Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 1. februarie 2019, 07:39

Spinning la somn iarna

Salut baieti, as dori sa discutam putin despre spinningul la somn, mai ales pe timp de iarna, cu jiguri armate cu ancorite, sau cicade...

Care este experienta voastra, sau pererea voastra? Este spinning la somn, sau o japca camuflata? :gandesc:

Ieri am fost cu Marco pe apa, el a venit mai tarziu, si am avut in total 5 "muscaturi". :doarecapu:

Primii 3, foarte bine imbracati, toti scapati in drill, imediat sau dupa cateva secunde... apoi a venit unul de circa 1,2m si unul de 1,4m:

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 1. februarie 2019, 22:04

Cam duce spre japca..Multi pescuiesc in acest anotimp special dupa somn si salau mare..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

3

sâmbătă, 2. februarie 2019, 00:11

Jepcari din DE.E plin de ei.....
Noroc cu tov. Dimulescu(ANPA) care v-a venit de hac.Nema permise anu' asta, sic :bucuros2:
Stati acolo si lasati-ne apele pline de pesti, occidentalilor :box:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

4

sâmbătă, 2. februarie 2019, 13:43

Personal zic ca e japca.E drept ca somnul se hraneste si poti sa il prinzi la gume.Insa in 90% din cazuri sunt luati de salopeta! La fel la salaii de pe cuiburi...Nu agreez pescuitul asta de iarna la somn...

pava

Oblete

Răspunsuri: 25

Membru din: 3. martie 2015

Locație: Galati

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

5

duminică, 3. februarie 2019, 12:58

Am pescuit la salau , pe dunare , iarna asta pe apa de 2-4 gr . Unul singur a fost intepat sub bot , restul regulamentar . Atac de somn unul singur ,in timp ce cautam salaul , a inghitit pana in gat shad-ul , avea aprox 1,2 m . Nu am dat de o zona unde sa vad pe sonar somni gramada dar nici nu am cautat in mod special somnul . Concluzia personala : japcarii nu prea cred ca au succes :gandesc: .

jacks

Sunt nou și mă prezint!

Răspunsuri: 3

Membru din: 24. februarie 2014

Locație: Oradea

  • Scrie un mesaj privat

6

luni, 11. februarie 2019, 18:56

eu zica ca atunci cand e vorba de japca, nici nu mai conteaza perioada de an.cine vrea sa o faca tot o face .dar asta nu inseamna ca rapitorii nu mai mananca deloc in perioada asta rece

Răspunsuri: 244

Membru din: 26. decembrie 2013

Locație: Karlsruhe / Germania

Profesia: Techniker

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 12. februarie 2019, 21:55

traducere

Jepcari din DE.E plin de ei.....
Noroc cu tov. Dimulescu(ANPA) care v-a venit de hac.Nema permise anu' asta, sic :bucuros2:
Stati acolo si lasati-ne apele pline de pesti, occidentalilor :box:



traduce cineva ?....eu sunt mai greoi...sau am pierdut inceputul , dacä este vreo prostie...nu e nevoie :doaaamne:
Salutäri de pe Rhin.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 12. februarie 2019, 22:22

Este o gluma....
Vizele PG pt. pescuitul pe Dunare in zonele de p-aci de care stiu (CS, MH, DJ) se dau pe baza permisului ANPA emis in 2018... sau 2019... dar 2019 nu se elibereaza inca si din ce se zvoneste, nici n-o sa se elibereze pana prin luna mai.
In consecinta, cine n-are un ANPA de anul trecut, deocamdata nu poate merge la pescuit pe Dunare in mod legal.
Banuiesc ca la asta se refera Cata si cumva in legatura cu unii useri "punctuali" care anu` trecut s-au descurcat cu ANPA-uri mai vechi... ramane challenge-u` pe anu` asta... :zambet:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

9

vineri, 15. februarie 2019, 19:21

Iarna nu am avut nici un atac la somn la artificiale. Poate nu am gasit "groapa"

10

vineri, 15. februarie 2019, 19:57

Jepcari din DE.E plin de ei.....
Noroc cu tov. Dimulescu(ANPA) care v-a venit de hac.Nema permise anu' asta, sic :bucuros2:
Stati acolo si lasati-ne apele pline de pesti, occidentalilor :box:



traduce cineva ?....eu sunt mai greoi...sau am pierdut inceputul , dacä este vreo prostie...nu e nevoie :doaaamne:
Salutäri de pe Rhin.
Este o gluma....
Vizele PG pt. pescuitul pe Dunare in zonele de p-aci de care stiu (CS, MH, DJ) se dau pe baza permisului ANPA emis in 2018... sau 2019... dar 2019 nu se elibereaza inca si din ce se zvoneste, nici n-o sa se elibereze pana prin luna mai.
In consecinta, cine n-are un ANPA de anul trecut, deocamdata nu poate merge la pescuit pe Dunare in mod legal.
Banuiesc ca la asta se refera Cata si cumva in legatura cu unii useri "punctuali" care anu` trecut s-au descurcat cu ANPA-uri mai vechi... ramane challenge-u` pe anu` asta... :zambet:
Da.Era o constatare punctuala, nu atac la vreo persoana :prieteni:
In acel moment,legislatia nu dadea drept de pescuit in RO niciunui "occidental de-al nostru"/sau oricarui cetatean EU care vrea o vizita in RO si vrea sa si pescuiasca, s-o poata face,fara a detine un permis ANPA eliberat in 2018
Era cumva o minge "la fileu".
Tu Mishu,ca si roman, ce-ai face daca ai fi planificat si platit un sejur in RO pentru luna martie 2019(planificat cu 6 luni in urma)??
Cum ai fi actionat?
Ai fi anulat sejurul?Sau cum?
Scuzele mele daca nu m-am facut inteles. :noroc:
PS2.Aceeasi legislatie este valabila si acum.Deci daca nu deti ANPA 2018 poti sta "acasa"-no offence (si io sunt in aceeasi stare, deci in primul rand ma zbat pentru mine)
Toate cele bune.
PS1.Multumesc informer :noroc:

Subiecte asemănătoare