Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

arlan

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »arlan«

Răspunsuri: 4

Membru din: 4. ianuarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: inspector aviatie

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 20. aprilie 2018, 10:45

Compatibilitate sonde Lowrance

Buna ziua,
Am o intrebare pentru Zoran care a folosit mai multe sonare.
Am avut montat pe bord un Lowrance 7 DSI, a luat apa la greu si acum da "" ecrane albastre "" :doaaamne: , asta e, ghinion de nesansa.
Am achizitionat acum un Lowrance Hook 5x.

Intrebare intrebatoare: Sunt compatibile sondele? Nu am chef sa montez sonda noua ptr ca e mult de munca cu pozatul, dematisat si matisat cablaraie (am tras prin copex toate comezile si alimentarile) si tras prin toate gaurile pana pe bord.

Multumesc

PS. Daca ai timp vreau un link catre un tutorial ptr Hook 5x, am sapat prin site-ul tau si nu-l gasesc si stiu ca la 7 DSI am gasit.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 15. mai 2018, 03:50

Salut Arlan,
scuze de raspunsul intarziat, dar evenimentele din ultima luna m-au dat complet peste cap :noroc:

Da, sondele sunt compatibile, sunt aceleasi, sar putea sa difere culoarea.

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

3

marți, 15. mai 2018, 13:25

Vin si eu cu o intrebare tot pe aceeasi tema,
Zoran, spune-mi te rog ultimul meu sonar luat de la tine este un Elite 5 Ti cu sonda TotalScan, daca vreau sa fac un upgrade la Elite 9 Ti sa zicem, pot sa cumpar doar sonarul propriu zis? pot folosi perfect sonda si alimntarea de la Elite-ul meu de 5" ? Sau daca optez pt un HDS 7 gen 3, pot folosi sonda de pe elite 5 TI si atat, sau am nevoie si de sonda "mica"? Sper ca m-am facut inteles... Mersi!

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 16. mai 2018, 04:59

Salut ggixx,
sonda Totalscan are un singur tip de mufa! Astfel, potriveste atata la Elite Ti varianta Totalscan, cit si la HDS gen 3 si Carbon.
Sonda Totalscan ofera toate 3 tipurile de sonda: fishfinder-ul 2D, DownScan si Side Scan. Astfel, NU mai este nevoie de o alta sonda!

Da, cablul de alimentare potriveste atata la toate Elite Ti, cit si la toate Elite (mod. pina in 2016), Hook (gen1 - mod. pina in 12.2017), si la toate HDS-uri.
Cablul de alimentare difera doar la modelul nou Hook2. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

5

miercuri, 16. mai 2018, 12:31

Mersi de raspunsuri Zoran, deci in principiu upgrade-ul e simplu.

Mai apelez odata la experienta ta si te intreb strict din punctul tau de vedere ca pescar si utilizator de sonare, daca ai face un upgrade de la un Elite 5 TI Totalscan, luand in calcul doar HDS 7 Gen3 si Elite 9Ti, spre care te-ai orienta, SAU se merita upgrade-ul? daca da, imi poti si argumenta? Multumesc inca odata!

Subiecte asemănătoare