Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Eugen

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Eugen«

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1

duminică, 10. iunie 2012, 08:28

Plumbi pentru pescuitul la clonc

De unde se poate achizitiona o matrita pentru plumb culisant tip torpila pentru greutati de 200-300gr? Are cineva din Bucuresti asa ceva cu imprumut, ori sa imi poata turna (am plumbul necesar) cateva bucati? Problema este ca... as avea nevoie in intervalul luni - miercuri (11-13 iunie 2012). :noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

duminică, 10. iunie 2012, 12:23

Eugen, daca nu gasesti la repezeala plumbi, pune mai multi de 100, 120 sau 140 de grame unul dupa altul.

O alta alternativa este asta (vezi prima poza): Rinul

si aici descrierea monturii (cu plumbi rotunzi pt pescuitul la crap, daca sunt deja vopsiti, n-ai nevoie de matzisori): Rinul

:pescuit:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zsolt

Sunt nou și mă prezint!

Răspunsuri: 3

Membru din: 8. iunie 2012

Locație: Cluj-Napoca

  • Scrie un mesaj privat

3

duminică, 10. iunie 2012, 12:41

Eugen,

Cu aceeasi probleme m-am confruntat si eu anul trecut, nu am gasit plumb torpila in magazinele din Cluj.
Sigur gasesti un meserias(strungar) prin zona. Un meserias bun iti face intr-o ora o matrita.

Eu la inceput turnam in tevi de diferite dimensiuni si la mijloc tineam un cui cu clestele ca sa fie gaura unde sa culiseze.

Grija ca formele sa fie incalzite si sa nu fie apa in ele!!! Foloseste ochelari de protectie daca torni!!!

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

duminică, 10. iunie 2012, 14:23

Trebuie sa fie neaparat din plumb? :nunteleg:

Nu ar fi o varianta mai buna, daca se fac direct din fier plin, si se ingauresc cu un burghiu de 2 sau 3 mm?

Capetzii putin in unghi, pt a cobori mai usor in apa... si gata.

Vezi aceasta tabela: Greutati cilindrice pt. clonc.pdf
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Eugen«

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

5

duminică, 10. iunie 2012, 15:59

Am vorbit cu un prieten si-mi va turna el cativa plumbi de 200-250gr
Cat de curand ma voi stradui sa-mi confectionez una.
Zoran, multumesc pentru tabelul cu greutati pentru forma cilindrica Fe si Pb :pescuit: