sau open (sau rib)

Salut calduros de Decembrie la toti pescarii. Cum spuneam si in prezentare sunt un vechi pescar de balti din jurul Bucurestiului. in ultimii ani m-am saturat de aglomeratie si manarirea baltilor asa ca am decis sa trec la o noua etapa in viata si anume pescuitul din barca pe Dunare si in Delta. Desi la mine in casa eu sunt generalul am reusit sa- mi conving maresalul sa-mi aloce 10000 iepuroi pt achizitia barcii si echipamentului aferent :inchinare: . Am studiat toate forumurile posibile astfel ca sonarul ( lowrance HDS 7) si restul de scule (lansete,mulunete, fire, ace etc) le-am bifat deja in magazinul lui Zoran. In schimb la barca am mari ezitari. Precizez ca as vrea sa petrec si cate o noapte la Dunare in doi pescari.. Pe primul loc ar fi o cabinata de 4.6 - 5,2 m cu gandul ca pot sa ma adapostesc de ploaie ,frig si TANTARI lasand la datorie numai lansetele de crap cu avertizoare. Problemele care le intuiesc la acest tip de barca sunt in principal punerea mai grea pe apa si pescuitul la clonc in deriva ca nu vreau sa ma ia o barja in bot ca o vad tarziu din cauza cabinei :clonk . A doua optiune ar fi o barca open aprox 5 m sau un rib de 4,7 m si la ploaie sau cand ies tantarii sa stau pe mal in cort( am deja unul de 5 persoane nou) cu lansetele de crap puse de pe mal( am si navomodel de plantat). Si in cazul asta barca sa fie pt spinning si clonc . Voi care aveti experienta cu barcile ce ati alege in locul meu si de ce ? Mentionez ca experienta mea cu o barca pe ape curgatoare este de 0 minute.

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 12. decembrie 2019, 19:09

Salut! Eu am un HELWIG de 4,2m cu un Honda de 50, o car dupa mine de cate ori ies, cand dorm trag in mal ridic coviltirul prind lateralele si spatele in capse intind saltelele, scot pe mal masa lada de bagaje si scaunul . Dimineata ies la cafea din barca pe mal, bag bagajele n barca si dau din bat. Daca ploua ridic coviltirul, bine inteles ca in botul barcii am si un cort mic pe care in cazul de avem um pe mal sa l umplu cu bagaje sa nu le car cu mine pe timpul cloncanitului. O cabinata sub 5,5 m nu este o gaselnita de confort+grea, o deschisa ...noaptea dormi iepureste pe mal ca ti o fura si avantajul unui parbriz lipseste, deci te cam simti in curul gol . Am avut pe langa mine cam toate modelele, si am ajuns la varianta asta pentru a avea mai multa mobilitate pe mai multe zile.
»teo pes« a atasat urmatoarele fisiere :
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

  • Autorul acestui subiect este »Taica Precistan«

Răspunsuri: 5

Membru din: 11. octombrie 2019

Locație: Bucuresti

Profesia: comert

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 12. decembrie 2019, 19:38

Teo,poza cu masa in apa e bestiala ! La faza cu dormitul pe mal in cort si cu disparutul barcii m am gandit si eu. De fapt incerc sa descopar toate neajunsurile unui stil de pescuit sau a altuia. As vrea ca din prima sa iau ceva pentru multi ani. La o barca open in fata la prova unde toate au banchetelea alea de plaja as face un schelet din teava aluminiu sau PPR peste care la venirea serii sau a ploii sa intind un acoperis din material tip sunbrella prins de marginile barcii cu capse. Asfel ziua am o barca deschisa, cea mai buna pentru pescuit iar la nevoie am un fel de cort mai scund dar indeajuns sa stau sa mi intind oasele cateva ore. In timpul odihnei lansetele de crap sa fie la datorie armate cu clopotei. Am nevoie doar de o singura noapte pe iesire si cred ca ar fi de ajuns culcushul ala.