Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit
  • Autorul acestui subiect este »Gabi Ionita«

Răspunsuri: 14

Membru din: 9. ianuarie 2014

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 18. ianuarie 2019, 08:29

Sonar pentru belly boat - de buget

Salut!
Cred ca e locul cel mai potrivit ca sa pun intrebarea asta, avand in vedere persoanele cu experienta care activeaza pe acest forum :)
Mi-am luat un belly boat si vreau sa stiu cam ce sonar mi-ar trebui. Vreau sa pescuiesc la clonc la somn
Care ar fi sonarul potrivit, entry level pentru bellt boat? Eu sunt mai zgarcit din fire cend vine vorba de echipamente.. Ma intereseaza ceva care sa imi fie de folos pe ape de pana la 6 - 8 metri, gen canale / brate moarte ale Crisului (ungaria), un sonar pe care sa vad montura in apa si eventuala ridicare a pestelui de pe fund cand cloncanesc.
Pe langa sonar, ma intereseaza si restul, adica sonda, model de prindere pe belly boat pentru sonda si pentru sonar
Multumesc
Gabi

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 18. ianuarie 2019, 08:34

Salut Gabi,
daca vrei ceva second, atunci recomand Hook 4x sau 5x (gen 1). Ambele nu au GPS, nu prea cred ca ai nevoie in Belly?! Sau?

Daca vrei ceva nou, atunci iti pot recomanda Hook2-7x Tripleshot, mai am 1 buc la oferta, la pretul de 550€. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »Gabi Ionita«

Răspunsuri: 14

Membru din: 9. ianuarie 2014

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 18. ianuarie 2019, 08:45

Salut Zoran,

Corect, nu imi trebe GPS.
550 E e un pic cam mult, cel putin deocamdata.. Nu-I graba urmatoarele 3 luni nu cred ca voi putea iesi pe apa cu belly pt ca mi-e cam frica de o raceala in oase - apele is inca reci pe aici :)
Hook 4x sau 5 X alea vin echipate complet? Adica cu tot ce imi trebuie ca sa il pun pe belly?

  • Autorul acestui subiect este »Gabi Ionita«

Răspunsuri: 14

Membru din: 9. ianuarie 2014

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

4

vineri, 18. ianuarie 2019, 09:42

ceva de genul?
https://www.peapa.ro/produs/18653/Sonar-…4-Lowrance.html
Scuze daca am pus link > nu fac reclama, asta am gasit cu prtenu google l cautare dupa hook4.
Intrebare >in descriere scrie ceva de "chartplotter" > imi puteti spune de e aia? si dac aimi trebe asa ceva?
Multumesc

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

5

vineri, 18. ianuarie 2019, 10:36

Sonarele Lowrance cu x dupa numar (4x, 5x etc.) nu au GPS... cel din link n-are x adica are GPS... aia-i cu chartplotter... adica ai "harta". :)

Pe o apa de 6m, cum belly boat-ul ala-mi inchipui ca nu-i f. stabil, o sa cam "danseze" sonda aia si o sa fie cam greu de tinut montura in con, ca s-o vezi... poate te-ar ajuta cumva sa tii firul cu mana "la verticala sondei"... sunt curios si eu. :bravo:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

sâmbătă, 19. ianuarie 2019, 05:30

Din belly, pe ape din astea mici, recomand a se folosi 2d-ul pe 83 kHz. astfel, montura se cam vede oricand, si atunci cand belly se va clatina
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

sâmbătă, 19. ianuarie 2019, 05:30

ceva de genul?
https://www.peapa.ro/produs/18653/Sonar-…4-Lowrance.html
Scuze daca am pus link > nu fac reclama, asta am gasit cu prtenu google l cautare dupa hook4.
Intrebare >in descriere scrie ceva de "chartplotter" > imi puteti spune de e aia? si dac aimi trebe asa ceva?
Multumesc


Da, exact, acela e f ok.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

09fish

Biban

Răspunsuri: 122

Membru din: 21. februarie 2014

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

8

sâmbătă, 19. ianuarie 2019, 07:57

Eu mai am prin casa un Lowrance elite 4 x Hdi care functioneaza perfect.il rog pe Zoran sa spuna cat face acest model(un pret corect).eu habar nu am :noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

9

sâmbătă, 19. ianuarie 2019, 08:06

Eu mai am prin casa un Lowrance elite 4 x Hdi care functioneaza perfect.il rog pe Zoran sa spuna cat face acest model(un pret corect).eu habar nu am :noroc:


Ai mesaj privat...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »Gabi Ionita«

Răspunsuri: 14

Membru din: 9. ianuarie 2014

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

10

miercuri, 30. ianuarie 2019, 10:31

Salut!
Pana la urma am gasit un Humminbird 596c HD Di.
E model mai de pe vremuri dar pt Belly boat pare OK. La vrmea li a fost destul de laudat.
Merci de sfaturi

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

11

vineri, 1. februarie 2019, 07:31

Merci de sfaturi


Cu placere...

Mai o informatie ptr tine: acest sonar, ca si toate celelalte de la Hummi ce au sonda 2D+DS, au conuri foarte inguste la 2D: 16° + 25°. Aici vei risca sa pierzi in permanenta montura din con! Chiar si modelele actuale, Helix, cu toate ca au 20° + 60°, aceste conuri sunt foarte slabe spre exteriorul conurilor, si aici montura iti va iesi in permanenta din con.
La fel si modelele mai vechi ce erau de top, peste 1000€! Si asta iti spun cu siguranta, de la un prieten care a vrut sa isi vanda sonarul 899 Side-Imaging, ca nu putea pescui bine la clonc cu el... i-am recomandat sa achizitioneze o sonda speciala, ceva HD, care a fost 250€. Cu acea sonda functioneaza mai bine, si asa si-a pestrat sonarul.

Lowrance, cu sonda HDI, are 20° + 60° full vision! Adica, vede clar si bine pe tot conul, chiar si in marginea acestuia. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »Gabi Ionita«

Răspunsuri: 14

Membru din: 9. ianuarie 2014

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

12

vineri, 1. februarie 2019, 07:38

Adica sa inteleg ca daca voi pescui pe statatoare > o sa pot tine montura in con. Daca in schimb ma duc pe Mures - deja nu mai pot tine montura in con datorita curentului?
Am cautat sonda separat si nu am gasit. Habar nam daca se potriveste de la alt tip de sonar, o sonda mai performanta.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

13

vineri, 1. februarie 2019, 07:42

La acest model se potriveste exclusiv aceasta sonda!
Si pe ape statatoare vei intampina dificultati, ptr ca nu intotdeauna vei avea un timp perfect ptr clonc, fara deloc adiere de vant!
Iar ptr Mures, aici ai nevoie de con cat mai larg! Apa mica - con mare.

Iti atasez poza de la conurile modelului de Hummi, ales de tine:

index.php?page=Attachment&attachmentID=3149
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Subiecte asemănătoare