Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 26. februarie 2018, 22:24

Bravo Cataline! Pentru mine e deja clar de foarte mult timp ca tu esti cel mai valoros pescar de pe Mures

wow... asta-i chiar o afirmatie pt. un rau dealtfel destul de mare... :rizi: :rizi:
:noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 26. februarie 2018, 22:29

[/quote]
wow... asta-i chiar o afirmatie pt. un rau dealtfel destul de mare... :rizi: :rizi:
:noroc:[/quote]

Catalin stie bine la ce ma refer...din pacate el e singurul care publica si eliberari si asta pentru mine il face sa fie cel mai "tare" pescar de pe Mures, pentru faptul ca are puterea sa elibereze.Din pacate cei ca el sunt putini.. :noroc:

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 26. februarie 2018, 23:08

Catalin poate stie bine la ce te referi da` poate ca noi restu` nu stim chiar asa de bine. :rizi: :rizi:
Mane (nu te stiam de Marian... :) ) judecand dupa filmele postate Catalin e super OK, e exact cum ar trebui sa procedeze orice pescar responsabil!
Doar ca ar fi bine sa trecem de aparente, FARA SA MA REFER LA CATALIN a posta o eliberare nu denota neaparat ca esti "ce trebe" dupa cum a NU posta niste filmari NU denota ca NU esti "ce trebe".
Hai sa incercam sa nu mai fim asa superficiali... poate unii chiar n-au nimic de demonstrat nimanui si daca fac ce fac o fac pt. constiinta lor... sau pur si simplu nu le place sa apara "pe sticla", ca nu-i ca si cand n-am fi avut cazuri :rizi: :rizi: ... zic si io, parerea mea :) ... :noroc: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 27. februarie 2018, 00:24

Catalin poate stie bine la ce te referi da` poate ca noi restu` nu stim chiar asa de bine. :rizi: :rizi:
Mane (nu te stiam de Marian... :) ) judecand dupa filmele postate Catalin e super OK, e exact cum ar trebui sa procedeze orice pescar responsabil!
Doar ca ar fi bine sa trecem de aparente, FARA SA MA REFER LA CATALIN a posta o eliberare nu denota neaparat ca esti "ce trebe" dupa cum a NU posta niste filmari NU denota ca NU esti "ce trebe".
Hai sa incercam sa nu mai fim asa superficiali... poate unii chiar n-au nimic de demonstrat nimanui si daca fac ce fac o fac pt. constiinta lor... sau pur si simplu nu le place sa apara "pe sticla", ca nu-i ca si cand n-am fi avut cazuri :rizi: :rizi: ... zic si io, parerea mea :) ... :noroc: .


Eu sunt unul care apreciaza enorm atunci cand vede o eliberare publicata pe internet! De ce chestia asta la mine? pt ca sunt de parere ca si asa se poate promova eliberarea pestilor!
Mai sus mi-am manifestat entuziasmul cand am vazut eliberarea lui Catalin, baiat pe care il cunosc de ceva timp si baiat care mi-a atras atentia in mod deosebit pentru ca elibereaza somnii.Sunt foarte putini oameni pe forumul asta care publica eliberari, multi dau vina ca nu prind si din cauza asta nu posteaza nimic...bla,bla,bla.Da, e adevarat nu inseamna ca cei care nu publica filmari nu sunt ce "trebe" , foarte bine fiecare sa faca cum ii spune lui constiinta dar nu cred ca entuziasmul meu in al numi pe Catalin "cel mai valoros pescar de pe Mures" face din mine un superficial... :gandesc:

Răspunsuri: 193

Membru din: 25. iulie 2013

Locație: Sebeș/Alba

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 27. februarie 2018, 06:48

Mulțumesc Marian!Eu știu la ce ai vrut sa te referi și cred ca dacă tu ai spus lucrul ala,a fost doar părerea ta și nu trebuie sa se ajungă la discuții de genul... :prieteni:
Sunt de părere ca se pot face videoclipuri și fără sa se vadă locul de pescuit,bineînțeles atunci când eliberezi un peste și nu ești la un nivel la care nu mai înseamnă nimic un video cu eliberarea unui peste,asta am auzit zilele trecute pe aici de la “VIP-uri”... :relax:

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Catalin Bran« (27. februarie 2018, 06:54)


Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

marți, 27. februarie 2018, 06:53

Hai sa incercam sa nu mai fim asa superficiali... poate unii chiar n-au nimic de demonstrat nimanui si daca fac ce fac o fac pt. constiinta lor... sau pur si simplu nu le place sa apara "pe sticla", ca nu-i ca si cand n-am fi avut cazuri ... zic si io, parerea mea ... .


