Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

41

marți, 20. august 2019, 13:08

Foarte corect ! Am totusi o curiozitate legat de Popescu si FRPS :) El nu elibereaza permise,clar! Deci corect ca nu are treaba cu permisele . Pe de alta parte are membrii legitimati intr-o federatie RECUNOSCUTA de statul roman si de organele abilitate. Membrii, care cica sunt sportivi de performanta :) , au dreptul sa-si desfasoare activitatea pe teritoriul national ,iar statul roman cica are obligatia sa le puna la dispozitie bazinele nationale ,gratuit,la dispozitie! Acuma ca statul a arondat catre asociatii unele ape ( este o mare discutie aici si cu arondarea apelor care cica nu prea e ...) este adevarat ,dar cica sportivii de performanta ,ai federatiei, au acces cu titlul gratuit! Tu ce parere ai Zoli , mai ales ca ,atentie, cica pe Bezid jandarmii au recunoscut acest lucru ! Cu alte cuvinte , sportivul :) )) a putut pescui linistit pe Bezid fara alta taxa ...Deci? Multumesc.

42

marți, 20. august 2019, 13:30

Nu cunosc acest aspect referitor la cazul din Bezid. Daca ai putea sa dai niste detalii cand au fost jandarmii, as putea sa ma interesez ce si cum. a fost o vreme in care a eliberat farasa aiba drept...acum e in curs de cercetare... La Bezid am gasit multi cu taxe de zii ca ei asa au vrut, e decizia lor. Jandarmii de multe ori merg si singuri si depinde cine si cat chef are de "lucru" insa marea majoritate de a lor e foarte ok si unii sunt chiar si pescari inraiti. Avem actiuni comune si echipaje mixte, inclusiv din partea ANPA . Din cate stiu eu Sportivii legitimati pot desfasura activitati specifice doar pe pistele special amenajate si cu acordul asociatiei pe apa carora pescuiesc. Nu ca eu sunt x sau y si ma duc si pescuiesc unde vreau ca "popescu imi da voie"... Apele au fost atribuite pe o perioada de 10 ani indiferent ca le place unora sau nu, contractele sunt legale si in vigoare. Pe apele AJVPS Mures ai nevoie de permis ANPA si carnet de membru AJVPS MURES vizat la zi sau taxa pe zi/saptamana( ceea ce se poate plati si online). La Bezid se intimpla multe lucruri ciudate, dar nu e subiectul acestei discutii :) .
Daca ai informatii si detalii despre cazul relatat la Bezid nu ezita sa le scrii, chiar sunt curios.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

43

marți, 20. august 2019, 14:47

Când mă refeream la reciprocitate, era vorba, mai ales, despre AJVPS-uri. Câtă vreme, AJVPS-urile fac parte din AGVPS, SUNT OBLIGATE SĂ RESPECTE UN REGULAMENT COMUN! Așa cum am citat paragraful respectiv, virgula aceea conferă reciprocitate obligatorie, dacă nu sunt în stare, dacă nu au un jurist, care să folosească limba română, așa cum trebuie, ori, aplică regulamentul, așa cum este formulat, ori, îl modifică, în așa fel, încât, să nu lase loc de alte interpretări.

Citez"

"Permisul de pescuit recreativ este valabil atât pentru zonele pentru care asociația al cărei membru este a încheiat contracte de utilizare în scop recreativ a resurselor acvatice vii, cât și pentru zonele pentru care alte asociații au încheiate contracte, pe bază de reciprocitate, fără a se depăși capacitatea anuală de pescuit stabilită pe bază de studii științifice de specialitate."

Între "...alte asociații au încheiate contracte,...", și, ",...pe baza de reciprocitate,...", trebuia precizat că este vorba despre "contracte de concesiune", cum se subînțelege, nu, cum vor să interpreteze ei, că ar fi vorba despre contracte de reciprocitate, individuale! Tocmai acea virgulă elimină intepretarea că ar fi vorba despre "contracte de reciprocitate"!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Acest răspuns a fost de 2 ori editat, ultima oară de »evergreen« (20. august 2019, 14:53)


44

marți, 20. august 2019, 19:14

Agvps doar recomanda, dar nu poate sa impuna... sa oblige... Ajvps mures a trimis adresa la Anpa si la Ag si au zis ca se poate fara reciprocitate cu alte asociatii daca asa hotareste consiliul /conducerea. Din 2019 au marit si cotizatia si am zis ca noi mergem cu calculele cum am facut in anii anteriori si au fost de acord... Pana una alta scrieti 3 beneficii ale lui AGVPS... cu ce ajuta sau cu ce sprijina pescarii ? In afara sa taxeze pe fiecare membru :(

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

45

marți, 20. august 2019, 20:00

Tocmai, dacă nu văd niciun avantaj, de ce să nu se aplice un singur regulament? Dacă tot, nu prea fac, mare lucru, de ce să plătești, la fiecare AJVPS!? La Sibiu, măcar, văd un lucru bun, în faptul că au găsit o variantă, să scadă din taxa anuală, 2 zile de activitate de ecologizare și/sau supraveghere a apelor concesionate, pentru fiecare membru. Aș merge, și mai departe, până la a nu mai plăti, aproape, nimic, pentru un număr de zile, de activități civice!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

46

marți, 20. august 2019, 20:05

Agvps doar recomanda, dar nu poate sa impuna... sa oblige... Ajvps mures a trimis adresa la Anpa si la Ag si au zis ca se poate fara reciprocitate cu alte asociatii daca asa hotareste consiliul /conducerea. Din 2019 au marit si cotizatia si am zis ca noi mergem cu calculele cum am facut in anii anteriori si au fost de acord... Pana una alta scrieti 3 beneficii ale lui AGVPS... cu ce ajuta sau cu ce sprijina pescarii ? In afara sa taxeze pe fiecare membru :(

Ce se poate pretinde, de la niște nonpescari, de la niște "inteligenți", care iau salarii, degeaba!? Din moment ce, nici juriștii nu sunt în stare, sau, nu vor, să lămurească această formulare, ce putem cere, de la restul!? Tot pe spinarea prostimii, a pescarilor plătitori, fac experimente, și își bat joc...
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

47

marți, 20. august 2019, 22:09

Atentie ca sunt Ajvps uri neafiliate Agvps! Vezi Ajvps Alba...Ca idee Agvps ul este un dinozaur care nu are nici o treaba cu pescuitul ! Si , da, nu poate impune nimic ca nu are atributii.Si daca dezafiliaza o asociatie ce-i ? Fix pix. Locul lui Dino e la muzeu :) )))

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

48

marți, 20. august 2019, 22:22

Atentie ca sunt Ajvps uri neafiliate Agvps! Vezi Ajvps Alba...Ca idee Agvps ul este un dinozaur care nu are nici o treaba cu pescuitul ! Si , da, nu poate impune nimic ca nu are atributii.Si daca dezafiliaza o asociatie ce-i ? Fix pix. Locul lui Dino e la muzeu :) )))

Io as merge un pic mai departe si as intreba daca nu cumva exista AJPS si AJVS ca parca in TM au "divortat" la un anumit moment... nu ca "bataliile" astea la "nivel inalt" ar avea de fapt vreo importanta cu ce se intampla live pe ape... sau prin paduri....
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."