Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

mane81

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »mane81«

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 13. iunie 2012, 16:38

mulineta spinning

Salut.Trebuie sa cumpar o mulineta pentru spinning la somn.Va rog, am nevoie de sfaturile voastre.As vrea ceva intre marimile 5000 si 8000 si sa nu depaseasca 150, 160 euro.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 14. iunie 2012, 09:35

Salutari ... sti prea bine mane81 parerile si recomandarile mele pentru ca deja le-ai primit pe privat. Stiind insa preferintele tale pentru un echipament mai greu ti-as recomanda urmatoarele mulinete, pe care le scriu oarecum in ordinea preferintelor:

Daiwa Capricorn 4500J ... asta sare de suma pe care ziceai ca esti dispus sa o platesti pentru ea dar in comparatie cu celelalte doua de mai jos are sub 500 de grame greutate.



Shimano Saragosa 8000 ... care din cate am inteles e un tanc de mulineta dar din pacate bate spre 600 de grame ca si greutate.



Shimano Spheros 8000 ... foarte asemanatoare cu Saragosa-ul pomenit mai sus care iarasi din pacate are in jur de 600 de grame.



De oricare dintre cele 3 mulinete pomenite mai sus poti sa tragi dupa bunul tau plac si nu vei avea probleme.

Si eu sunt in cautarea unei a doua mulinete si se pare ca pana la urma m-am decis sa merg pe mana celor de la Daiwa in dauna Penn-urilor sau a Fin-Nor-urilor. Adica pana acum nici o Daiwa nu m-a dezamagit si deci va urma un Capricorn 4500J.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 14. iunie 2012, 11:44

Aici ar mai fi si:

Spro Blue Arc 7550 > 600 grame, dar in jur de 75,- euro (f rezistenta, BlinkerJorg prinde 100 de somni pe an cu ea si dupa 2 ani o arunca)

Ryobi Arctica CF 8000 = 500 grame, in jur de 150,- euro cu tambur de rezerva (intra mult fir de 0,35 mm pe ea si s-a adeverit deja la somni mari)

Cele de la Shimano mie personal imi sunt prea scumpa.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 14. iunie 2012, 11:55

Nu cunosc mulinetele de la Ryobi … are un prieten si am avut in mana niste modele mai mici care pareau bine inchegate si suficient de rezistente dar mi se pareau foarte grele pentru dimensiunile alea … dar repet, vorbesc de ceva gen 3000-4000 parca (eventual attila ne poate lamuri :ochi: ca el este prietenul de care pomeneam)

Am incercat de altfel Spro Red Arc iarasi de marimea 3000-4000 (nu mai retin) care mie unul nu imi placea mai deloc, dadea semne de oboseala dupa doar vreo 15-20 de iesiri, intr-adevar pescuit in conditii grele pe sub baraje si posesorul nu are obiceiul sa isi menajeze sculele catusi de putin. Mi se parea ca nu era suficient de bine inchegata si parca avea niste jocuri ciudate peste tot, cand o invarteai iti dadea senzatia ca tot ce e pe ea joaca.

Da Zoran, cele de la Shimano sunt ceva mai scumpe dar au o istorie in spate si sunt efectiv niste tancuri ce ma indoiesc ca vor ceda in timpul drilului. Pe aici cand vine vorba de spinning la somn Saragosa-ul e prima mulineta de care se pomeneste si sunt zeci, poate chiar sute de oameni care o folosesc si care pe sezon prind multi somni ce sar de 2m lungime cu ea. Eu prefer Daiwa-ul din cauza greutatii mai reduse fata de cele de la Shimano.

ps : chiar nimeni nu se mai baga la ceva recomandari, toti am avea de invatat cate ceva ... :nunteleg:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

joi, 14. iunie 2012, 12:29

Red Arc sunt concepute pt salau, cu un sistem mai finesco in ele. Nimeni nu le recomanda aici la somn, pt ca nu rezista la recuperari repetate in curenti cu naluci mari. BlueArc e mai solida si mai grea si s-a adeverit deja in repetate randuri.

Ryobi normal, fara CF in spate, au cam 100 de grame mai mult decit cele cu CF. In catalogul Ryobi datele sunt gresit trecute cu:
6000 CF - 500 grame
8000 CF - 600 grame
de aceea si in toate shopurile sunt datele asa preluate. In realitate au 400 - respectiv 500 grame.

Cu Penn 7000 au fost scosi numerosi somni imensi, insa trece bine de 200,- de euro, la fel ca multe Shimano sau Daiwa. Nimic de comentat la calitate sau rezistenta.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

6

vineri, 15. iunie 2012, 18:04

Ryobi e grea fiindca e din "metal" si fierul are greutatea lui, dar in acelasi timp este foarte rezistent... pe Ebro sau pe PO daca vreti sa inchiriati echipament de spinning mai mult ca sigur veti primi lansete si mulinete marca "Penn", motivul e una destul de simpla sunt robusti si rezistenti ...