Eh, hai sa nu fim chiar asa de superficiali... :rizi: chiar daca nu as avea ce demonstra, chiar daca nu imi place sa apar pe ecrane, daca ar fi mai multi pescari ca si Catalin, poate ar avea comunitatea din RO mai multe de invatat, mai multe exemple pozitive de urmat! Eu mai degraba o vad de multe ori, la multi pescari ce nu posteaza nimica din capturile lor, ca si "...mi se rupe de restu'..."

De ce crezi Informer, ca cineva care isi posteaza eliberarile, o face doar ptr a se lauda? :gandesc: parerea mea este ca, acest exemplu este de urmat de toti cei care o fac! Altfel, apar discutii pe net de genu': "...ce mah, si asa numa' tu si inca vreo 2 pescari eliberati in RO, restul pescarilor retin tot ce prind..." cam asa vad 99% ale pescarilor situatia.

Dar situatia nu este chiar asa, Informer! Personal cunosc mult mai multi pesscari ce elibereaza si ce isi lasa locul curat dupa pescuit, decit braconieri si nesimtiti. Dar asta o stiu eu, nu si restul pescarilor, care sunt convinsi ca daca nu ai postat eliberari, reti tot ce prinzi!

Aici va rog a se face din nou diferenta intre C&R si No Kill! Si eu mai retin cite un peste, dar pe acela nu il fotografiez si nu il postez nici unde!

Eu sunt pescar, si hobby-ul meu este sa prind pestele cel mare!!! Mare si mult, sa am partide reusite de pescuit... Nu sa retin tot ce prind, tone de peste pe an, ci sa prind marea captura! Care, nu va exista pe viitor decat daca eliberam si ii invatam pe altii sa respecte aceste legi (max 5 kg/zi) si sa urmeze aceste gesturi!

Daca as spune ca ies la pescuit doar ca sa fiu in natura, as mintii... mai bine merg pe munte la plimbari daca vreau sa fiu in natura, prin padure, si as economisi si o gramada de bani! Nu as investi in scule de pescuit cit mai bune si mai sofisticate... ca daca tot nu ma intere sa prind peste!?!? :rizi:

Si daca tot se merge la pescuit ptr a ne recrea, ptr a fi in natura, indiferent daca prindem peste sau nu, si absolut deloc ptr a prinde peste sau de a retine peste, apoi, atunci cand mai eliberam cite unul, chiar daca eliberam numai cei sub dimensiunea legala, chiar nu-i greu sa filmam acele citeva secunde... zic si eu :noroc:


Personal am stat de vorba ca Mane, si stiu exact de ce posteaza el toate acele eliberari! Nu ptr a aparea pe ecran, si nu ptr a il lauda careva! Ci doar ptr ca ii pasa de ceea ce fac restul pescarilor pe apa, ptr ca vede asta ca pe un gest de urmat, si nu ii este indiferent cand vede ca si altii o fac cu acelasi interes... :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 193

Membru din: 25. iulie 2013

Locație: Sebeș/Alba

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 27. februarie 2018, 06:59

Mare dreptate ai Zoran!Eu fac chestia asta de doi ani și pot sa spun ca am tras 4-5 prieteni după mine și au început sa elibereze și ei peștele prins și chiar la început îmi spuneau ca atunci când vin la pescuit cu mine,din respect pentru mine și ceea ce fac nu ar putea sa retina un peste... :prieteni:

Ca sa lăsam astea deoparte am mai încărcat un video din timpul unui drill... :bucuros2:

https://youtu.be/xG857AIUSvg



Și aici avem eliberarea :noroc:

https://youtu.be/WQeSZ9BLmyo

:ciao:

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Catalin Bran« (27. februarie 2018, 07:13)


informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 27. februarie 2018, 07:38

