Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 15. martie 2018, 05:50

Lansete spinning somn cu un raport pret/ calitate excelet!

:salut: ,

as vrea sa va prezint aici noile lansete din shop, care se pot folosi fara probleme la spinningul la somn: Aquantic - lansete spinning somn

Destinate spinningului marin/ oceanic la ton si alte dracovenii de pe acolo, mi-au atras atentia prin greutatea lor redusa, care este aproape echivalenta cu lungimea:
2,4m ~ 240 grame
2,7m ~ 270 grame
Astfel, comparand Aquantic cu lanseta Tica-America ce o am in dotare, am presupus ca sunt si bine echilibrate. Ceea ce s-a adeverit la oricare dintre Aquantice! Toate lansetele stau excelent in mana, atata cele de 2,4m (recomand ptr barca) cit si cele de 2,7m.

Lansetele special destinate spinningului la somn, fie ca sunt de la Zeck, Unicat, Black Cat, Madcat, Taffi, samd..., toate par destul de grele, ptr ca unele sunt chiar rau dez-echilibrate! Insa nu doar ca dau impresia ca sunt grele, ci intradevar, greutatea ca atare a lansetei depaseste de multe ori 300gr!

Testul de putere l-au luat toate cu brio, 6 kg ridica fara probleme, chiar si cu balans. :bucuros2:

Bine-nteles ca la acest pret nu putem astepta ca toate componentele sa fie la calitatea celor de pe lansetele de 150 sau 200€!
Insa, la acest pret m-am gandit ca sunt foarte interesante pentru cei ce doresc sa inceapa spinningul la somn, sau ptr cei ce vor sa aibe si o lanseta de spinning somn, dar nu o folosesc prea des, sau, si ptr cei ce vor sa achizitioneze 2 lansete, una de 2,4 si cealalta de 2,7m (ptr barca mai light si ptr mal mai heavy), sau ptr cei ce vor sa aibe una mai light (voblere) si alta mai heavy (jiguri si oscilante mai grele).

Daca aveti intrebari, astept sa discutam in continuare despre aceste lansete :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 15. martie 2018, 07:18

Cm sunt ca actiune, progresive, parabolice, etc... Sper sa se inteleaga la ce am vrut sa fac referire.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 15. martie 2018, 08:56

Cm sunt ca actiune, progresive, parabolice, etc... Sper sa se inteleaga la ce am vrut sa fac referire.


Semi-Parabolica :zambet:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 15. martie 2018, 09:21

:rizi: ... semi-parabolica ce inseamna mai exact?

intreb pentru ca de mult ori am citit niste descrieri la anumite lansete ce te bagau intr-o cunfuzie mai mare decat cea initiala :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

5

joi, 15. martie 2018, 12:02

Si eu sunt curios de actiunea lansetei. Poate un video demonstrativ pentru ca nu am gasit nimic pe youtube... Parca totusi e cam prea puternica pentru ce caut eu...
Sunt in cautarea unui combo de somn mai "light", pe care sa il folosesc si cu naluci grele la stiuca. Pana acum ma uitam la ceva modele Xzoga sau un Airrus Bora.

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 15. martie 2018, 17:19

Cred ca Zoran s-a referit cand a spus semiparabolica la o actiune moderat fast. Pot sa zic asta deoarece sambata am pescuit una dintre ele , pe o incinta , la stiuca cu naluci xxl.Am fost reticent in privinta acestei lansete pina am pus mana pe ea , si nu mi-a venit sa cred cat de bine echilibrata este. Blank-ul este unul de exceptie - usor pentru categoria asta(215 gr)si ce e important foarte ,foarte bine echilibrate. Ce nu este pe gustul meu este inelul de plecare o idee cam mic , in rest nu am ce sa le reprosez.. Eu am pescuit cu Aquantic 2.4 metri 50-110 gr, si am lansat glidere grele 50-70 gr precum si replici Norizi de cca 50-60 gr.. Dupa cum am zis , actiunea este moderat rapida in sarcina formand o semiparabola -daca vreti- dar cu o rexzerva evidenta de putere, si ceea ce mi-a placut mie cel mai mult au o elasticitate controlata care in dril cu somni capitali ajuta enrom, mult mai potrivita decat una rigida..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

pava

Oblete

Răspunsuri: 25

Membru din: 3. martie 2015

Locație: Galati

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

7

joi, 15. martie 2018, 18:33

Zoran , cum este Aquatic 2.7 40-180 in comparatie cu Zeck Blinker Jörg Spin 270cm 30-180g ? Ma refer la actiune , Aquatic e mai blanda pe varf sau ? Am luat Zeck-ul ca reper pentru ca stiu lanseta

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

8

vineri, 16. martie 2018, 04:35

Zoran , cum este Aquatic 2.7 40-180 in comparatie cu Zeck Blinker Jörg Spin 270cm 30-180g ? Ma refer la actiune , Aquatic e mai blanda pe varf sau ? Am luat Zeck-ul ca reper pentru ca stiu lanseta


Exact! Aquantic e mai moale pe varf, iar Zeck e mai rigida, mai ok ptr jigging greu. Din pacate e destul de grea la 310gr, in schimb are toate componentele de calitate, si garantie la blank 10 ani.

La rigiditate se poate compara Zeck-ul cu Aquantic 2,7m (315gr)/ 60-280gr. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com