Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 8. mai 2019, 17:50

Permis ANPA - 2019

Incapabilii si handicapatii astia de la ANPA, dupa ce ne-au tinut pana acum ca n-au fost in stare sa tipareasca niste cartonase acum cica au facut o pagina unde se poate obtine online permisul.
De azi dimineata de la 7 incerc sa ma conectez si din cei vreo 8 pasi de urmat am ajuns sa fac maxim 4... dupa care apare invariabil mesajul cum ca pagina nu-i accesibila, serverul e prea "aglomerat" si sa revii mai tarziu.
Asta sau nu merge deloc, de la bun inceput.





Cam cat de nesimtit tre` sa fii ca sa stai 4 luni pana la a pune online o pagina care arata mai rau decat daca ar fi facut-o un copil in 1995 direct in HTML si care nici macar nu-si face treaba???
NICI NU VREAU sa ma gandesc cat au platit pt. rahatu` asta de software... daca o rugam pe femeia de servici de la noi de la firma cred ca facea o pagina care arata si functiona mai bine... :(
Ce sa-i faci daca suntem milioane de pescari in tara asta si toti suntem acum in acest moment online si "stresam serverul"... :nervos:
Mai ca le-as scrie sa le fie rusine dar m-as mira sa se simta cineva.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 8. mai 2019, 20:30

dupa cum zicea Carla in visele ei,...'' sa ne facem public stransul din dintii''..ca alta alternativa nu avem..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 8. mai 2019, 21:21

... dupa 12 ore de incercari, am reusit... site de site :rizi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 8. mai 2019, 21:24

Eu nu am trecut inca de penultimul pas ... Deja au zburat vreo 20 000 de permise.Parca la 75 000 s-au oprit anul trecut. Unii spera ca sunt pentru toata lumea.Eu nu ...Mai incerc. :doarecapu:

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 8. mai 2019, 21:32

Eu nu am trecut inca de penultimul pas ... Deja au zburat vreo 20 000 de permise.Parca la 75 000 s-au oprit anul trecut. Unii spera ca sunt pentru toata lumea.Eu nu ...Mai incerc. :doarecapu:

:rizi:
Io-s 18.185... de acu` vreo 20' :)
Astia din diaspora is de vina... :rizi: :rizi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 8. mai 2019, 23:28

Am reusit si eu, sper sa apuc si pentru fiul meu
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

7

joi, 9. mai 2019, 09:24

Folositi browserul Opera , se pare ca merge mult mai usor.
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

8

joi, 9. mai 2019, 10:30

Acu` o picat si site-u` ANPA... :rizi: :rizi:

----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

9

joi, 9. mai 2019, 12:51

51 700 si ceva marunt :limba: Acum vreo 10 minute cu Mozila . Succes!

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

10

joi, 9. mai 2019, 15:30

SiGi Lures - wobbler@more

Cum mi-am obtinut permisul gratis si usor..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

11

joi, 9. mai 2019, 16:33

Da mai , dar l-ai obtinut ...gratis! :rizi:
Totusi interesant ca nu apare decat Dunare...fara precizarea cu "nearondatele" ...Eu vreau sa-l folosesc si pe Olt de la VL in jos...Vorba lui Gigi , maine o iau de la capat ? :rizi: :rizi: :rizi:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

12

joi, 9. mai 2019, 17:23

In sfarsit s-a simtit Dimulescu si a iesit la rampa zicand ca se suploimenteaza nr de permise , daca este cazul..Curios, nudemult ziceau tot ei ca nu se aloca nr suplimentar fata de anul trecut..Nisinu mai stiu pe unde sa scoata camasa..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

13

vineri, 10. mai 2019, 21:39

Salutare!
Sfatul meu(unu care m am luptat cu sistemul si inca ma mai lupt prin instante) este, dupa ce obtineti permisul ANPA ptr Dunare, sa solicitati Politiei de Frontiera avizul de pescuit ptr TOATE judetele, chiar daca nu va sunt utile unele dintre ele.Asta, deoarece , Politia de Frontiera a facut 99.99% din munca inspectorilor ANPA in ultimii 10 ani pe Dunare.Mai exact ANPA n-a facut nimic ca avea "Dulaii de serviciu".Putina munca, acum in 2019, nu strica Politiei de Frontiera(ma refer la eliberarea avizelor de pescuit, atat doar).
E ca un fel de protest....
:ciao:

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

14

sâmbătă, 11. mai 2019, 07:25

Pai ma Cata, mie ANPA-u` mi se pare o institutie care nu-si face treaba, dupa cum zici si tu... de ce ne-am "razbuna" pe PF care de bine de rau mai face un control, ceva?!? :gandesc:
In plus cred ca daca solicitam toti toate avizele nu vad alt efect decat ca le vom primi prin septembrie... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

15

sâmbătă, 11. mai 2019, 07:48

Io zic sa mai bine sa nu bazaiti in cuibul cu viespi..u nu merita..astia toti sunt niste banditi..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

16

duminică, 12. mai 2019, 18:02

Pai ma Cata, mie ANPA-u` mi se pare o institutie care nu-si face treaba, dupa cum zici si tu... de ce ne-am "razbuna" pe PF care de bine de rau mai face un control, ceva?!? :gandesc:
In plus cred ca daca solicitam toti toate avizele nu vad alt efect decat ca le vom primi prin septembrie... :rizi: .
Sti, de ce?
In ultimii 3 ani ANPA -ul, prin comunicatele "Marelui Presedinte", a subordonat cumva Politia de Frontiera, deoarece numai PF a controlat permisele de pescuit ale ANPA pe raza lor de competenta, iar la orice comunicat al ANPA, PF a raspuns PREZENT :nunteleg:
Ei bine, asta nu se putea intampla DECAT :) cu complicitatea sefilor din Politia de Frontiera care au considerat cu titlu de lege COMUNICATELE respectivului presedinte al ANPA.(Comunicatul e comunicat, nimic altceva)
Ca ex:"Pana la emiterea permiselor 2019, se poate pescui cu permise 2018".La permisele mai vechi, nu s a facut referire, prin deductie :doarecapu: , PF a emis REFUZURI DE AVIZ de pescuit, adica stati acasa fraierilor care nu aveti permis eliberat in 2018.
Ti se pare corect?
Mie mi se pare corect ca PF sa munceasca acum mai mult,doar ESTE gratis permisul ANPA ului pe Dunare si apele necontractate :rizi:
Ziceam numa' ca roata se invarte,atat :noroc:


17

duminică, 12. mai 2019, 21:25

In plus cred ca daca solicitam toti toate avizele nu vad alt efect decat ca le vom primi prin septembrie...
Se poate, dar atata timp cat ai dovada(primita pe email) ca ai trimis solicitarea avizului de pescuit pe frontiera, esti in regula.
Cu toate ca oblagativitatea obtinerii avizului se refera la pescarii sportivi,nu recreativi :rizi:
"Art.40.Pescuitul industrial și sportiv în apele de frontieră, apele maritime interioare și în marea teritorială se efectuează, în condițiile legii, în locurile și sectoarele stabilite de autoritățile competente, cu avizul prealabil al șefului inspectoratului județean al poliției de frontieră."-extras din OUG 105/2001
Permisul ANPA e ptr pescuit recreativ, prin urmare n-o sa primesti nici in decembrie, ca n-ai calitate de pescar sportiv, sic :rizi:
:noroc:

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

18

miercuri, 19. iunie 2019, 23:03

In plus cred ca daca solicitam toti toate avizele nu vad alt efect decat ca le vom primi prin septembrie...
Se poate, dar atata timp cat ai dovada(primita pe email) ca ai trimis solicitarea avizului de pescuit pe frontiera, esti in regula.
Cu toate ca oblagativitatea obtinerii avizului se refera la pescarii sportivi,nu recreativi :rizi:
"Art.40.Pescuitul industrial și sportiv în apele de frontieră, apele maritime interioare și în marea teritorială se efectuează, în condițiile legii, în locurile și sectoarele stabilite de autoritățile competente, cu avizul prealabil al șefului inspectoratului județean al poliției de frontieră."-extras din OUG 105/2001
Permisul ANPA e ptr pescuit recreativ, prin urmare n-o sa primesti nici in decembrie, ca n-ai calitate de pescar sportiv, sic :rizi:
:noroc:

După ce mi-am făcut toate, cele 3 permise ANPA, pentru Dunăre, Marea Neagră și Deltă, după ce am primit și vreo 5-6 PG-uri, Giurgiu, Călărași, Dolj, Olt, Teleorman, și Caraș-Severin, pentru că vreau să pescuiesc pe Olt, spre Sibiu, am sunat azi, la AGVPS București, și, mi s-a răspuns clar, DACĂ-MI FAC UN PERMIS LA AJVPS DIN LOCALITATEA DE DOMICILIU, POT PESCUI PE TOT TERITORIUL ROMÂNIEI, PE UNDE ARE DREPT DE CONCESIUNE AGVPS, ÎN BAZA RECIPROCITĂȚII DIN LEGISLAȚIA ÎN VIGOARE. Le-am mai și scris, să tipăresc răspunsul, pentru orice cap pătrat care ar avea ceva de comentat, pe malul apei. Dar, am sunat, și la ANPA, și, surpriză, cică, este valabilă reciprocitatea, doar, dacă există contracte de reciprocitate, între AJVPS-uri.
În concluzie, care este o AJVPS, sau, AVPS, din București, sau, din împrejurimi, unde să-mi pot face și un permis tip AGVPS/AJVPS, emis în Ilfov, sau, în alt județ, ori, în Brașov, sau, Făgăraș, dar, să fie valabil, pe bază de reciprocitate, pe tot teritoriul României?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

19

miercuri, 19. iunie 2019, 23:31

"Permisul de pescuit recreativ este valabil atât pentru zonele pentru care asociația al cărei membru este a încheiat contracte de utilizare în scop recreativ a resurselor acvatice vii, cât și pentru zonele pentru care alte asociații au încheiate contracte, pe bază de reciprocitate, fără a se depăși capacitatea anuală de pescuit stabilită pe bază de studii științifice de specialitate."
https://www.avocatnet.ro/forum/discutie_615033/Valabilitate-permis-de-pescuit.html
Pentru mine, pentru logică și pentru aplicarea legii, VIRGULA FACE DIFERENȚA, DECI, RECIPROCITATEA ESTE REGLEMENTATĂ PRIN LEGE, NU SUNT CONTRACTE PE BAZĂ DE RECIPROCITATE, CI, "PENTRU ZONELE ÎN CARE ALTE ASOCIAȚII AU INCHEIATE CONTRACTE,(VIRGULĂ) PE BAZĂ DE RECIPROCITATE..."!!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

20

joi, 20. iunie 2019, 06:22

:)
Conform regulilor de scriere din limba romana si eu zic ca ai dreptate (daca acea virgula este acolo in textul din monitorul oficial).
Numa` ca si eu am auzit pana acum (de la AJVPS) doar varianta cu "contracte de reciprocitate".
Pe de alta parte, in cazul in care reciprocitatea este obligatorie, poti sa te faci membru la orice asociatie "fantoma" care eventual n-are nici o apa in administrare si pe baza de reciprocitate obligatorie poti pescui pe apele oricarei alte asociatii din tara... foarte convenabil pt. o fantoma care n-are nimic de administrat (cam asa ca asociatia Banatul din TM, daca nu s-o fi schimbat ceva intre timp).
Asta nu ca cele mai multe ar face ceva pt. apele pe care le-au concesionat... :|
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."