Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

zamfi

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »zamfi«

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

1

duminică, 18. martie 2018, 18:40

Cum scapam de somni dinr-o balta?

Luci iti multumesc de vorbele frumoase ! Problema este ca trebuie extrasi ( iti place termenul? :rizi: ) din balta unui prieten tocmai pentru a face loc la ...salai! Pe langa stiucile si bibanii existenti. Si ,pentru a nu afecta restul pestilor,consider ca cea mai buna metoda va fi pescuitul plantat ( montura os probabil...) cu peste viu. In perioada de prohibitie trebuie sa treaca cumva vremea. Nu ma las de salau decat ori cand nu mai sunt ori daca tendinita din umarul drept va reveni si ma va sicana in continuare .De motivul doi imi este cel mai frica :zid:
Balta este superba (Pescaria La Micutzu- vezi FB) si pentru pescarul de spinning ar putea devenii in 2-3 ani Eldorado-ul spinningului...Dar se pare ca populatia de somn este cam mare si mai trebuie rarita periodic...In plus nu am mai dat la somn la stationar de ani de zile si poate ca ar fi timpul ... :noroc:

Nelutu

Biban

Răspunsuri: 126

Membru din: 11. septembrie 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Mecanic intretinere si mentenanta

  • Scrie un mesaj privat

2

duminică, 18. martie 2018, 19:41

Zamfi, ceva ma face sa cred ca nu o sa poti eradica somnul de acolo doar prin pescuit normal. :gandesc: Daca sant somni mari obligatoriu sant mult mai multi somni mai mici, pana cand nu se va seca balta nu cred ca poate prietenu' sa scape de somn, iar stiucile si salaiii vor face parte din meniul somnilor ramasi ... :nu:

Răspunsuri: 121

Membru din: 5. februarie 2015

Locație: Saarbrücken-DE

Profesia: intreprinzator

  • Scrie un mesaj privat

3

duminică, 18. martie 2018, 19:45

Eram sigur ca de balta aceea e vorba! Daca Micutzu' vrea, dau si eu o noapte pe la sfirsitul lui iunie sa fac loc la niste salai... Eviva Eldorado!!!
Scuze de offtopic

zamfi

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »zamfi«

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

4

duminică, 18. martie 2018, 20:18

Pai la sfarsitul lui iunie e gata prohibitia ,dar putem face o noapte de povesti ...Ideea este sa-i rarim nu sa-i gatam! Dam si la spinning dupa ei ,de ce nu ...Vezi si scule de spinning la salau, tot ce trebuie .Scuze si eu de offtopic.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 19. martie 2018, 05:14

Parerea mea este ca nu trebuie extrasi complet, ci doar rariti, asa cum ai si scris.
Cu toate ca, si in Ebro se impaca excelent cu salaii, babustile, crapii si carasii...

Daca ati urmarit videouri filmate de scafandrii, somnii stau impreuna cu bibanii, crapii si alte vietati fara sa le faca vre-un rau. Nu sunt programati sa extermine alte specii. Iar pe un pat de pellete, se servesc impreuna fara sa se deranjeze unul pe celalalt...
Un alt video interesant dintr-un acvariu, cand dintr-o sumedenie de babusti, somnul a urmarit tintit doar pe una, pe cea bolnava. Cu toate ca multi alti pestisori i-au trecut pe langa mustati, el nu a fost interesat de restul, doar de babusca bolnava.

Din cite stiu eu, intr-o balta, mai degraba salaul si stiuca nu se impaca bine. Sau? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »zamfi«

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

6

luni, 19. martie 2018, 08:05

Este corect ce spui Zoran. Atat legat de faptul ca nu trebuie scos somnul total ( oricum nu reusesti) mai ales ca vorbim de un ecosistem din care somnul face parte nativ, cat si legat de stiuca cu salaul ...in vata sa convietuiasca ,impartindu-si incredibil de exact teritoriile! Daca balta este mica totusi si fara vegetatie , salaul ajunge sa scoata stiuca de pe balta! Pare ciudat ca nu este invers asa-i ?