Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 12. iunie 2012, 15:54

Mulinete Penn 650/850SSm

Salut.
Dupa ce-am citit mai multe review-uri/postari pe forumuri/etc. sunt aproape hotarat sa cumpar de la americani 2 bucati mulinete Penn SSm 650/750/850, inca nu m-am hotarat la marime.
Ce as vrea sa intreb:
1. Stiti cumva daca mulinetele vin cu 2 tamburi? Cum banuiesc ca raspunsu-i "NU" deoarece nu apare nimic scris in sensul asta, stiti cumva daca se gasesc tamburi de cumparat pt. ele, separat? (nu ma refer la cumparare ocazionala SH de pe eBay ci la o varianta "oficiala").
2. Mecanismul de revenire al pick-up-ului se bazeaza pe "lovire" de iesitura aceea a piciorului mulinetei, in genul mulinetelor Daiwa Tournament SS sau exista un mecanism cu parghie ca la mulinetele "normale"?
Multzam.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 12. iunie 2012, 16:21

1. Nu, nu au tamburi de rezerva. Si da, se pot cumpara, costa 39,- euro bucata. :doarecapu:
2. Nu pot sa-ti spun la repezeala, cu toate ca le folosesc de 3 ani... eu pun tamburul inapoi cu mana.

Din cele enumerate de tine nu ti-as recomanda nici una. Din seria asta doar 950 ssm intra pt mine in discutie (pt marimea tamburului - intra mult fir!! :buaaaah: 300 metri de 0,50 mm sau 240 metri de 0,65 mm), iar daca vrei marimi mai mici, atunci modelele de la Slammer sau Slammer LL (LL = Liveliner = baitrunner).

Slammer-ele au frina mult mai buna si se regleaza mai finutz.
Eu voi ramane la 3x 950 ssm si 1x Slammer 760 LL (sau chiar 560 LL), ultima pt clonc.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 12. iunie 2012, 16:34

Multumesc Zoran!
Stiu ca tu esti pregatit pentru balene :) ... da` pe raurile unde pescuiesc io mai des se prind in general somni sub 20Kg... iar daca cu totu` si cu totu` ocazional se prinde unu` spre 50Kg, stie deja toata tara :zambet: .
O sa cumpar probabil si ceva de calibru f. greu pentru Dunare da` aia mai poa` sa mai astepte putin... daca intra pe astea "mici" ii scap si gata, ce-am avut si ce-am pierdut?!? :zambet:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 12. iunie 2012, 19:46

:gandesc:
Cind vei prinde primul somn de 2 metri, cind vei incepe sa visezi cu drill-uri de somni de 3 metri, cind te trezesti dimineata ca ai visat cu 50 de somni ce au urcat la clonc si unul a muscat si tea tras cu barca cu tot toata noaptea, vei fi bucuros si linistit ca ai scule de competitzie... :bucuros2:
Crezi ca vei pescui intotdeauna doar pe Timis? Si daca, si acolo sunt bucati care trebuie sa le ti in loc sa nu-ti intre in radacini...

Oricum, rezista toate ce sunt enumerate in acest subiect, e doar diferenta de capacitate de fir. Sa nu te astepti la mulineta ideala! De exemplu nu aduna frumos firul, dar pe mine asta nu ma intereseaza.

Slammer 760
- 180 m de 0,65 Gigafish Powerline
- 220 m de o,50 Gigafish Powerline
Spinfisher 850
- 200 m de 0,65 Gigafish Powerline
- 250 m de 0,50 Gigafish Powerline
Spinfisher 950
- 240 m de 0,65 Gigafish Powerline
- 300 m de 0,50 Gigafish Powerline
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 12. iunie 2012, 22:14

