Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

pardina

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »pardina«

Răspunsuri: 6

Membru din: 12. aprilie 2017

Locație: braila

Profesia: economist

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 11. iunie 2018, 08:13

Pescuitul cu clonkul legal sau ilegal ?

Bună ziua.
În acest sfârșit de săptămână am ascuțit cârligele și am plecat la pescuit împreună cu un prieten.
Echipament: Barca pneumatică, motor 4 CP, sonar, 2 lansete eu, 1 colegul, permise ANPA și cloancele.
Zona; Dunăre, aproape de Măcin.
După 2 ture de dat cu clocul, apare Politia de Frontieră cu 3 flăcăi, se recomandă, ne trag la mal, ne controlează la documente și incep cu amenințări ca nu avem voie să pescuim cu cloncul, argumentând că nu pescuim sportiv și că e trebuie permis de pescuit comercial.
Ne-au amenințat că ne confiscă barca, etc etc, lasâdu-ne în pace intr-un final mustrându-ne verbal că ne iartă de data asta.
Legile le-am citit și răscitit.
Spuneți-mi cu ce hartii să mă înnarmez ca să le dremonstez că interpretează greșit legea sau daca ei au dreptate.
Mulțumesc!!

:clonk

2

luni, 11. iunie 2018, 10:44

:salut: Nu trebuie le prezentati nimic......TREBUIE SA VA PREZINTE EI LEGEA UNDE SPUNE CA NU AVETI VOIE LA CLONC :gandesc: Este prima data cand aud asa ceva..si am fost verificat nu gluma :zambet:

OvidiuD

Sunt nou și mă prezint!

Răspunsuri: 4

Membru din: 10. aprilie 2018

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 12. iunie 2018, 12:06

" apare Politia de Frontieră cu 3 flăcăi, se recomandă, ne trag la mal, ne controlează la documente și incep cu amenințări "

Nume tovarasilor, gradul si locatia unde s-a intamplat. Totul direct la politia de frontiera sediul central.
Personal as da un e-mail direct PFR si apoi revenire cu telefon. Dupa 1-2 saptamani(daca nu sunteti contactat) mers direct la sediul Pol de frontiera al localitatii dvs si depus a doua plangere in scris pe hartie. Dupa ce in prealabil scoateti la imprimanta e-mailul trimis catre PFR, fara raspuns(sic) si pw care il aratati. Totul doar daca nu va dau un raspuns decent si oficial.

Bucureşti, Bulevardul Geniului nr. 42C, Sector 6, cod 060117, telefon: 021.316.25.98; 021.318.25.98, fax: 021.312.11.89,
telefon de informare: 021.9590, e-mail: pfr@igpf.ro

pardina

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »pardina«

Răspunsuri: 6

Membru din: 12. aprilie 2017

Locație: braila

Profesia: economist

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 12. iunie 2018, 12:55

Am fost azi in audiență la ANPA si mi-au spus ca am dreptate, singura lege care reglementeaza pescuitul este og 23 din 2008 si sa nu imi fac griji pe viitor.

Dar parca nu ași lăsa problema așa.
:furtuna:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 12. iunie 2018, 15:23

Acum e tarziu, nu aveti nimic la mana care sa demostreze, nu aveti pe ce baza acuza..daca era facut un proces vercbal se schimba treaba..parerea mea e ca flacaii aveau treaba in zona si i-ati deranjat..asa cum deranjau pescarii de spining in prohibitie ..acum au dat o lege beton,eco-bio...noi nu mai avem ce cauta pe apa in prohibitie..deci braconierii nu vor mai fi deranjati..cam asta se intimpla in tara unde legile se fac dupa cum dicteaza interesul de partid..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 13. iunie 2018, 08:17

Camera video sport iSmart 4K - eMAG.ro
De cand am asa ceva pe la 50 cm deasupra parbrizului pe o tija (deci vizibil) fug de mine ca de dracu !! ,, camiri" fratilor la vedere si nu mai misca nimeni ! :pauza: :clonk :clonk :clonk
Iar in cazul cand vin langa tine ..,,Buna ziua sa stiti ca suntem inregistrati cu salvare prin internet" dupa care incepeti discutia :rizi: :rizi: , pisicuti de apartament sunt toti ! :zambet:
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

7

duminică, 17. iunie 2018, 20:03

salut.S-ar putea sa fie o problema.In permisul de pescuit scrie ca pe Dunare pescuitul recreativ,sportiv se practica de pe mal,legea192/2001.

pardina

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »pardina«

Răspunsuri: 6

Membru din: 12. aprilie 2017

Locație: braila

Profesia: economist

  • Scrie un mesaj privat

8

luni, 18. iunie 2018, 12:56

192/2001

Legea 192/2001 a fost abrogată de art. 70 din OUG 23/2008
:doarecapu:

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

9

luni, 18. iunie 2018, 16:02

Salut.In OUG 23/2008 se spune ca in 30 zile de la publicare se vor stabilii conditiile de pescuit recreativ/sportiv.A mai aparut ceva de atunci?