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

7

vineri, 15. iunie 2012, 20:37

tocmai m-am intors din magazin unde am plecat cu gandul de a lua un Capricorn de 4500 dar se pare ca nu il aveau pe stoc si trebuia sa astept o luna :soc: asa ca m-am pus sa ma uit pe acolo si din vreo minim 10 mulinete incercate se pare ca de mana s-a lipit un Ryobi Arctica II de 6000 (ala simplu fara insertii de "carbon" sau alte brizz-brizz-uri) cu un fir de 80lb.



mulineta pare un mic tanc si chiar mi se pare mai mult decat OK ... maine sper sa ii fac testul ...

sa arunci mane un ochi la ea ca e luata din magazinul de langa tine ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mane81

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »mane81«

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

8

sâmbătă, 16. iunie 2012, 12:57

Salut.Am fost si eu la magazinul acela de pescuit ieri si am comandat Fin Nor Inshore 5000(nu o aveau in magazin).Daca nu o sa ma multumeasca mulineta o sa o schimb pe viitor.Am vrut sa incerc ceva de la firma asta acum cateva luni si acum a venit momentul.Oricum va multumesc la toti pentru sfaturi. :ciao:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

9

sâmbătă, 16. iunie 2012, 13:05

Anem, mulineta este total alt model ca si cel pt Germania. Dar ma gandesc ca doar culoarea difera...

Aici o poza a modelului 2012:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mane81

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »mane81«

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

10

sâmbătă, 16. iunie 2012, 18:16

Salut.Azi am fost din nou la magazinul de pescuit si cand am vorbit cu vanzatorul mi-a zis ca dureaza cel putin o saptamana pana face comanda pentru mulineta Fin Nor Inshore, dupa care inca doua ca sa ajunga.M-am enervat si am luat Ryobi Artica 8000.Cu asta nu gresesc pare un tanc, daca nu e ok la spinning o bag la stationar pentru ca pare rezistenta.Cred ca singurul inconvenient e greutatea 595 grame. :ciao:

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

11

sâmbătă, 16. iunie 2012, 18:29

.M-am enervat si am luat Ryobi Artica 8000.

Este o mulinetă pe care te poți baza, eu o pescuiesc la jiguri și sunt mulțumit de ea ......pentru voblere aș recomanda ceva mai mic și mai ușor 4000 maxim 6000 . :bucuros:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

12

duminică, 17. iunie 2012, 20:25

in poza de mai jos e un daiwa de 3500 alaturi de un ryobi de 6000 de unde se poate vedea ca marimile difera de la firma la firma ... adica din ce se vede corpul e cam la fel la ambele, au cam aceleasi caracteristici si singura diferenta e tamburul, pe cel de 6000 intra evident ceva mai mult fir ...



si in poza de mai jos se vede un detaliu a galetului de la ryobi ... mi se pare facut tare misto si da senzatia ca e tapan bine ...



ryobi arctica produsa pentru germania se pare ca e diferita fata de cea produsa pentru italia, si diferenta nu e doar la galet ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

13

duminică, 17. iunie 2012, 20:34

mane81, sa o folosesti sanatos ... putin cam mare cea de 8000 (cu 6000-ul te descurcai de minune) si mi sa nu simti greutatea prea mare dupa nici 2 ore de pescuit. sa ii faci inaugurarea cat mai rapid :ochi:

ps : am scris doua mesaje pentru ca din cauza conexiunii proaste de net nu mai pot sa modific mesajul precedent intr-una dandu-mi eroare de incarcare ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mane81

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »mane81«

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

14

duminică, 17. iunie 2012, 20:53

Cand am fost la magazin aveau doar 4000 si 8000, pe ultima de 6000 ai cumparat-o tu.Pare cam grea 595 grame dar imi da senzatia ca pot scoate pe mal unul de peste 2 metri. :zambet:

Glad_I

Oblete

Răspunsuri: 9

Membru din: 26. septembrie 2012

  • Scrie un mesaj privat

15

joi, 27. septembrie 2012, 21:27

am si eu o intrebare:
Ce recomandati pentru spinning la somn? Mai sus am vazut foarte multe pareri si foarte multe marimi. Eu fososec marimea 4000 ( shimano) la stiuca. Mi se pare buna marimea. Ma refer la angrenaje. Unii sustin ca trebuie sa fie destul de puternice. Nu as vrea sa dau banii pe una si dupa un an sa ma lase. Din aceasta cauza am cumparat ceva de calitate. Va intreb pentru ca la somn in special nu am pescuit. Vreau sa o folosesc la spinning.
Multumesc.

