Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »shahjaban«

Răspunsuri: 12

Membru din: 10. decembrie 2017

Locație: Brasov - RO

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 26. februarie 2018, 14:16

Pecuit la somn cu monofilament

Buna ziua ,
Dupa ce am studiat aproape toate subiectele de pe acest forum plus tot felul de filmulete de pe YT , as dori niste pareri de la pescarii de somn cu vechime , privitor la pescuitul somnului folosind fir monofilament ca fir principal ... Din punctul meu de vedere ar fi o optiune interesanta datorita faptului ca acesta are o oarecare elasticitate ( ma refer la grosimi de la 0.60 mm in sus) si are o rezistenta la abraziune superioara firului textil. M-ar interesa daca sunt pescari care pescuiesc cu monofilament si ce fel de monofilament folosesc ? .. multumesc..

Răspunsuri: 193

Membru din: 25. iulie 2013

Locație: Sebeș/Alba

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 26. februarie 2018, 16:46

:salut:

Sincer îți spun ca nu am nevoie de nici o elasticitate in pescuitul somnului și nu as folosi monofilament pe linia principala însă la monturi folosesc foarte mult pentru ca este mult mai rigid și ma ajuta atunci când folosesc peste momeala mare iar pe fiecare mulinetă am câte 10 m de inaintas și nu am avut niciodată probleme cu toate ca am pescuit in multe zone cu agățătură dar depinde și de echipament,cat de tare poți sa forțezi peștele.Asta este doar o părere,a mea... :prieteni:

:ciao:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 26. februarie 2018, 18:34

Am auzit de la unii pescari din RO, mai batrani in ale cloncului, ca la monofilament ar avea mai multe trasaturi. Asa ca, am incercat si eu... si sincer, nu m-am descurcat :nunteleg:
Ce-i drept, la stationar nu am incercat, aici nu stiu ce sa spun... dar, eu folosesc doar multifilament de 0,50mm si 0,65mm, si nu pot spune ca trasaturile se lasa asteptate.

Ar mai fi intrebarea: dorim elasticitate? adica, la 50-60 m, sa dai contra intr-un "butuc" de somn, unde trebuie putere sa intepi, ar fi elasticitatea un plus, sau un minus? :gandesc:

In rest, folosesc de 1 dsi 1,2 mm la leader... :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 193

Membru din: 25. iulie 2013

Locație: Sebeș/Alba

  • Scrie un mesaj privat

4

luni, 26. februarie 2018, 20:24

:salut:

Cred ca ar fi imposibil sa contrezi bine cu un fir monofilament pe linia principala,mai ales la o distanța mare,de multe ori pescuiesc și la cc 200 m de-a lungul Mureșului...Înaintas folosesc de 1,2 mm și 1,3 mm,mono... :prieteni:

:ciao:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 26. februarie 2018, 20:59

Zorane, tu ai facut odata niste teste de rezistenta comparativa la abraziune cu diverse fire da` nu mai stiu cu de care... :nunteleg: .
Ai testat vreodata ceva mono de 0.6 - 0.8 vs. textil de 0.4 - 0.6 si o iesit ca mono-u` ar fi asa de mult mai rezistent? :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

marți, 27. februarie 2018, 06:21

Zorane, tu ai facut odata niste teste de rezistenta comparativa la abraziune cu diverse fire da` nu mai stiu cu de care... :nunteleg: .
Ai testat vreodata ceva mono de 0.6 - 0.8 vs. textil de 0.4 - 0.6 si o iesit ca mono-u` ar fi asa de mult mai rezistent? :)


Informer, si la mono sunt diferite calitati! Soft, hard, fluoro...
Personal nu am testat, dar au testat altii, printre care si Carsten Zeck in 2012. Rezultatul a fost ca, multifilamentul a tinut mult mai bine la abraziune decit mono! E adevarat, a testat doar fire groase, destinate inaintaselor/ leaderelor...

Dupa capsorul meu, exista citeva avantaje si dezavantaje la mono:

Avantaje leader:
- mono nu se incalceste asa usor ca si multifilamentul la lansari, fiind mai rigid
- mono nu se incalceste asa usor ca si multifilamentul la monturile cu peste viu, fiind mai rigid
- mono, fiind neted, nu se agata in dintii somnului, contra si penetrarea carligului sunt mai eficiente (comparativ cu multifilamentele plate si rar impletite, de proasta calitate!)
- mono se intinde minimal, citiva centimetri/ 1 m, ceea ce amortizeaza socurile pestilor mari si evita socuri de rupere ale nodurilor, carligelor, lansetelor, maririi locului intepaturilor si astfel dezgatarea pestilor in drill...
- mono, fiind mai neted decit multifilamentul, e mai silentios in curent puternic, in comparatie cu multifilamentul, ceea ce poate fi benefic, mai ales in apele in care pestii din apa au mai fost prinsi in trecut (exclus monturile tensionate deasupra apei)