Tati, nu ai nevoie sa-ti intre sute de metri de fir pe tambur. Daca pescuiesti din barca, 100m sunt mai mult decat suficienti (inclusiv pe Dunare). Daca pescuiesti de pe mal, atunci datele problemei se schimba.
Pentru pescuit din barca (clonc sau pescuit "la copaci", in care drill-ul se desfasoara din barca)) orice mulineta (eventual cu frana de atac) iti este suficienta daca iti intra 100m de fir de 1mm. Eu am renuntat la mulinete in favoarea multiplicatoarelor, dar aici este loc de o alta dicutie (comparatie intre cele 2 tipuri).
O caracteristica a mulinetelor (multiplicatoarelor) pe care trebuie sa o ai in vedere este "drag max". Cu cat valoarea este mai ridicata, cu atat te poti bizui (trage mai mult) de mulineta (multiplicator).
FIRE INTINSE LA LIMITA RUPERII iti doresc!!!

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

6

duminică, 1. iulie 2012, 12:51

Salut la toata lumea.A avut cineva probleme cu mulineta Penn Spinfisher Metal 950 ssm? Eu am cumparat-o acum 5 luni si aseara am vazut ca nu mai tine frana.Strang la maxim si cand trag de fir nu mai tine deloc :soc: .Pare sa fie ceva din tambur :doarecapu:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

duminică, 1. iulie 2012, 13:08

Salut Mane,
n-am auzit asa ceva inca niciodata. Dar si un Porsche se mai strica, dar mai o mulineta made in China. Daca s-a stricat in asa timp scurt, nu poate fi decit o greseala de fabricatie.
Dute si schimbo la magazin, garantia e de 2 ani in UE.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

8

duminică, 1. iulie 2012, 15:47

Salut la toata lumea.A avut cineva probleme cu mulineta Penn Spinfisher Metal 950 ssm? Eu am cumparat-o acum 5 luni si aseara am vazut ca nu mai tine frana.Strang la maxim si cand trag de fir nu mai tine deloc :soc: .Pare sa fie ceva din tambur

Verifică dacă nu se rotește firul pe tambur, la textil se mai întâmplă............. :gandesc:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

9

vineri, 9. octombrie 2015, 20:40

Salut la toata lumea.A avut cineva probleme cu mulineta Penn Spinfisher Metal 950 ssm? Eu am cumparat-o acum 5 luni si aseara am vazut ca nu mai tine frana.Strang la maxim si cand trag de fir nu mai tine deloc :soc: .Pare sa fie ceva din tambur :doarecapu:

Chiar daca sunt peste 3 ani de cand nu s-a mai raspuns la acest subiect, chiar sunt curios care a fost problema si cum s-a rezolvat...!?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

10

vineri, 9. octombrie 2015, 23:19

Ups...am uitat sa mai scriu si rezolvarea problemei.A fost exact asa cum a scris Larry, se rotea textilul pe tambur si fiind noapte nu mi-am dat seama de problema.Am rezolvat-o cu putina banda izoler, mulineta merge excelent dupa aproape 4 ani de folosinta :noroc:

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

11

sâmbătă, 10. octombrie 2015, 00:01

Ups...am uitat sa mai scriu si rezolvarea problemei.A fost exact asa cum a scris Larry, se rotea textilul pe tambur si fiind noapte nu mi-am dat seama de problema.Am rezolvat-o cu putina banda izoler, mulineta merge excelent dupa aproape 4 ani de folosinta :noroc:

Am patit-o si eu...si pe Branzino, si pe Infinity X 5500BR...enervant... :zambet:...bine ca m-ai linistit...ca am in plan si mulineta respectiva...
Apropo...ai sau ai avut ai varianta cu baitrunner? Ca Zoran pomenea de ceva probleme...la ea... :gandesc:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

12

sâmbătă, 10. octombrie 2015, 00:06

Nu am varianta cu Baitrunner :noroc:

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

13

duminică, 11. octombrie 2015, 01:04

:gandesc:
Cind vei prinde primul somn de 2 metri, cind vei incepe sa visezi cu drill-uri de somni de 3 metri, cind te trezesti dimineata ca ai visat cu 50 de somni ce au urcat la clonc si unul a muscat si tea tras cu barca cu tot toata noaptea, vei fi bucuros si linistit ca ai scule de competitzie... :bucuros2:
Crezi ca vei pescui intotdeauna doar pe Timis? Si daca, si acolo sunt bucati care trebuie sa le ti in loc sa nu-ti intre in radacini...

