Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

sopvalentin

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »sopvalentin«

Răspunsuri: 624

Membru din: 27. februarie 2013

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 1. octombrie 2018, 14:48

Lowrance revine cu un nou produs: HDS Live si Elite2


2

marți, 9. octombrie 2018, 05:14




Salut,

Un moderator sau Zoran va rog mutati aceste 2 comentarii in rubrica sonare.
Haideti sa pastram acest thread doar pentru update

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

duminică, 14. octombrie 2018, 06:08



Ca "nou" as defini doar LiveSight real-time care functioneaza doar cu HDS Live
Din pacate nu am deloc informatii despre aceasta noua sonda, nici cum sau ce poate interpreta. Mai asteptam... :noroc:
Elite2 nu poate LiveSight.

Live Imaging cred ca e o imbunatatire al Totalscanului, dar nimica revolutionar, la fel ca si designul sonarului HDS si Elite2. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 15. octombrie 2018, 08:24

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

6

marți, 16. octombrie 2018, 06:08

Zoran un rezumat la ce vb domnu acolo ... pare foarte interesant pentru ca este in top-ul discutiilor pe paginile fan lowrance. Mai ales ca in filmulet este si o pomparatie cu un solix12 mega.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 17. octombrie 2018, 03:29

Zoran un rezumat la ce vb domnu acolo ... pare foarte interesant pentru ca este in top-ul discutiilor pe paginile fan lowrance. Mai ales ca in filmulet este si o pomparatie cu un solix12 mega.

Nu prea spune multe! Doar prezinta sonarul, atata... de ex el e foarte incantat ca poate "telefona" cu sonarul, dupa conexiunea cu mobilul. :gandesc: eu nici nu vreau sa aud de telefoane la pescuit.
Iar o comparatie verbala nu face intre cele 2 sonare. In plus, Solixul era pe 800kHz, nu pe Mega - 1200 kHz.

Citeva raspunsuri am primit de la Lowrance Germany:
- ecranele, atata la Elite cit si HDS, sunt mai bune ca la modelele anterioare
- vizibilitatea e mai buna la HDS Live fiind ecran fara margini (? nu prea am inteles aici ce vor sa spuna...), ecranul este ca la Simrad
- sonda AI 3/1 poate 83/200/455/800 kHz, si vede mai bine decit sonda Totalscan
- nu poa sa spuna inca daca Elite Ti (gen1) cu sonda AI va vedea mai bine SideScan, fiind vb si de alt soft in sonarul nou (compatibilitate cu aparatele vechi)
- exista si varianta de sonda AI 2/1, care are doar Down- si Side-Scan
- HDS-ul nu are incorporat 3D-ul, inca este optiune extra (de ex cu HDS Carbon & 3D, pe apa de 12-14m pe Dunare, vad inca detalii exacte si la 60m stanga, sau dreapta! nu cred ca sonda AI va putea ajunge la astfel de performanta)
- se vor putea comanda si variante cu sonda HDI (2d + DS)
- despre functiunea si sonda LiveSight nu au spus nimica! doar ca apare prin martie-aprilie 2019 (compatibila doar cu HDS Live)... se pare ca este similara cu Live Scope de la Garmin

- termenul de livrare catre comercianti a fost mutat de pe 31.10.18 pe 15.11.18 :)))) :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

8

luni, 22. octombrie 2018, 15:04

Am auzit pe facebook ca noua sonda o sa aibe 9 cristale in loc de 5!
Total scan are 5 cristale Zoran?

sosoktm

Oblete

Răspunsuri: 19

Membru din: 18. iulie 2014

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

9

marți, 13. noiembrie 2018, 09:17

pai sa le numaram coane Fanica... stanga 455 si 800, dreapta 455 si 800, down 455 si 800, 2d 83 si 200. Deci, alea sunt, 8 la numar, nu 9 :) Poate o sa bata si ceva swarovski pe afara, pentru estetica?

10

luni, 28. ianuarie 2019, 15:31

pai sa le numaram coane Fanica... stanga 455 si 800, dreapta 455 si 800, down 455 si 800, 2d 83 si 200. Deci, alea sunt, 8 la numar, nu 9 :) Poate o sa bata si ceva swarovski pe afara, pentru estetica?


Ce bine ca ai descifrat misterul ... asta era Swarovski .. pe asta il uitasem..