Dezavantaje
- mono se deterioreaza cu muuult mai rapede decit multifilamentul: raze ultraviolete, temperaturi ridicate sau scazute, mizeria ramasa pe fire, uleiurile din apa...toate acestea duc la o deteriorare deosebit de mare fata de multifilamente. Si acestea nu le putem evita la pescuit!
- mono ca fir principal de 0,6~0,8mm, fiind mai rigid decit multifilamentul, se lasa lansat cu mult mai greu, ramanand bucle pe firul gros
- mono, prin efectul sau elastic, reduce eficienta contrelor fiind folosit ca fir principal, si reduce vizibilitatea trasaturilor fine (mai ales daca nu sta tensionat, ci bucalat)
- nu se poate folosi eficient montura tensionata la copac sau geamandura

Cam asta ar fi in mare parerea mea despre firele mono... le folosesc foarte des ca inaintas! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »shahjaban«

Răspunsuri: 12

Membru din: 10. decembrie 2017

Locație: Brasov - RO

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 27. februarie 2018, 08:35

Informer , testele de rezistenta la abraziune au fost facute de multe ori de catre cei de la spinning si mono a iesit clar castigator in fata multifilamentului, dar este adevarat ca pe diametre mici pana in 0.25 ... eu am generalizat aici ... se poate ca la diametre mari sa nu fie asa , dar eu cred ca se pastreaza avantajul monofilamentului in fata multifilamentului ... Din ce mi-ati scris voi se pare ca exista alte avanteje ale multifilamentului la diametre groase care tind sa ma faca sa cred ca este totusi de preferat ..Ma intrebam totusi de ce firmele, chiar si unele consacrate, produc fire monofilament de somn ?
Imi place metoda lui Catalin Bran cu inaintas mono , pe care cred ca am s-o adopt si eu .... Multumesc mult ptr raspunsuri ...

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

8

luni, 19. august 2019, 00:30

Datorita faptului că, pe cele, câteva bălți, cu somn mare, nu te lasă să pescuiești, decât, cu monofilament, ca fir principal, care ar fi firul potrivit - ce grosime, și, de la ce producător - recomandat, pentru a avea siguranță, în orice conditii, pe lac?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

9

luni, 19. august 2019, 10:27

Cam ce inseamna somn mare, mai concret? :)
In afara de asta mai conteaza si conditiile in care pescuiesti: una e sa scoti un peste cand esti deasupra lui, in barca si alta sa-l scoti de pe mal printre nu stiu ce structuri/radacini/etc. din apa... :|
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

10

luni, 19. august 2019, 11:59

Un fir mono bun tine la nod în jur de 10KG, frâna mulinetei este reglată undeva la 6KG. Mai rămâne problema agaţăturilor de pe baltză.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

11

luni, 19. august 2019, 12:41

Este vorba despre o baltă, unde este somn de până la 50, 60 kg. Nu sunt distanțe mari, din câte am înțeles, pentru pescuit de pe mal, fără momeală vie, doar cu pelete. Iar, legat de grosimea firului, caut un fir de 0,60-0,70 mm(nu te lasă să oescuiești cu fir mai subțire, nici cu fir textil). M-am uitat la ce se găsește pe la noi, dar, dacă nu am mai luat, până acum, mai bine, să mai cer și alte păreri.
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »evergreen« (19. august 2019, 12:54)


Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

12

marți, 20. august 2019, 14:34

Ce variantă ați alege, dintre următoarele? Pentru firul principal.

1. PESCUIT MARIN 45,6 lei/ Fir monofilament Trabucco T-Force Special Sea 0.60mm/35.5kg/300m

2. 64,32 lei / Fir monofilament Anaconda Undercover Camouflage 0.60mm/21.85kg/350m, rezistent la abraziune, conceput pentru pescuit pe râuri.

3. 108,68 lei /MONO ACOPERIT CU FLUOROCARBON/ Detalii Fir monofilament Asso Ultra Low Stretch Smoke 0.60mm/38kg/500m

4. 37,05 lei/ Fir monofilament Mivardi High Power Line 0,565mm/33.8kg/ 300m

5. 28,5 lei / Fir monofilament Carbotex Catfish 0.60mm/33.75kg/190m
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

13

marți, 20. august 2019, 17:24

6. 199 lei /MADCAT 8-BRAID, verde, 270 m. - Ø 60/100: 61.2 kg / 135 Lbs
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

14

miercuri, 21. august 2019, 23:47

A folosit cineva, vreunul, dintre aceste fire?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

15

joi, 22. august 2019, 00:17

Rectific poziția nr. 6:

6. 27,55 lei/Fir monofilament Jaxon Crocodile Marine 0,50mm/40kg/300m
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

16

joi, 22. august 2019, 00:24

7. 33,25 lei/Fir monofilament Jaxon Carat Catfish 0,55mm/50kg/250m.
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

17

vineri, 23. august 2019, 15:07

Ce ați alege? Firul mai subțire, cu rezistența similară, parcă, la prima vedere, dar, la agățături, la scoici, la dinții somnului, cum e mai bine, să fie monofilamentul, principal, respectiv, înaintașul? Cât mai gros, sau, cât mai subțire?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!