Oricum, rezista toate ce sunt enumerate in acest subiect, e doar diferenta de capacitate de fir. Sa nu te astepti la mulineta ideala! De exemplu nu aduna frumos firul, dar pe mine asta nu ma intereseaza.

Slammer 760
- 180 m de 0,65 Gigafish Powerline
- 220 m de o,50 Gigafish Powerline
Spinfisher 850
- 200 m de 0,65 Gigafish Powerline
- 250 m de 0,50 Gigafish Powerline
Spinfisher 950
- 240 m de 0,65 Gigafish Powerline
- 300 m de 0,50 Gigafish Powerline

Pe Spinfisher 10500 cat fir intra?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

14

duminică, 11. octombrie 2015, 07:30

Pe Spinfisher 10500 cat fir intra?


ssv 7500 = 0,65mm/170 m_____0,50mm/240m
ssv 8500 = 0,65mm/230 m_____0,50mm/300m
ssv 9500 = 0,65mm/300 m_____0,50mm/400m
ssv 10500 = 0,65mm/400 m_____0,50mm/520m :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

15

vineri, 16. octombrie 2015, 11:30

:gandesc:
Cind vei prinde primul somn de 2 metri, cind vei incepe sa visezi cu drill-uri de somni de 3 metri, cind te trezesti dimineata ca ai visat cu 50 de somni ce au urcat la clonc si unul a muscat si tea tras cu barca cu tot toata noaptea, vei fi bucuros si linistit ca ai scule de competitzie... :bucuros2:
Crezi ca vei pescui intotdeauna doar pe Timis? Si daca, si acolo sunt bucati care trebuie sa le ti in loc sa nu-ti intre in radacini...

Oricum, rezista toate ce sunt enumerate in acest subiect, e doar diferenta de capacitate de fir. Sa nu te astepti la mulineta ideala! De exemplu nu aduna frumos firul, dar pe mine asta nu ma intereseaza.

Slammer 760
- 180 m de 0,65 Gigafish Powerline
- 220 m de o,50 Gigafish Powerline
Spinfisher 850
- 200 m de 0,65 Gigafish Powerline
- 250 m de 0,50 Gigafish Powerline
Spinfisher 950
- 240 m de 0,65 Gigafish Powerline
- 300 m de 0,50 Gigafish Powerline

E vreo eroare? Ca aici apar 240 m /0,65 mm, iar acum cateva zile apar 300 m/0,65 mm, pentru Spinfisher 9500!?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Acest răspuns a fost de 2 ori editat, ultima oară de »evergreen« (16. octombrie 2015, 11:45)


Răspunsuri: 106

Membru din: 14. octombrie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

16

vineri, 16. octombrie 2015, 11:54

Mulinete Penn 650/850SSm

@evergreen

Pe SSM 950 incap cam 240m de 0.65mm; marimea echivalenta la modelul nou este SSV 8500 pe care incap 240-250m de 0.65mm (garantez informatia pt ca am ambele modele)

Ce ai vazut in postarea din 11 Octombrie este modelul nou SSV 9500 pe care incap cam 300m de 0.65mm, fiind modelul imediat superior ca marime in seria noua.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

17

vineri, 16. octombrie 2015, 12:57

@evergreen

Pe SSM 950 incap cam 240m de 0.65mm; marimea echivalenta la modelul nou este SSV 8500 pe care incap 240-250m de 0.65mm (garantez informatia pt ca am ambele modele)

Ce ai vazut in postarea din 11 Octombrie este modelul nou SSV 9500 pe care incap cam 300m de 0.65mm, fiind modelul imediat superior ca marime in seria noua.

Multumesc, deci, SSV 10500 e in grafic... :zambet: ...400 m/0,65 mm...
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!