Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Eugen

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Eugen«

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 8. iunie 2012, 10:35

Pescuitul la clonc cu pluta, sau firul "la mana"

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 14:39)


Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 8. iunie 2012, 11:00

:bravo:

Eu am folosit ambele metode cu succes, cea de a doua insa cam ... dureroasa.

La pluta am grija intotdeauna sa o lestez la maxim 10 grame: pluta 100 grame - plumb 90 grame, sau pluta 200 grame - plumb 190 grame (depinde de adincime si de curent). Pescuiesc cu pluta daca somnii au chef sa urce, daca sunt activi. Daca trebuie mult jonglat cu adincimea la care se prezinta momeala (in functie de cum urca somnii), atunci pluta impiedica un pescuit frumos.

La contrele cu mana, aici as recomanda niste banda izolatoare groasa peste incheieturile de la degete (din aia gri, de pinza).
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 8. iunie 2012, 12:12

Pescuiesc numai cu firul in mana. Nu vad de loc avantajele plutei. Un plumb intre 150-250gr si gata.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

vineri, 8. iunie 2012, 12:30

Cind pescuiesc cu pluta nu am riscul de a-mi taia degetele (finutze) :rizi:

De cind am patito, mi-e cam frica. Dar in curind voi pescui la clonc cu un baitrunner de la Penn de 560, unde trebuie sa-mi pun fir nou. Probabil voi pune fir de 0,8 mm, pt a nu ma mai taia in degete.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

5

vineri, 8. iunie 2012, 12:39

Iei o manuse de gradinarit, ii tai degetele si le folosesti ca sa-ti protejezi propriile degete. Dar numai pe cele unde trece firul. Daca pui si un fir gros e totul in regula.
Avantajul fata de pescuitul la pluta este urias. Asta a constatat-o si Eugen daca-mi aduc bine aminte. Daca ai 20-30m adancime iar momeala iti sta sub pluta la 6m, cu cloncul ii ridici numai cativa metri, deci degeaba. Tinand in mana sunt liber sa dau drumul momelii pana la adancimea pestilor. Adevarat ca ma mai tai la mana. Nici ca sa-i scot nu pun manusi. Daca nu m-as taia cu ce m-as lauda lunea la serviciu ? :rizi:

Eugen

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Eugen«

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

6

vineri, 8. iunie 2012, 16:34

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 14:40)


tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

7

vineri, 8. iunie 2012, 17:29



2. Scoti somnul fara probleme bagand mana in gura lui. APP am vazut ca multi pescar baga mana in gura somnului si-l apuca de mandibula inferioara. Eu nu procedez asa. Eu apuc somnul de sub mandibula inferioara si doar degetul gros in gura lui. Voi cum procedati?

De obicei si eu il iau cu degetul gros inh gura si restul sub mandibula. Insa de la o anumita talie in sus poate sa fie si invers. Depinde de situatie.

3. Daca pescuiesti cu firul in mana, te scapa de taieturi neplacute dar si de "dovezile" prezentate colegilor de scarbici :rizi:

Tocmai daca tii firul in mana te poti taia cand trage sau cand dai teapa. Dar ai ce arata a doua zi colegilor.

Eugen

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Eugen«

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

8

vineri, 8. iunie 2012, 17:38

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 14:40)


tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

9

vineri, 8. iunie 2012, 17:44

La intrebarile astea nu stiu sa raspund. Hai sa ramanem la "cu pluta sau fara" ! :ochi:

Eugen

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Eugen«

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

10

vineri, 8. iunie 2012, 17:49

:prieteni: :noroc:

11

vineri, 8. iunie 2012, 22:26

De fapt ce-i pescuitul? Ce intelegem noi prin pescuit si de cel practicam? Nazuinta de autodepasire in trofee este oare indeajuns? Nazuinta de a-l depasi pe pescarul X-ulescu? Sport extrem care inlocuieste trasul de fiare? Nevoia de mancare (ma indoiesc)?! Ce ne "trimite" la pescuit?


Eu consider ca feelingul de a "pacali" si a "prinde un peste apreciabil, este de neinlocuit din momentul atacului pana la eliberarea lui... si pentru acele sentimente/emotii, nu ai nevoie de poze, filmari, ajunge sa te uiti la o taietura pe mana si sa retraiesti "aventura respectiva"...

De multe ori cand ma intreaba colegii ce am prins raspunsul e unul sec " nimic" si asta are un singur scop din pacate aproape tot ce prind ei ajunge in tigaie... si nu ai ce sa faci la 50-60 ani degeaba incerci sa le explici, sa educi ... nu ai cu cine... :gandesc:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

12

luni, 13. august 2012, 09:08

Dupa prima mea partida la clonc (multumesc Zoran & Bruno!) am si io o parere "timida": cred ca nu-i nevoie nici de pluta nici de tinut momeala suspendata cu mana.
Personal sunt obisnuit sa pescuiesc tinand firul intre degetul mare si aratator de la partidele de noapte pe rauri... n-am avut niciodata probleme sa simt o trasatura acolo, n-am avut nici cu astia doi pui de somn ce i-am prins la buchet de rame. Dealtfel cred ca daca poti sa simti in fir cand trage un porcusor cat degetul la rama rosie, poti sa simti si somnu` oricat de discret ar incerca el sa fie. :) Evident, daca tre` sa cloncanesti in acelasi timp, se complica treaba... da` cred ca un "contact" cu firul chiar daca lanseta-i pusa pe barca, ajuta mult.

Ca si parere generala despre pescuitul la clonc, cred ca este deosebit de tehnic si la propriu si la figurat: sa reglezi bine sonaru` in asa fel incat sa vezi ce se intampla, sa tarasti o ancora pe fund a.i. sa nu ti-o ia momeala inainte da` nici sa nu ramana in urma, sa "trezesti" somnii cu sunete mai puternice de clonc dupa care sa-i mentii pe langa momeala cu sunete mai slabe etc. etc. etc. ... sunt lucruri mai complicate decat mi-am inchipuit initial... :ochi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

13

luni, 13. august 2012, 09:18

... sunt lucruri mai complicate decat mi-am inchipuit initial...



:salut: ,
totul se invata, nu-i chiar asa de complicat cum pare. Putina incredere, insistenta atat la pescuit cit si la intrebat, si in scurt timp totul va fi ok!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

cosmmaa

Biban

Răspunsuri: 77

Membru din: 7. martie 2012

Locație: Lugoj

Profesia: Gura casca into firma de pantofi nemteasca

  • Scrie un mesaj privat

14

luni, 13. august 2012, 11:28

La fel ca si Costi ca si orcare incepator am dat la clonc sambata pe Timic in zona Costei (barajul de acumulare ) am folocosit ambele stiluri fara pluta si cu pluta doar dupa ce am simtit ata la os
Atacurile nu au lipsit dar doar moace am reusit sa scot afara.
consider ca pescuitul la clonc cu pluta e ok in locurile unde nu trebuie sa ridici momeala sau sa o cobori si cand nu vrei sa fi casapit la degete
Taina existenţei umane nu constă în a trăi, ci în a şti pentru ce trăieşti.