Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit
  • Autorul acestui subiect este »Ceoarec Dan«

Răspunsuri: 9

Membru din: 23. februarie 2017

Locație: Reghin, Jud. Mures

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 18. ianuarie 2018, 07:18

Metoda cu 2 lansete modificata- Metoda scripete de Reghin :))

Buna dimineata
Ieri dupa 800 km condusi pe zapada cu 40-50 km/h, am avut vreme sa ma gandesc cum voi incepe sezonul de pescuit.
Inceputul lui Aprilie ma prinde pe un lac din jud. Mures cu multe insule aflate la distante intre 30 si 80 chiar si 100 metri de mal unde nu este permisa intrarea in lac cu barca (barcuta etc).
Anul trecut am pescuit mult pe acest lac cu metoda celor 2 lansete, dar mergand mai mult singur imi lua aproape 2 ore sa montez 4 lansete.
Ca sa pot lansa cu 2 lansete la o distanta de 60-80 metri a trebuit sa scad diametrul la firul principal pana la 0.35mm, iar a2a lanseta a fost una de spinning cu fir mono de 0.16.

Am facut mai jos o schita la ce m-am gandit eu ca ar fi mai bine pentru pescuitul langa insule fara posobilitatea de a intra cu barca pe apa.

Nu stiu daca a mai facut cineva metoda asta inaintea mea dar va rog sa va spuneti parerea si ce s-ar mai putea imbunatati.
»Ceoarec Dan« a adaugat urmatoarea poza:
  • Metoda scripete.jpg

  • Autorul acestui subiect este »Ceoarec Dan«

Răspunsuri: 9

Membru din: 23. februarie 2017

Locație: Reghin, Jud. Mures

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 18. ianuarie 2018, 07:21

Principalul avantaj la aceasta metoda este ca daca avem o trasatura sau daca moare pestele, putem aduce firul la mal sa schimbam pestele si sa o ducem inapoi langa insula

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 18. ianuarie 2018, 08:51

Interesant insa mie nu mi-e prea clar cum instalezi sistemul... adica OK, lansezi plumbul cu una din lansete pana se agata in tufisuri... dupa aia cum faci cu prima agrafa din dreapta?
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • Autorul acestui subiect este »Ceoarec Dan«

Răspunsuri: 9

Membru din: 23. februarie 2017

Locație: Reghin, Jud. Mures

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 18. ianuarie 2018, 08:55

Dupa ce lansez plumbul si se agata bine in tufisuri cu a 2a lanseta aduc agrafa la mal si leg agrafa de capatul frului ( Va fi ca o bucla care trece prin 2 inele la lanseta si prin vartejul de langa plumb) , apoi tragand de fir pot duce montura agatata cu fir de rupere de agrafa

  • Autorul acestui subiect este »Ceoarec Dan«

Răspunsuri: 9

Membru din: 23. februarie 2017

Locație: Reghin, Jud. Mures

  • Scrie un mesaj privat

5

joi, 18. ianuarie 2018, 09:11

am mai facut o schita poate se intelege mai bine
»Ceoarec Dan« a adaugat urmatoarea poza:
  • scripete 2.jpg