Imi pare rau dar sunt de alta parere.
NU in ce priveste faptul ca postarea unei eliberari POATE influenta comportamentul altor pescari pt. ca asta-i evident, pana si o maimuta tinde sa imite ceea ce vede. :)
Insa eliberarea unui peste ca si conservarea oricarui alt lucru din ceea ce ne inconjoara tine in primul rand de constiinta fiecaruia.
Din cate imi amintesc au fost cateva cazuri de pescari care au postat aici eliberari insa ulterior s-a aflat din surse foarte sigure ca de fapt retin majoritatea pestilor... si atunci intreb, ce-i asta altceva decat o fatarnicie pe fata? :)
Iar pe de alta parte cunosc pescari care nu retin peste dar n-au postat niciodata poze pe net iar unii nici macar nu sunt inscrisi pe vreun forum... asta-i face mai putin "valabili" sau doar mai putin cunoscuti? :)
Traim in "timpurile facebook" dar pescari C&R au existat si inainte si-au sa existe si dupa.

Si ca sa ne intelegem pt. ca vad ca se tinde sa mi se interpreteze vorbele altfel decat au fost intentionate:
1. NU am facut pe nimeni superficial ci am subliniat faptul ca a judeca un pescar dupa numarul de poze/filme postate, ASTA este superficial.
2. Eu am postat de destule ori eliberari ceea ce nu inseamna ca daca eu am facut asa o sa judec pe toata lumea dupa criteriul asta... si ar trebui, DUPA PAREREA MEA, sa n-o faceti nici voi.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 193

Membru din: 25. iulie 2013

Locație: Sebeș/Alba

  • Scrie un mesaj privat

9

marți, 27. februarie 2018, 08:09

Informer,este părerea ta și nu pot sa comentez nimic fiindcă nu am nici un drept sa judec.Dar pot sa spun ca dacă postez videoclipuri cu eliberări nu ma țin mai bun și nici nu vreau sa ma laud cu capturile mele dar este un forum destinat pescuitului...Dacă apari cu o captura in ziar sa dacă postezi pe Facebook înseamnă ca te lauzi?Dacă postam poze cu somni agățați in copaci,eram judecat,dacă postez eliberări,sunt judecat...Dacă Marian și-a spus părerea,ați sărit cu gura deși el a specificat “pentru mine îl face sa etc..”,a fost o părere,a lui,atâta tot și decât sa tot lungim chestia asta,nu mai bine am posta fiecare câte o poza? :noroc:

:ciao:

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

10

marți, 27. februarie 2018, 08:22

Da, ai dreptate, este un forum de pescuit... dar in primul rand este un forum unde niste oameni, de data asta niste pescari, discuta si isi spun parerile.
Nu prea inteleg sincer de ce exista tendinta asta de "agresivitate", de cate ori iti spui parerea referitor la ceva, cineva se simte jignit sau vizat sau....
In legatura cu Mane, de ex. pur si simplu am incercat sa fac o gluma pt. ca mi s-a parut putin "bombastica" afirmatia lui... O GLUMA!
Tu de ex. vrei acu` sa zici ca am lasat de inteles ca daca postezi filme "te lauzi"... unde exact am facut eu afirmatia sau de unde se deduce asta in ceea ce am scris mai inainte?
Din pacate io-mi spun parerea de cand ma stiu si o sa mi-o spun in continuare, nu cred ca-i ceva gresit in asta si de asta scriu pe forumuri... doar ca-mi displace sa mi se rastalmaceasca spusele... :).
Da` noi sa fim sanatosi! :)
Spor la pescuit.
:noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 193

Membru din: 25. iulie 2013

Locație: Sebeș/Alba

  • Scrie un mesaj privat

11

marți, 27. februarie 2018, 08:33

“Iar pe de alta parte cunosc pescari care nu retin peste dar n-au postat niciodata poze pe net iar unii nici macar nu sunt inscrisi pe vreun forum... asta-i face mai putin "valabili" sau doar mai putin cunoscuti? :)
Traim in "timpurile facebook" dar pescari C&R au existat si inainte si-au sa existe si dupa.”
Sunt de acord sa ne exprimam părerea,este un lucru normal și eu unul nu am luat-o ca și pe o gluma,poate sunt eu mai diferit și nu mi s-a părut ca mi-am exprimat părerea atât de “agresiv”...
Crede-ma ca am investit multă pasiune,cunoaștere,bani și timp in acest pescuit,sunt foarte încrezător pentru ca in doi ani de zile am reușit sa evoluez foarte mult in pescuitul la somn,nu am nici un fel de remușcarea pentru ca am eliberat absolut toți somnii prinși,vreau sa arat ca se poate și la noi,am un băiețel care știe ca locul peștelui este in mediul lui și căruia nu trebuie sa ii aduc peștișori acasă sa se joace cu ei intr-o vana in curte!

