Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

SorinM

Biban

  • Autorul acestui subiect este »SorinM«

Răspunsuri: 80

Membru din: 23. martie 2014

Locație: Timis

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 2. aprilie 2018, 19:51

Cum rupem firul ?

Nu am gasit nimic despre cum se (face) recomanda ruperea firului atunci cand agheti si nu mai ai sanse sa recuperezi montura / naluca ( cateodata si pestele) .
Nu stiu daca procedez bine, eu tin lanseta in prelungirea firului si ..trag cu mana pe tambur . In modul acesta cred ca are de suferit doar pick-up-ul mulinetei (nu am folosit fir mai gros de 30lb). Uni dintre voi folositi fire multtt mai groase, cum procedati fara sa fie afectat echipamentul ?

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 2. aprilie 2018, 21:11

Pe echipamentul de spinning adica lansete/mulinete light infasor firul pe mana si trag usor pana cedeaza (agatatura,carligul sau firul).
Ma folosesc de maneca de la bluza sau o carpa/tricou ca sa nu imi fac taieturi de la fir.

Firul mono este mai putin periculos decat textilul si pot sa il rup si direct fara maneca dar tot timpul trebuie atentie la degete mai ales.

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 2. aprilie 2018, 21:15

Prind de partea libera a firului, deschid picapul pentru a elibera suficient fir astfel incat sa nu risc sa rup varful la lanseta si trag cu mana de fir sau in cazul echipamentelor de somn folosesc un bat oval foarte bine finisat dupa care infasor firul.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 3. aprilie 2018, 03:45

...in cazul echipamentelor de somn folosesc un bat oval foarte bine finisat dupa care infasor firul.


Cam asa fac si eu, insa cu ce am prin barca. Imfasor de citeva ori spira langa spira, apoi smucesc brusc. Daca este spira peste spira, risc sa mi se taie firul pe locul infasurat, si sa pierd multi metri de fir... :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 244

Membru din: 26. decembrie 2013

Locație: Karlsruhe / Germania

Profesia: Techniker

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 3. aprilie 2018, 22:25

Grosime

a) la fir scrie 0,25 mm la grosime.... b) lanseta are 2,75 m. c) Am si volanul pe stînga unde-i gresheala ? :ochi: träiascä sistemul metric :noroc:

Subiecte asemănătoare