Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

mane81

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »mane81«

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

21

duminică, 18. martie 2018, 21:31

Cu toate ca am doua maini stangi :rizi: am desfacut acum mulineta sa vad daca pot face ceva.Cand am desfacut-o am gasit acolo la antiretur destul de mult ulei combinat cu vaselina, sau vaselina care in timp a devenit ulei...nu stiu de unde atata ulei pe acolo ca eu nu am pus nicioadata in 5 ani decat la galet :gandesc: , am desfacut partea de jos a mulinetei in trecut de vreo doua ori din curiozitate sa vad cum se prezinta(e facuta sa ai acces rapid pentru gresare) si imi amintesc ca doar o singura data am pus putina vaselina pe rotile dintate..
Dupa ce am curatat bine pe acolo, am asamblat mulineta si bineinteles ca antireturul functioneaza OK.Dupa care am lasat-o 20 de minute in congelator si din pacate din congelator a iesit "bolnava", antireturul da in spate rau :nervos:
Concluzia e ca se contracta ceva pe acolo la frig, nu ma simt deocamdata sa ma pun sa stramb lamele prin antiretur, voi incerca sa pescuiesc asa cu ea deocamdata pentru ca atunci cand e caldut afara functioneaza OK cum am mai zis :rizi: :noroc:

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

22

luni, 19. martie 2018, 00:45

Cu toate ca am doua maini stangi :rizi: am desfacut acum mulineta sa vad daca pot face ceva.Cand am desfacut-o am gasit acolo la antiretur destul de mult ulei combinat cu vaselina, sau vaselina care in timp a devenit ulei...nu stiu de unde atata ulei pe acolo ca eu nu am pus nicioadata in 5 ani decat la galet :gandesc: , am desfacut partea de jos a mulinetei in trecut de vreo doua ori din curiozitate sa vad cum se prezinta(e facuta sa ai acces rapid pentru gresare) si imi amintesc ca doar o singura data am pus putina vaselina pe rotile dintate..
Dupa ce am curatat bine pe acolo, am asamblat mulineta si bineinteles ca antireturul functioneaza OK.Dupa care am lasat-o 20 de minute in congelator si din pacate din congelator a iesit "bolnava", antireturul da in spate rau :nervos:
Concluzia e ca se contracta ceva pe acolo la frig, nu ma simt deocamdata sa ma pun sa stramb lamele prin antiretur, voi incerca sa pescuiesc asa cu ea deocamdata pentru ca atunci cand e caldut afara functioneaza OK cum am mai zis :rizi: :noroc:
:rizi: :rizi: :rizi:


In primul rand, nu are rost sa-ti fie frica de mulinete, cu un pic de rabdare si cu schema in fata nu prea ai cum sa faci greseli grave. Cel mult o mai desfaci odata, daca de exemplu montezi invers antireturul cum am facut eu la un Zebco, astfel incat doar derula fir, nu si recupera. :rizi:
Ca si solutii...ar fi in primul rand varianta cu carpa imbibata in motorina, aprinsa si trecuta pe sub mulineta din cand in cand la pescuit, pe care o foloseau soferii de Roman diesel pe vremuri sa dezghete motoarele, dar nu cred ca e prea practica. :ochi:
Mai realist e poate sa cumperi alt antiretur:
98C-7000CQ Clutch/Sleeve Assembly


Nu stiu, problema a aparut acum, dupa ani de folosire sau de la inceput, cand era nou-nouta mulineta? Daca e recenta, inseamna ca lamelele de plastic sunt obosite, la frig devin rigide si nu-si mai indeplinesc rolul. In cazul acesta, un antiretur nou va rezolva problema pentru cativa ani. Si apropo, un antiretur e pina la urma un rulment si ca orice rulment, are nevoie de un pic de lubrifiant sa functioneze corect, deci dupa curatare, nu lasati antireturul sec, cateva picaturi de ulei rezolva problema. Alan Hawk are un articol cu ce sa faci, cat de des si mai ales, ce sa nu faci cu o mulineta:
Reel Care - AlanHawk.com


PS. In pachetele alea din congelator ce e, fileuri de avat cumva? :rizi: :rizi: :rizi:

mane81

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »mane81«

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

23

luni, 19. martie 2018, 01:40


PS. In pachetele alea din congelator ce e, fileuri de avat cumva? :rizi: :rizi: :rizi:

In stanga mulinetei niste verdeturi, imediat langa am niste carne de vita, sub ele e ficat de porc(consum regulat pentru ca imi lipseste vitamina B12 :rizi: ).Pe sertarul de sus in stanga carne de porc, in centru tot carne de porc si in dreapta cartofi.Undeva in spate am si peste.. niste calamari si fructe de mare, peste de apa dulce mananc destul de rar doar somon si pastrav si ala e tot cumparat, nu mai pot sa mananc peste prins de mine de multi ani, C&R pentru mine e un fel de religie :rizi: :rizi:

Nelutu

Biban

Răspunsuri: 126

Membru din: 11. septembrie 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Mecanic intretinere si mentenanta

  • Scrie un mesaj privat

24

luni, 19. martie 2018, 10:00

Mane, ai dat si cu un spray degresant pe rulment s-au doar ai sters vaselina si uleiul de acolo? De obicei, ptr. o curatare f. buna a rulmentului acesta trebuie si degresat, sa ramana perfect uscat, doar asa functioneaza in orice conditii.

mane81

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »mane81«

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

25

luni, 19. martie 2018, 11:28

Mane, ai dat si cu un spray degresant pe rulment s-au doar ai sters vaselina si uleiul de acolo? De obicei, ptr. o curatare f. buna a rulmentului acesta trebuie si degresat, sa ramana perfect uscat, doar asa functioneaza in orice conditii.


UPS, nu am dat cu spray degresant.Am sters doar vaselina si uleiul, destul de bine zic eu. :gandesc:
Nu e problema, cand am timp o desfac inca o data si degresez bine de tot rulmentul insa ceva imi zice ca tot o sa faca la fel dupa ce o bag in congelator. :rizi:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

26

vineri, 23. martie 2018, 20:53

situatia nu se va schimba Mane, nu iti ramane decat sa folosesti cu încredere mulineta când afara e ceva mai cald și pe timp de iarna folosești altceva ... shimano-ul ala de 4000 pe care ți l-ai luat ultimul. Asta in cazul in care nu îți iei altceva :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Subiecte asemănătoare