:prieteni:

Răspunsuri: 121

Membru din: 5. februarie 2015

Locație: Saarbrücken-DE

Profesia: intreprinzator

  • Scrie un mesaj privat

12

marți, 27. februarie 2018, 08:42

@Catalin
Io ti-as spune doar ca nu te judeca nimeni pe aici, dar daca imi permitzi l-ai cam judecat tu pe altul si pe altii... Am citit povestea respectiva atunci si mi s-a parut cam deplasata, suntem un grup de pescari virtual, nu e o asociatie cu vreun regulament de urmat, ergo stim cu totii ca e preferat C&R aici si ar fi de bun simt sa intram pe forum doar daca gandim oarecum la fel. Repet, virtual si din convingere. In rest, fiecare pescuieste cum vrea si stie, unii mai buni, altii banane (ca mine), unii se filmeaza, altii nu, samd. Dar nefiind uniti decit de regulile bunului simtz, in afara de administratori mi se pare incorect ca unii dintre noi sa ii atace pe altii ca vezi Doamne nu pun poze sau mai stiu io ce. E vreo Politie C&R pe forum in afara de administratori? In cazul asta sa o stim si noi astia care din varii motive nu pun pe aici poze.
No hard feelings...

Răspunsuri: 193

Membru din: 25. iulie 2013

Locație: Sebeș/Alba

  • Scrie un mesaj privat

13

marți, 27. februarie 2018, 08:54

Aaaa,dosarul VIP-urile,mi-am exprimat părerea și nu vreau sa mai comentez pentru ca m-am convins! :prieteni:

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

14

marți, 27. februarie 2018, 09:38

A posta sau a nu posta imagini / filme... :)

Am mutat aici unele dicutii din alte topicuri...
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 193

Membru din: 25. iulie 2013

Locație: Sebeș/Alba

  • Scrie un mesaj privat

15

marți, 27. februarie 2018, 09:57

Nu ii văd rostul dar daca poți sa plasezi postarea mea de mai sus înapoi in topicul “după partide” m-as bucura,sau sa ștergi primul mesaj din postare. :noroc:

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

16

marți, 27. februarie 2018, 10:33

Eh, hai sa nu fim chiar asa de superficiali... chiar daca nu as avea ce demonstra, chiar daca nu imi place sa apar pe ecrane, daca ar fi mai multi pescari ca si Catalin, poate ar avea comunitatea din RO mai multe de invatat, mai multe exemple pozitive de urmat! Eu mai degraba o vad de multe ori, la multi pescari ce nu posteaza nimica din capturile lor, ca si "...mi se rupe de restu'..."
De ce crezi Informer, ca cineva care isi posteaza eliberarile, o face doar ptr a se lauda? parerea mea este ca, acest exemplu este de urmat de toti cei care o fac! Altfel, apar discutii pe net de genu': "...ce mah, si asa numa' tu si inca vreo 2 pescari eliberati in RO, restul pescarilor retin tot ce prind..." cam asa vad 99% ale pescarilor situatia.
Dar situatia nu este chiar asa, Informer! Personal cunosc mult mai multi pesscari ce elibereaza si ce isi lasa locul curat dupa pescuit, decit braconieri si nesimtiti. Dar asta o stiu eu, nu si restul pescarilor, care sunt convinsi ca daca nu ai postat eliberari, reti tot ce prinzi!
Aici va rog a se face din nou diferenta intre C&R si No Kill! Si eu mai retin cite un peste, dar pe acela nu il fotografiez si nu il postez nici unde!
Eu sunt pescar, si hobby-ul meu este sa prind pestele cel mare!!! Mare si mult, sa am partide reusite de pescuit... Nu sa retin tot ce prind, tone de peste pe an, ci sa prind marea captura! Care, nu va exista pe viitor decat daca eliberam si ii invatam pe altii sa respecte aceste legi (max 5 kg/zi) si sa urmeze aceste gesturi!
Daca as spune ca ies la pescuit doar ca sa fiu in natura, as mintii... mai bine merg pe munte la plimbari daca vreau sa fiu in natura, prin padure, si as economisi si o gramada de bani! Nu as investi in scule de pescuit cit mai bune si mai sofisticate... ca daca tot nu ma intere sa prind peste!?!?
Si daca tot se merge la pescuit ptr a ne recrea, ptr a fi in natura, indiferent daca prindem peste sau nu, si absolut deloc ptr a prinde peste sau de a retine peste, apoi, atunci cand mai eliberam cite unul, chiar daca eliberam numai cei sub dimensiunea legala, chiar nu-i greu sa filmam acele citeva secunde... zic si eu
Personal am stat de vorba ca Mane, si stiu exact de ce posteaza el toate acele eliberari! Nu ptr a aparea pe ecran, si nu ptr a il lauda careva! Ci doar ptr ca ii pasa de ceea ce fac restul pescarilor pe apa, ptr ca vede asta ca pe un gest de urmat, si nu ii este indiferent cand vede ca si altii o fac cu acelasi interes...


Draga Zoran, :)
Daca tot am facut un topic special pt. discutia asta si cum mie-mi "place sa vorbesc" hai sa-ti raspund.

In primul rand nici o afirmatie de-a mea nu s-a dorit a se referi la un PESCAR ANUME, am incercat sa fac afirmatii generice nu tintite.
Sunt perfect de acord cu tine c-ar fi bine sa fie cat mai multi pescari asa ca Mane, Catalin si altii ca ei, pescari pe care-i felicit cu cea mai mare sinceritate.
Pe de alta parte nu prea vad ce legatura are asta cu postarea filmelor?
Poti sa-mi spui si mie cati pescari cunosti tu care au devenit practicanti de C&R in urma vizionarii unor filme?
Ca daca nu poti, iti dau io pe privat o lista foarte consistenta de nume ale unor pescari care au activat aici si care NU au devenit... :rizi:
Chiar crezi ca educatia si constiinta iau nastere/se produc/se dezvolta/... urmarind niste filmulete? Cred ca pot avea ceva influenta dar ar fi prea frumos ca lucrurile sa fie asa de simplu de realizat....
Stiu sigur ca tu si din ce zice Catalin si el ati convins persoane sa practice C&R... dar nu cu postarea filmuletelor ci mergand cu ei la pescuit, discutand cu ei etc... sa nu confundam lucrurile, ca nu-i tot aia.

Vad ca si tu si Catalin ma "acuzati" c-am afirmat ca postarea se face pt. a va lauda.
Trecand peste faptul ca eu n-am folosit si nici n-am subinteles termenul "lauda" in postarile mele, mi se pare o coincidenta interesanta ca amandoi vreti sa combateti ideea asta... nu cumvaaaa exista si un pic de...... :rizi: .

Cu toate ca tehnica o ajuns la indemana si toata lumea aproape are un telefon la el din nou nu inseamna ca toata lumea face poze si filme toata ziua. Poate ca n-au obisnuinta asta, poate ca li se pare prea complicat ori inutil, poate ca atunci cand prind un peste le ajunge bucuria pe care-o traiesc si nu simt neaparat nevoia "s-o publice". Stiu ca mai nou daca te duci la buda tre` sa faci repede o poza si s-o pui pe facebook da` nu toata lumea-i asa. :)

Si nu in ultimul rand, nu toata lumea se duce la pescuit pt. acelasi lucru. Cum ai spus, tu mergi sa prinzi cat mai multi pesti si cat mai mari. Daca ar fi sa dau un nume, asta ar fi "pescuit cantitativ". :rizi: :rizi:
Pe mine de ex. nu ma intereseaza sa fie un peste cat mai mare, cum am spus de cateva ori deja mi se pare la fel de palpitant sa drill-uiesti o mreana de 1Kg cu mono de 0.12 ca si un somn de 25kg cu textil de 0.35. Te las sa dai tu numele de data asta... :rizi:
Si da, la. mine placerea drill-ului este motivul principal si nu poza de final, care ma lasa rece... n-are nici o valoare pt. mine ce stiu ALTII c-am prins ci ceea ce STIU EU c-am prins.
Cati pescari atatea motive da` asta e de bine. :)
:noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

