Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

sopvalentin

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »sopvalentin«

Răspunsuri: 624

Membru din: 27. februarie 2013

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 1. octombrie 2018, 14:48

Lowrance revine cu un nou produs: HDS Live si Elite2


2

marți, 9. octombrie 2018, 05:14




Salut,

Un moderator sau Zoran va rog mutati aceste 2 comentarii in rubrica sonare.
Haideti sa pastram acest thread doar pentru update

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

duminică, 14. octombrie 2018, 06:08



Ca "nou" as defini doar LiveSight real-time care functioneaza doar cu HDS Live
Din pacate nu am deloc informatii despre aceasta noua sonda, nici cum sau ce poate interpreta. Mai asteptam... :noroc:
Elite2 nu poate LiveSight.

Live Imaging cred ca e o imbunatatire al Totalscanului, dar nimica revolutionar, la fel ca si designul sonarului HDS si Elite2. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 15. octombrie 2018, 08:24

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

6

marți, 16. octombrie 2018, 06:08

Zoran un rezumat la ce vb domnu acolo ... pare foarte interesant pentru ca este in top-ul discutiilor pe paginile fan lowrance. Mai ales ca in filmulet este si o pomparatie cu un solix12 mega.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 17. octombrie 2018, 03:29

Zoran un rezumat la ce vb domnu acolo ... pare foarte interesant pentru ca este in top-ul discutiilor pe paginile fan lowrance. Mai ales ca in filmulet este si o pomparatie cu un solix12 mega.

Nu prea spune multe! Doar prezinta sonarul, atata... de ex el e foarte incantat ca poate "telefona" cu sonarul, dupa conexiunea cu mobilul. :gandesc: eu nici nu vreau sa aud de telefoane la pescuit.
Iar o comparatie verbala nu face intre cele 2 sonare. In plus, Solixul era pe 800kHz, nu pe Mega - 1200 kHz.

Citeva raspunsuri am primit de la Lowrance Germany:
- ecranele, atata la Elite cit si HDS, sunt mai bune ca la modelele anterioare
- vizibilitatea e mai buna la HDS Live fiind ecran fara margini (? nu prea am inteles aici ce vor sa spuna...), ecranul este ca la Simrad
- sonda AI 3/1 poate 83/200/455/800 kHz, si vede mai bine decit sonda Totalscan
- nu poa sa spuna inca daca Elite Ti (gen1) cu sonda AI va vedea mai bine SideScan, fiind vb si de alt soft in sonarul nou (compatibilitate cu aparatele vechi)
- exista si varianta de sonda AI 2/1, care are doar Down- si Side-Scan
- HDS-ul nu are incorporat 3D-ul, inca este optiune extra (de ex cu HDS Carbon & 3D, pe apa de 12-14m pe Dunare, vad inca detalii exacte si la 60m stanga, sau dreapta! nu cred ca sonda AI va putea ajunge la astfel de performanta)
- se vor putea comanda si variante cu sonda HDI (2d + DS)
- despre functiunea si sonda LiveSight nu au spus nimica! doar ca apare prin martie-aprilie 2019 (compatibila doar cu HDS Live)... se pare ca este similara cu Live Scope de la Garmin

- termenul de livrare catre comercianti a fost mutat de pe 31.10.18 pe 15.11.18 :)))) :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

8

luni, 22. octombrie 2018, 15:04

Am auzit pe facebook ca noua sonda o sa aibe 9 cristale in loc de 5!
Total scan are 5 cristale Zoran?

sosoktm

Oblete

Răspunsuri: 19

Membru din: 18. iulie 2014

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

9

marți, 13. noiembrie 2018, 09:17

pai sa le numaram coane Fanica... stanga 455 si 800, dreapta 455 si 800, down 455 si 800, 2d 83 si 200. Deci, alea sunt, 8 la numar, nu 9 :) Poate o sa bata si ceva swarovski pe afara, pentru estetica?

10

luni, 28. ianuarie 2019, 15:31

pai sa le numaram coane Fanica... stanga 455 si 800, dreapta 455 si 800, down 455 si 800, 2d 83 si 200. Deci, alea sunt, 8 la numar, nu 9 :) Poate o sa bata si ceva swarovski pe afara, pentru estetica?


Ce bine ca ai descifrat misterul ... asta era Swarovski .. pe asta il uitasem..