Glad_I

Oblete

Răspunsuri: 9

Membru din: 26. septembrie 2012

  • Scrie un mesaj privat

16

joi, 27. septembrie 2012, 21:28

As vrea sa o imperechez cu un bromanodell 20-120.
:)

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

17

vineri, 28. septembrie 2012, 13:02

Din punctul meu de vedere un Shimano de 4000 mi se pare mic pentru somn. Din punctul altora de vedere este foarte OK.

Adevarul este undeva la mijloc. Adica foarte mult conteaza ce pesti sunt in apa, adica dimensiunile lor. Unde pescuiesc eu un 4000 de la Shimano mi-ar fi insuficient nu doar ca si putere cat mai ales pentru capacitatea tamburului. Cand ma gandesc ca pe un Ryobi de 6000 a intrat la fix o rola de 80lb si pe un Daiwa de 3500 la fix o rola de 65lb atunci e clar ca pe un Shimano de 4000 ma indoiesc ca ar intra mai mult de o rola de 40 maxim 50lb.

In rest nu prea stiu ce sa spun ... mulinetele care mie mi se pare OK le-am amintit mai sus, dar alea sunt mulinete care ar merge bine prin locurile in care pescuiesc eu ... nu stiu daca si tie ti s-ar potrivi.

Am observat ca multa lume tinde sa isi sub-dimensioneze sculele. Si eu am avut aceeleasi idei, dar astea toate s-au schimbat cand am inceput sa caut somnul. Adica in cazul in care un avat sau salau il scoti cu o lanseta Light inclusiv in curent la somn eventual poti fluiera pentru ca nu vei reusi nici macar sa il misti de pe fund cu un echipament prea usor.

Lanseta nu o cunosc, ceva ma face sa cred ca e ceva progresiv si judecand dupa greutatea pe care o lanseaza as zice ca nu ar trebui sa iti faci prea multe probleme cu somni care nu sar de 40 de kilograme ... de acolo in sus tine de noroc si indemnare. Apropo, ce lungime are lanseta? Pescuiesti din barca sau de pe mal?

ps: incearca sa arunci un ochi eventual si la un Daiwa de 3500-4000 (difera doar tamburii) ... poate iti pica mai bine in mana.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

18

vineri, 28. septembrie 2012, 13:08

Am observat ca multa lume tinde sa isi sub-dimensioneze sculele.

Sa nu faci niciodata aceasta greseala!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Glad_I

Oblete

Răspunsuri: 9

Membru din: 26. septembrie 2012

  • Scrie un mesaj privat

19

duminică, 30. septembrie 2012, 22:44

lanseta are 7,3 " ar veni 2,13 metri. pai mai mult de pe mal ca pe langa cluj numai somesul si muresul trec. Si acolo ajung destul de rar. Poate voi ajunge si prin delta.
La stiuca dolosesc shimano technium marimea 4000. E tanara, nu a apucat prea mult sa guste apele. Am mai pescuit pe sacalaia si acolo e singurul loc ianfara de delta unde as putea pescui din barca. Probabil ca nu o sa pot omora o mulineta cat decat buna ca nu merg atat la pescuit.
Prea multe pareri ma pun prea mult pe ganduri si e greu sa ma decid.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

20

luni, 1. octombrie 2012, 09:10

hehehehe, pai daca ceri pareri le vei primi … ca sunt multe sau ca sunt putine asta este. Plus ca ai primit totusi o singura parere as spune pe topicul asta, deci nu prea vad de unde bulversarea asta …

Eu nu stiu daca vei omora mulineta aia si nici nu mi-am dat cu parerea in privinta asta. Eu am zis doar ca eu as omora-o daca as folosi-o aici sa pescuiesc la somn. Un 4000 de la Shimano are cam aceeasi dimensiune ca un 3000 de la Daiwa, cu care nu as pescui la somn prin locurile in care il caut.

Repet ceea ce am spus si in mesajul precedent, fiecare pescuieste cu ceea ce ii pica mai bine in mana si cu ceea ce crede el ca e mai OK … nu stiu de ce am senzatia ca tu ai fi dorit un raspuns prin care sa ti se spuna ca e buna mulineta aia de dat la somn. Da, e buna sa cauti somnii care nu sar de un 10-20 de kilograme cu fire relativ subtiri, daca insa vrei pesti ce sar de 40-50 de kg si fire de la 50lb in sus iti recomand sa iti cauti altceva. Alegerea este a ta … numai bine :noroc:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Subiecte asemănătoare