17

marți, 27. februarie 2018, 10:37

Nu ii văd rostul dar daca poți sa plasezi postarea mea de mai sus înapoi in topicul “după partide” m-as bucura,sau sa ștergi primul mesaj din postare. :noroc:

Rostul este mutarea discutiilor care nu tin de topic intr-unul dedicat.
Ti-am copiat postarea in ambele parti.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

18

marți, 27. februarie 2018, 11:49

Sa-mi spun si eu parerea mea:

Traiesc de aproape 15 ani in Italia, pana sa vin aici nu eliberam pesti insa e adevarat ca nici nu am prins eu multi pesti in tineretea mea.Ieseam la pescuit doar de cateva ori pe an, acum e cu totul altceva pentru ca ies in fiecare weekend.Nu stiam ce e ala C&R, nu am vazut pe nimeni niciodata sa elibereze vreun peste pana sa vin in Italia, imi amintesc la inceputurile mele pe meleagurile astea ca nici nu intelegeam ce e cu eliberatul asta :rizi: cand am vazut prima data saltea de primire pentru crap am zis ca am aterizat pe alta planeta :rizi: m-am pus sa vorbesc cu pescarii pe aici, m-am pus sa caut informatii pe internet si imi amintesc cum ma uitam la filmulete despre carpfishing in care pestii erau primiti pe saltea, erau pozati si apoi eliberati.Cu cat am cautat mai mult informatii pe net, mi-am dat seama de un lucru si anume ca "nu exista sac fara fund" in sensul ca mai trebuie sa eliberam daca vrem ca si copii/nepotii nostri sa aiba posibilitatea sa pescuiasca peste ceva ani in viitor.
Uite pe mine clar, internetul si video-urile ce le-am vazut m-au influentat in a incepe sa pescuiesc C&R, nu am inceput sa eliberez ca sa copiez pe cineva..pur si simplu asa mi-a zis mie constiinta sa fac.
Cativa ani am eliberat fara sa ma gandesc vreodata sa le filmez si sa le public pe internet si din punctul asta de vedere sincer eu inteleg pe toata lumea care nu face filme cu eliberari sa le publice, foarte OK ca fiecare sa faca cum ii spune lui constiinta.Apropo de chestia asta cu filmuletele pai e o intreaga munca sa le faci, eu la inceput mi-am cumparat 2 videocamere cu care trebuiau sa ma fimeze colegii cu care iesam la pescuit, cu cea de-a doua Anem a trebuit sa isi sacrifice din timpul lui la pescuit si sa il filmeze pe Mane cum elibereaza :rizi: .Mersi frumos Anem!!! De vreun an si jumatate mi-am luat Gopro care impreuna cu hamul de pus pe mine, baterii de rezeva si alte chestii m-au costat destul de mult insa macar acum pot sa fac totul singur fara sa mai cer ajutorul colegilor cu care ies.Si cand vin acasa trebuie puse filmele pe calculator, facut montajul si pus pe youtube...si aici e un pic de munca, cred ca mi-ar fi mai simplu sa fac o poza la peste si gata insa ma simt impacat cand reusesc sa imortalizez momentul cand pestele se intoarce inapoi in apa acolo unde ii este locul.

Eu am inceput sa public filmulete cu eliberari DOAR in ideea de a arata si altora ca se poate pescui altfel si pestii mai trebuie si eliberati, macar unii pesti daca nu toti(eu eliberez tot si nu cred ca as putea sa pescuiesc in alt mod decat C&R) Nu pescuiesc pentru vreo firma anume, nu pescuiesc pentru bani(ma costa pe mine destul de multi bani sa practic hobby-ul asta :rizi: ) nu am publicat niciodata filmulete ca sa ma pun pe sticla sau sa ma dau mare in vreun fel ci DOAR in ideea de a incerca sa arat pescarilor ca trebuie sa se mai si elibereze din pesti! Imi place sa cred ca filmuletele mele au avut o mica mica influenta am avut asupra unora ce au un pic de constiinta.

Consider ca si asa publicand eliberari se promoveaza pescuitul C&R. :noroc:

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

19

marți, 27. februarie 2018, 12:15

Sa-mi spun si eu parerea mea:
Traiesc de aproape 15 ani in Italia, pana sa vin aici nu eliberam pesti insa e adevarat ca nici nu am prins eu multi pesti in tineretea mea.Ieseam la pescuit doar de cateva ori pe an, acum e cu totul altceva pentru ca ies in fiecare weekend.Nu stiam ce e ala C&R, nu am vazut pe nimeni niciodata sa elibereze vreun peste pana sa vin in Italia, imi amintesc la inceputurile mele pe meleagurile astea ca nici nu intelegeam ce e cu eliberatul asta cand am vazut prima data saltea de primire pentru crap am zis ca am aterizat pe alta planeta m-am pus sa vorbesc cu pescarii pe aici, m-am pus sa caut informatii pe internet si imi amintesc cum ma uitam la filmulete despre carpfishing in care pestii erau primiti pe saltea, erau pozati si apoi eliberati.Cu cat am cautat mai mult informatii pe net, mi-am dat seama de un lucru si anume ca "nu exista sac fara fund" in sensul ca mai trebuie sa eliberam daca vrem ca si copii/nepotii nostri sa aiba posibilitatea sa pescuiasca peste ceva ani in viitor.
Uite pe mine clar, internetul si video-urile ce le-am vazut m-au influentat in a incepe sa pescuiesc C&R, nu am inceput sa eliberez ca sa copiez pe cineva..pur si simplu asa mi-a zis mie constiinta sa fac.
Cativa ani am eliberat fara sa ma gandesc vreodata sa le filmez si sa le public pe internet si din punctul asta de vedere sincer eu inteleg pe toata lumea care nu face filme cu eliberari sa le publice, foarte OK ca fiecare sa faca cum ii spune lui constiinta.Apropo de chestia asta cu filmuletele pai e o intreaga munca sa le faci, eu la inceput mi-am cumparat 2 videocamere cu care trebuiau sa ma fimeze colegii cu care iesam la pescuit, cu cea de-a doua Anem a trebuit sa isi sacrifice din timpul lui la pescuit si sa il filmeze pe Mane cum elibereaza .Mersi frumos Anem!!! De vreun an si jumatate mi-am luat Gopro care impreuna cu hamul de pus pe mine, baterii de rezeva si alte chestii m-au costat destul de mult insa macar acum pot sa fac totul singur fara sa mai cer ajutorul colegilor cu care ies.Si cand vin acasa trebuie puse filmele pe calculator, facut montajul si pus pe youtube...si aici e un pic de munca, cred ca mi-ar fi mai simplu sa fac o poza la peste si gata insa ma simt impacat cand reusesc sa imortalizez momentul cand pestele se intoarce inapoi in apa acolo unde ii este locul.

Eu am inceput sa public filmulete cu eliberari DOAR in ideea de a arata si altora ca se poate pescui altfel si pestii mai trebuie si eliberati, macar unii pesti daca nu toti(eu eliberez tot si nu cred ca as putea sa pescuiesc in alt mod decat C&R) Nu pescuiesc pentru vreo firma anume, nu pescuiesc pentru bani(ma costa pe mine destul de multi bani sa practic hobby-ul asta ) nu am publicat niciodata filmulete ca sa ma pun pe sticla sau sa ma dau mare in vreun fel ci DOAR in ideea de a incerca sa arat pescarilor ca trebuie sa se mai si elibereze din pesti! Imi place sa cred ca filmuletele mele au avut o mica mica influenta am avut asupra unora ce au un pic de constiinta.

Consider ca si asa publicand eliberari se promoveaza pescuitul C&R.


Na vezi, asta cred io ca-i o sustinere de parere civilizata, argumentata si la obiect, fara jigniri sau alte ofense la adresa nimanui.
Cred ca asta-i unul dintre scopurile principale ale oricarui forum.
Mane, ca de obicei, toata stima. :noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

20

miercuri, 28. februarie 2018, 10:19

Cred ca este normal sa activam pe forum liber, fara nici un fel de eventuale impuneri si sa ne respectam in mod real unii pe altii. Calea de mijloc este cea mai buna in sensul ca cei care posteaza poze sau filmulete sa nu faca/ sa nu li se faca din asta titlu de noblete iar cei care nu posteaza sa nu se simtsa constransi sau vizati. Nu fac aluzie la nimeni si personal apreciez pozele/filmuletele postate. :zambet:
Salut şi bucuraţi-vă de natură.